شما اینجا هستید: خانهاقتصادتفکیک زباله‌، راهی که باید رفت

تفکیک زباله‌، راهی که باید رفت مطلب ویژه

یکشنبه, 13 تیر 1395 ساعت 20:02 شناسه خبر: 2102 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سارا عسگری‌عالم*:بی‌تردید یکی از بحران‌ها و مشکلات پیش‌روی دنیای مدرن و پیش‌رفته، زباله (دفع، تفکیک و بازیافت آن) است. در دنیای امروز زباله را پس مانده و باقی‌مانده تعریف کرده‌اند، در حالی‌که سال‌ها قبل زباله را دوریختنی و هر چیز بی‌استفاده تعریف می‌شد. پس دیگر زباله‌ها مواد بی‌استفاده و دور ریختنی نیستند.

دفع نادرست زباله‌ها می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری برای محیط زیست به همراه داشته باشد. بنابراین جداسازی زباله‌ها (تفکیک زباله) می‌تواند در کاهش این پیامد نقش به سزایی را ایفا کند.
تفکیک زباله‌ها، از سویی شهر‌ها را از آلودگی‌های زیست محیطی نجات می‌دهد، به بهبود شرایط بهداشتی منجر می‌شود، سلامت کالاهای تولید شده از مواد بازیافتی را در پی دارد و ارتقا سطح فرهنگ عمومی را به دنبال خواهد داشت. و از سوی دیگر، هزینه‌های جمع‌آوری و سامان‌دهی زباله را حذف می‌کند، به اقتصاد شهری و کلان کمک می‌کند و مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به دنبال خواهد داشت.
در کشور ما در هر خانه تنها یک سطل زباله وجود دارد.‌ تمامی زباله‌ها ازقبیل، قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت همه و همه درهمان یک سطل ریخته می‌شوند. به دلایل متعددی نمی‌توان در این زمینه شهروندان را تنها مقصر دانست. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل را می‌توان وضعیت اقتصادی شهروندان دانست. در شرایطی که واجب‌ترین موضوع برای مردم نان شب است، خرید چند سطل و یا کیسه‌های زباله با چند رنگ متفاوت، برای جداسازی زباله‌ها هزینه‌ی اضافی برای آن‌ها می‌باشد.
تفکیک زباله به سه روش انجام می‌شود، تفکیک در مبدا، تفکیک در ایستگاه‌ها و تفکیک در محل دفن.
 در این‌جا به چند اقدام و فعالیت ساده که شهروندان در تفکیک زباله در مبدا، می‌توانند انجام دهند، اشاره می‌شود. شهروندانی که کلید اصلی موفقیت هر جامعه هستند و خود را در قبال جامعه مسئول می‌دانند.
زباله‌های خانگی به دو گروه بزرگ و اصلی خشک و تر تقسیم می‌شوند. برای هرکدام ازین زباله‌ها بایستی از کیسه‌ی زباله‌ی جداگانه استفاده شود (در کشورهای پیش‌رفته از سطل‌های جداگانه و رنگ‌بندی شده استفاده می‌شود). زباله‌های خشک شامل، شیشه، کاغذ، فلز، پلاستیک و ...می‌باشد. و از زباله‌های تر می‌توان به پس مانده‌ی سبزیجات، پوست میوه‌ها و... اشاره کرد.
زباله‌های تر را در کیسه‌های زباله ضخیم و تیره‌، زباله‌های خشک را در کیسه‌های شفاف جمع‌آوری می‌شوند. بهتر است زباله‌های تر را هر روز جمع‌آوری کنیم زباله‌های خشک را می‌توان هفتگی یا ماهیانه جمع‌آوری کنیم. زباله‌ها را بایستی در راس ساعت مقرر جلوی درب منزل بگذاریم تا ماموین شهرداری آن‌ها را جمع‌آوری کنند.
یکی از اقدامات اساسی در تفکیک و بازیافت زباله‌ها آن است که زباله‌ی کم‌تری تولید کنیم (کاهش زباله در مبدا)، تا بهتر زباله‌های خانگی را مدیریت کنیم. در این‌جا همان بحث همیشگیِ درست مصرف کردن به میان می‌آید. به اندازه‌ای که نیاز داریم مواد عذایی خریداری کنیم تا از تولید بیش از حد زباله در منزل جلوگیری کنیم.
از پسمانده‌های مواد غذایی مانند باقی ماننده‌ی سبزیجات و پوست میوه‌ها و... در تهیه‌ی نوعی کود به نام کمپوست استفاده می‌شود. این کود برای اصلاح خاک و جبران موادغذایی از دست رفته آن بسیار مفید است. بنابراین اگر در منزلتان باغچه دارید می‌توانید پس مانده‌های آشپزخانه را (سبزیجات، پوست تخم مرغ و میوه و...) را در ان دفن کنید و به عنوان کود از آن‌ها استفاده کنید. البته به این نکته توجه کنید که ضایعات گوشتی را نبایستی به عنوان پس مانده‌های آشپزخانه در باغچه ریخت.
به منظور یک طرح تشویقی جالب برای حضور و فعالیت شهروندان در تفکیک زباله در مبدا می‌توان به  غرفه‌های بازیافت زباله‌های خشک توسط شهرداری‌ها در مناطق پرتردد اشاره داشت. این غرفه‌ها در ازای دریافت زباله‌های خشک شهروندان؛ به آ‌ن‌ها مواد شوینده، گل، گلدان و... هدیه می‌دهند. و یا به شهروندان کیسه‌های زباله‌ی رنگی با علامت پسماند داده می‌شود تا در منزل زباله‌های خشک و تر را تفکیک کنند.
*فوق لیسانس مدیریت اجرایی

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر قیمت خانه قیمت خانه چهارشنبه, 03 شهریور 1395 ساعت 16:21

    تفکیک زباله از مبدا بسیار مهم است ولی در بعضی جاها متاسفانه ماشین های شهرداری برای تفکیک نمیرن و مردم مجبور هستند که کاغذها و فلزات و بازیافتی های منزل را داخل سطل زباله بریزن.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004