شما اینجا هستید: خانهاقتصادجدال دولت و دلالان در بازار گندم

جدال دولت و دلالان در بازار گندم مطلب ویژه

سه شنبه, 08 مرداد 1392 ساعت 04:38 شناسه خبر: 147 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 اقتصادیسیمره/ گروه اقتصاد: تقویت کشاورزی از مهم‌تریم اولویت‌های دولت‌ها در جهان است؛ چرا که امنیت غذایی کشورها وابسته به این مسئله است. امنیت انسانی نیز که شامل ایجاد بسترهای لازم و کافی برای برآوردسازی نیازهای شهروندان می‌شود دغدغه‌ای است که امروز، دولت‌ها درگیر آن هستند. این روزها فصل برداشت گندم کشاورزان است؛ فصلی که کشاورزان حاصل دست‌رنج خویش را می‌فروشند و انتظار دارند دولت نیز از این محصول استراتژیک حمایت کند. آن هم با سیاست‌های انبساطی حمایتی که براساس آن دولت، خود، هم قیمت تضمینی گندم را تعیین می‌کند و هم بازیگر مهم اقتصادی برای خرید گندم است.

کشاورزان استان لرستان نیز امید دارند دولت سیاست‌هایی تصویب کند که نشان دهد از تولید ملی این کالاهی استراتژیک حمایت می‌شود. ظاهراً چین نیست! چرا که اینک کشاورز ایرانی ترجیح می‌دهد محصول خود را به واسطه‌ها بفروشد؛ در لرستان نیز سلف‌خرها، به میدان خرید گندم آمده‌اند؛ آن‌هایی که گندم را از پیش خرید می‌کنند و حتا بازیگری مهم‌تر از دولت شده‌اند. اینک کشاورزی لرستان نیز شاهد میدان‌داری دلالان و سلف‌خرها در بازار فروش گندم شده؛ به گونه‌ای که انگار، دلالان به‌جای دولت، طرف معامله‌ی کشاورزان شده‌اند و متأسفانه مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس نیز نتوانسته‌اند دلال‌بازی را جمع کنند تا در یک فرایند شفاف اقتصادی، آن‌گونه قمیت خرید گندم تعیین شود که براساس روند چانه‌زنی بین نماینده‌ی مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و دولت، تولید ملی و قدرت خرید عمومی نیز در نظر گرفته شود.
در همین رابطه، ایلنا نوشته است: «در آبان ماه سال گذشته، قیمت خرید تضمینی گندم اعلام شد، شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی گندم معمولی را کیلویی ۷۲۰ تومان و گندم دوروم را کیلویی ۷۵۰ تومان تصویب کرد .قیمت‌های جدید در شرایطی اعلام شده که کشاورزان از ابتدای سال گذشته از قیمت پایین خرید تضمینی گندم گله داشتند و کار‌شناسان و حتا نمایندگان مجلس قیمت کیلویی ۷۲۰ تومان را منطقی نمی‌دانستند و نتیجه این شد که در سال جاری کشاورزان حاضر به فروش گندم با قیمت خرید تضمینی به دولت نشدند و به این طریق گندم، سر از بازار آزاد  درآورد.»
ایلنا تحلیل می‌کند: « دولت، سرانجام پس از انتقاد‌ها و اعتراضات مقامات وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان از قیمت پایین گندم داخلی، با تأخیری ۴ماهه، قیمت خرید تضمینی گندم را از ۷۲۰ تومان به ۸۰۰ تومان برای هر کیلو افزایش داد. ناصر توکلی، معاون تولیدات گیاهی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد طبق مصوبه‌ی دولت، ۸۰ تومان به نرخ‌های گذشته اضافه شده است و نرخ خرید تضمینی گندم معمولی را کیلویی ۸۰۰ تومان و گندم دوروم را کیلویی ۸۳۰ تومان شده است. ناصر توکلی، تأکید کرد: مابه‌التفاوت قیمت گندمی که از ابتدای فصل برداشت تاکنون از کشاورزان خریداری شده به حسابشان واریز می‌شود.»


هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی افزایش یافته؛ قیمت تضمینی به نفغ کشاورز نیست!
یک کشاورز به سیمره می‌گوید: «قمیت‌هایی که دولت برای خرید تضمینی گندم اعلام می‌کند به هیچ وجه به نفع کشاورزان نیست؛ چرا که هزینه‌های تولید گندم به شدت افزایش یافته است؛ به‌طور مثال دستمزد کارگران رشد نجومی داشته؛ خرید کود شیمیایی که قبلاً با یارانه‌ی دولت خریداری می‌شد هم‌اینک به‌صورت نرخ آزاد خریداری می‌شود و هزینه‌های حمل و نقل از شهر به روستا و برعکس، رشد چند برابری داشته که حتا خرید تضمینی گندم توسط دولت نیز منافع اقتصادی کشاورزان را تأمین نمی‌کند.»
محمد درباره‌ی مکانیسم خرید گندم تشریح می‌کند: «گندم را تعاونی‌های روستایی خریداری می‌کنند و این تعاونی‌ها در دهستان‌ها مستقر شده و چون غالب روستاهای استان لرستان از نوع روستاهای پراکنده هستند امکان این‌که دولت برای هر روستایی تعاونی روستایی ایجاد کند وجود ندارد و همین مسئله باعث می‌شود دلالان مجال بیش‌تری برای حضور در روستاها داشته باشند.» 
ادامه می‌دهد: «متأسفانه دولت قمیت‌هایی را که اعلام می‌کند برای همه‌ی انواع گندم به‌صورت یکسان پرداخت نمی‌کند و بستگی به نوع و کیفیت گندم دارد که قیمتش چه مقدار باشد؛ ضمن این‌که دولت پول خرید را بلافاصله بعد از خرید پرداخت نمی‌کند و گاهی حتا ماه‌ها بعد از خرید پول را به کشاورز می‌دهد؛ در حالی که دلالان، همان لحظه‌‌ی خرید، پول خرید را به کشاروزان پرداخت می‌کنند.»
دلاور حیدرپور، مدیر استرات‍ژیک غلات و حبوبات و نباتات کشور به ایلنا می‌گوید: «هرچند که خرید دولتی با اعلام افزایش قیمت خرید تضمینی افزایش داشت اما شایعاتی مبنی بر افرزایش قیمت توسط واسطه‌ها  وجود دارد.»
وی تصریح می‌کند: «واسطه‌ها برای ترغیب دوباره کشاورزان به عدم فروش گندم به دولت قیمت خرید گندم را ۱۰ تومان بیشتر از نرخ دولتی اعلام کرده‌اند بنابراین هنوز برخی از کشاورزان علاقه‌مند به معامله با دلالان هستند.»

دولت باید خود، برای حمایت از تولید ملی، میدان‌داری کند
در حالی ایلنا خبر داده که بیش‌تر از 70 درصد گندم کشاورزان کشور خریداری شده و آن هم به‌طور عمده از طرف واسطه‌ها و دلالان که  به نظر می‌رسد خرید تضمینی گندم کشاورزان کشور به‌ویژه کشاورزان لرستان که از مهم‌ترین قطب‌های کشاورزی کشور است باید در تناسب با نرخ تورم باشد؛ به‌گونه‌ای که ثبات در نرخ تورم می‌تواند هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی را کاهش داده و در نتیجه، این کالای اساسی کشور با هزینه‌ی تولید پایینی به فصل برداشت برسد.
از طرف دیگر، دولت باید پول خرید گندم تضمینی را بعد از خرید بی‌درنگ به کشاورزان پرداخت کند و آن‌ها را در پیچ و خم بوروکراسی اداری نیندازد! همین متغیرهاست که دلالان و واسطه‌ها را به میدان خرید گندم از کشاورزان می‌کشاند.
فراموش نکنیم اگر کشورهایی درجهان به صادرکننده‌ی محصولات غذایی استراتژیکی چون گندم و برنج تبدیل شده‌اند به سبب آن بوده که دولت‌هایشان اولویت یارانه‌های دولتی را در بخش تولید گذاشته‌اند و همه‌جانبه از تولید حمایت می‌کنند؛ عاملی که در کشور ما به قرار معلوم، به حاشیه رانده شده است!

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004