شما اینجا هستید: خانهاقتصادمعشوره ساخته می‌شود

معشوره ساخته می‌شود

دوشنبه, 11 بهمن 1395 ساعت 11:33 شناسه خبر: 2407 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ گروه گزارش:  مختصات سال 92 از آبی کردن 36 هزار هکتار زمین دیم کشاورزی خبر می‌داد
* تقاضای نماینده‌ی پل‌دختر، برداشت 50 میلیون مترمکعب آب فقط برای شرب و کِشت‌های گل‌خانه‌ای است 
* ویژگی‌های پروژه‌ی جدید هنوز تعریف نشده


گروه اجتماعی: چهارم خردادماه 92 و چند هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری، رییس دولت دهم، محمود احمدی‌نژاد کلنگ ساخت سدمعشوره که قرار است در تنگه‌ی گاوشمار بین شمال کوهدشت و جنوب نورآباد ساخته شود، بر زمین زد.
او کلنگی بر زمین زد که قرارداد پروژه نداشت! و نیز مجوز ماده‌ی 215 را هم کسب نکرده بود! همان موقع در رسانه‌های استان و به نقل از استاندار وقت لرستان، حبیب‌الله دهمرده بیان شد که این سد 12 هزار فرصت شغلی برای بیکاران کوهدشت که بیکارترین شهرستان استان است فراهم می‌کند و البته 36 هزار هکتار زمین تشنه کشاورزی دیم کوهدشت را آبی خواهد کرد تا کوهدشت به رونق کشاورزی برسد. کوهدشت بین دو رودخانه‌ی کشکان و سیمره قرار دارد اما برداشت‌ها از منابع زیرسطحی آب‌هایش به حدی افزایش یافت که بالاخره دشت ممنوعه اعلام شد. 
سدی که براساس اطلاع‌رسانی مقامات وقت ظرفیت ذخیره یک میلیون و 200 هزار مترمکعب آب را قرار بود داشته باشد و با اعتباری بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومانی ساخته شود.  اما در سال 93 و آن هنگام که دولت دکتر روحانی سیاست‌دار مدیریت کشور شد اعلام شد این سد نه قرارداد ساخت دارد! و نه مجوز ماده‌ی 215 گرفته است! و نه حتا مطالعات زیست محیطی دارد! این شد که کار تعطیل شد. استاندار لرستان، هوشنگ بازوند و نماینده‌ی کوهدشت و رومشگان در مجلس، الهیار ملکشاهی و نیز کشاورزان کوهدشت اعتراض کردند. حتا کار به تجمع مردم و کشاورزان کوهدشت هم کشید. همه خواهان ساخته شدن معشوره یا همان سد گاوشمار شدند و مطالبه‌شان این بود که کوهدشت را معشوره است که از کشاورزی دیم نجات می‌دهد.
در نهایت پس از کش و قوس‌های فراوان بین کوهدشت، پل‌دختر و خوزستان در روز چهارشنبه ششم بهمن‌ماه وزیر نیرو در سفرش به لرستان خبر داد که سد معشوره ساخته می‌شود. سه سال است که جدال بین حوزه بالادست یعنی کوهدشت با حوزه‌های پایین دست یعنی پل‌دختر و خوزستان ادامه دارد. پایین دست هراس دارد از این‌که ساخت معشوره باعث کاهش آب کشاورزی پایین دست شود. 

سد «معشوره» تمام نیازهای حوزه‌ی آب منطقه را تأمین می‌کند
 وزیر نیرو گفت: «با احداث سد معشوره تمام نیازهای منطقه در حوزه‌ی آب تامین می‌شود.‌»
حمید چیت‌چیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: «سد معشوره از طرح‌های مهمی بوده که مورد خواست مردم، وزارت نیرو و هم‌چنین دولت یازدهم است.»
وی بیان داشت: «این سد برای تامین نیاز آبی مردم در این منطقه احداث می‌شود.»
وزیر نیرو تأکید کرد: «پروژه سد معشوره با سرعت ادامه پیدا خواهد کرد.» چیت‌چیان بیان داشت: «ظرفیت سد معشوره به نحوی طراحی شده که تمام نیازهای منطقه‌ی را در حوزه‌ی آب تامین می‌کند.»
نماینده‌ی پل‌دختر، سیدحمیدرضا کاظمی نیز همان روز چهارشنبه، ششم بهمن‌ماه و هم زمان با تجمع تعدادی از مردم پل‌دختر در اعتراض به ساخته شدن معشوره گفت ما با برداشت 50 میلیون مترمکعب از رودخانه کشکان آن هم فقط برای مصارف شرب و کشت گل‌خانه‌ای در بالادست یعنی کوهدشت موافقیم. 
این است که هنوز به نظر می‌رسد اجماع و توافق نهایی قطعی بین حوزه‌ی پایین دست و حوزه‌ی بالادست برای تعریف ویژگی‌های سد معشوره حاصل نشده‌است؛ اما آن‌چه فعلاً قطعی شده‌است آن است که سد معشوره به طور حتم ساخته می‌شود منتها با چه ویژگی‌ها و با چه مختصاتی، هنوز در ابهام است.
آیا سد با همان مختصات تعریف شده‌ی سال 92 ساخته خواهد شد؟  آیا سد با مختصات جدیدی، تعریف و ساخته می‌شود؟ این‌ها پرسش‌هایی است که هنوز پاسخ روشنی به آن‌ها داده نشده است و البته گذر زمان، آرام آرام به این پرسش‌ها، پاسخ می‌گوید.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004