شما اینجا هستید: خانهاقتصادآتشی که دیگر دود ندارد

آتشی که دیگر دود ندارد

سه شنبه, 29 فروردين 1396 ساعت 18:15 شناسه خبر: 2575 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

سیدعلی جزایری: مهرماه سال پیش بود که مجتمع تجاری قائم خرم‌آباد دچار آتش‌سوزی گردید. مجتمعی که عمدتاً از واحدهای فروش و انبار البسه، پارچه و کفش تشکیل شده و با حجم متراکمی از مواد قابل اشتعال، طعمه ای مناسب برای سوختن به شمار می‌رفت. در خلوت و بی‌خبری شبانگاه و در نبود سامانه‌ی خودکار اطفای حریق، یکی از واحدهای تجاری گرفتار شعله‌ها شد و در اندک زمانی زبانه‌های آتش چند واحد دیگر را دربرگرفت.


 آتش‌نشانان باتوجه به کم بضاعتی در تجهیزات و برخورد به موانع سختی که به منظور تنظیم ترافیک به طرزی غیرمسئولانه در وسط خیابان کاشته شده بود و تلاش و زحمت بسیاری که به خرج دادند در ساعات اولیه موفق به مهار آتش نشدند و بعد از وقفه‌ای 10 ساعته به این مهم نائل آمدند. اما چه سود که با سرایت آتش به دیگر واحدها دیگر چیز زیادی برای نجات باقی نمانده بود. همه‌ی 138 واحد تجاری مجتمع آسیب دیدند که از این تعداد، 70 واحد دچار آسیب کامل شدند. آتش خاموش شد اما مجتمع تجاری دیگر شباهتی به بازار قبل نداشت و حالا برای کاسبین محل به یک کوره‌ی خاموش روسیاه بیش‌تر شبیه بود. قابل توجه این که مالکین تعدادی از این واحدهای تجاری را زنان سرپرست خانواری تشکیل می‌دادند که حالا از تنها ممر درآمد خود محروم شده بودند.
اینک با گذشت چند ماه از آتش‌سوزی، حساسیت‌ها فروکش کرده و اگر پیش‌گیری از وقوع و یا تهیه و تدارک تجهیزات برای مدیریت حوادث مشابه دغدغه‌ی اول مسئولین نباشد خیلی تعجب برانگیز نیست اما امان از سوزشی که بر دل مال باختگان مانده و کو طبیبی تا مرهمی بنهد. البته از وعده و وعید تا دلتان بخواهد داده شده و از تنظیم صورت‌جلسه و صدور مصوبه هم الی‌ماشاالله چیزی کم گذاشته نشده است.
نمونه‌اش جلسه‌ی مورخه 22/07/95 فرمانداری و مصوبه‌ای که چندین بند داشت و به گفته‌ی نماینده‌ی هیئت مدیره‌ی پاساژ قائم و جمعی از کسبه‌ی محل، دریغ از یک بند که عملیاتی گردد و در واقع خود مصوبه به بند کشیده شد. وعده‌هایی چون (برقراری حداقل 4 ماه  بیمه بی‌کاری، تمدید مهلت پرداخت بدهی به شرکت‌های آب و برق و .... و اعطای امتیازات ویژه و تسهیلات بلاعوض) که همگی بر زمین ماندند و برآورده نشدند.
برخی از وعده‌ها مثل گفته‌های مدیرکل ستاد مدیریت بحران به مرور زمان از شکل اولیه تغییر حالت داده و مثلاً از وام بلاعوض به تسهیلات ارزان قیمت سه میلیون تومانی تغییر کرد و در آخر همان وعده‌ی تغییر کرده هم اجرا نشد. ایراداتی که برای عدم پرداخت بیمه بی‌کاری به مراجعه کنندگان گرفته شده بود نیز در واقع بازخوانی قوانین عادی بود. انگار نه انگار که اتفاق خاصی افتاده و دستوراتی ویژه نیاز است. ایراداتی مثل تعویق در پرداخت حق بیمه و یا نداشتن فلان مدرک خاص.
