شما اینجا هستید: خانهاقتصادتبعات اقتصادی حمله به سفارت عربستان

تبعات اقتصادی حمله به سفارت عربستان مطلب ویژه

شنبه, 26 دی 1394 ساعت 17:21 شناسه خبر: 1857 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
seymare seymare

ماجرا از آن‌جا آغاز می‌شود که عربستان سعودی شیخ نمر باقرالنمر، یکی از مجاهدین آزادی‌خواه عربستان را به جرم انتقاد از رژیم فاسد و استبدادی آل‌سعود اعدام می‌کند. یقیناً شهادت آن عالم مجاهد دل هر انسان آزاده‌ای را فارغ از هر دین و مذهبی، آزرده‌خاطر می‌سازد.

خبر شهادت آن مجاهد صدیق به تیتر اول خبرگزاری‌های دنیا تبدیل و موجب می‌شود هجمه‌ای وسیع علیه رژیم فاسد آل‌سعود در افکار عمومی دنیا شکل بگیرد که این رژیم، مخالفین خود را تحمل نمی‌کند و به صورتی استبدادی دگراندیشان را حذف می‌کند.
اما بعد از انتشار خبر شهادت آن عالم مجاهد در ایران؛ عده‌ای به صورتی احساسی و در یک اقدام نسنجیده به سفارت عربستان در تهران حمله می‌کنند و سفارت را به آتش می‌کشند. متأسفانه این اقدام نسنجیده موجب می‌شود که خبر شهادت آن مجاهد آزادی‌خواه، از تیتر اول خبرگزاری‌هاي دنیا کنار گذاشته شود و خبر آتش زدن سفارت عربستان در ایران به تیتر یک اين خبرگزاری‌ها تبدیل گردد!
اقدام نسنجیده و احساسی این افراد بهترین هدیه به رژیم فاسد عربستان بود زیرا که با این کار هجمه‌ها علیه این کشور را کم کرد و موجب شروع هجمه‌ها علیه ایران شد که در ایران جان هیئت‌های دیپلماتیک در امان نیست!
وزیرخارجه‌ي عربستان هم به بهترین نحو ممکن از موقعیت به‌وجود آمده استفاده می‌کند و در یک مصاحبه خبری سابقه‌ي ایران در تعرض به هیئت‌های دیپلماتیک را طولانی می‌داند و سفیر ایران را از عربستان اخراج می‌کند! و موجب هجمه‌ای علیه ایران در دنیا می‌شود! بعد از عربستان بعضی دیگر از کشورها مانند بحرین، سودان، جیبوتی و قطر به تبعیت از عربستان روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع می‌کنند.
مخابره شدن همین خبرها کافی است تا نرخ دلار و قیمت طلا در بازار ایران رو به افزایش بگذارد و بازار بورس ایران را به حالت نااطمینانی وارد کند!
و دیگر این‌که از بُعد اقتصاد بین‌الملل مخابره شدن آتش زدن سفارت عربستان در ایران موجب به وجود آوردن حالت ترس و شرایط نااطمینانی برای سرمایه‌گذاران خارجی‌ای می‌شود که قصد داشتند بعد از توافق هسته‌ای از ظرفیت کشور ایران برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.
و از دیگر تبعات آن می‌توان به کاهش چشم‌گیر  درآمد گردشگری اشاره کرد. ایران یکی از کشورهایي است که ظرفیت بسیار بالایی در جذب گردشگر دارد. متأسفانه سال‌هاست که به دلیل ایران هراسی این مهم مغفول مانده است. توافق هسته‌ای و بازیابی وجه بین‌المللی ایران قدمی مثبت در جهت شکوفایی این صنعت به حساب می‌رفت؛ اما حمله به سفارت سعودی موجب شد یک‌بار دیگر ایران هراسی در صدر اخبار جهان قرار بگیرد و این فکر را به مخاطب القا کند که در جایی که جان هیئت‌های دیپلماتیک در امان نیست، امنیت گردشگران چگونه تأمین می شود؟!
متأسفانه در این ماجرا قافیه را ساده باختیم! خبر شهادت آن مجاهد صدیق می‌توانست بهترین ابزار برای نشان دادن وجهه ئ  واقعی رژیم فاسد آل‌سعود باشد ولی اقدام احساسی تعدادی خودسر موجب قلب واقعیت شد و به  ابزاری برای موج‌سواری عربستان علیه ایران تبدیل گرديد.
* دانشجوی دکترای اقتصاد

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004