اما تأسف برانگیزتر این‌که کسانی هم بودند که نه به دلیل عدم پرداخت بلکه به دلیل پرداخت حق بیمه‌ی پس از حادثه، از دریافت بیمه بیکاری محروم شده بودند. ظاهراً حکم این بود (شما در مدت پس از حادثه حق بیمه پرداخت کرده‌اید پس بی‌کار نبوده‌اید که حالا مستمری بی‌کاری به شما تعلق بگیرد!!!)
شرکت توزیع نیروی برق استان هم که به عنوان یکی از مقصرین حادثه خصوصاً در رسیدگی به نحوه‌ی برق‌رسانی و کابل‌کشی شناخته شده بود در کمال تعجب برق‌رسانی به واحدهای آسیب دیده را منوط به بازپس‌گیری شکایت کسبه اعلام کرده بود که باز هم جای شکرش باقی است بعد از گذشت چند ماه ازحادثه در تاریخ  06/12/95 به صورت فوری و برق آسا در عرض تنها چند ساعت قبل از بازدید استاندار، تجهیزات لازم هر چند با عجله و نامرتب نصب گردید و چشمان مجتمع به دیدن آب و برق روشن شد.
ستاد تسهیل موانع تولید هم که با دستور استاندار در جلسه‌ی مورخ 10/12/95 متولی مساعدت به آسیب دیدگان حادثه شد ابتدا مصوبه‌ای حاوی وعده‌هایی نظیر پرداخت تسهیلات سی میلیون تومانی با نرخ 4درصد از تصویب گذراند و حتا جدا از اعطای تسهیلات ارزان قیمت مذکور، صحبت از پرداخت تسهیلاتی درشت تر با نرخ 18درصد نیز به میان آمد هم‌چنین استمهال بدهی‌های معوق بانکی نیز از وعده‌های داده شده بود. اما تا لحظه‌ی نگارش این متن هنوز اقدامی دال بر عمل به این وعده‌ها انجام نشده است.
در واقع این‌جا بارانی از وعده باریده که برای دل  سوخته‌ی مال باختگان هیچ خنکایی ندارد. چه بسا اگر کسبه را با وعده‌های چنین و چنان ترغیب نمی‌کردند آنان نیزبه پشتوانه‌ی این وعده‌ها، برای ساخت و تعمیر مجتمع دچار بدهی مضاعف نمی‌شدند و چک‌ها‌ی‌شان برگشت نمی‌خورد که حالا به بهانه‌ی همین چک‌های برگشتی از اعطای تسهیلات به ایشان خودداری گردد. به هر حال وقتی اتفاقی بزرگ‌تر از ابعاد معمول رخ دهد قطعاً به امدادی بیش‌تر از حد قوانین و مقررات معمول هم نیاز است. در واقع همان‌گونه که برای ساختمان پلاسکوی تهران تصمیماتی فراتر از قانون گرفته و انجام شد این‌جا هم نه در ابعاد پایتخت بلکه در اندازه‌ی توقع نازل کسبه‌ی شریف مجتمع قائم، به اقداماتی موثرتر و بزرگ‌تر از اجرای مو به موی قوانین عادی نیاز هست.
البته می‌دانیم که انتخابات نزدیک است و عمر دولت رو به پایان و شایعات مبتنی بر دست به دست شدن مناصب و تغییرات اداری داغ است، اما مسئولین فعلی حتماً به یاد دارند که ناموران عرصه‌‌ی خدمت و آنانی که محبت‌شان تا ابد در دل مردم این دیار باقی‌مانده کسانی بودند که تا لحظه‌ی آخر مسئولیت، هم‌چنان خادم می‌ماندند و شوق‌شان برای انجام وظیفه تحت تأثیر احتمال خاتمه‌ی دوران خدمت قرار نمی‌گرفت. پس فرصت‌های باقی‌مانده را برای کور کردن آتشی که دیگر دود ندارد اما هم‌چنان دل مال باختگان را می‌سوزاند از دست ندهیم.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004