شما اینجا هستید: خانهاقتصاداعتراض گسترده‌ی سپرده‌گذاران موسسه‌ی آرمان «توسعه» در لرستان

اعتراض گسترده‌ی سپرده‌گذاران موسسه‌ی آرمان «توسعه» در لرستان

پنج شنبه, 11 خرداد 1396 ساعت 09:19 شناسه خبر: 2660 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- گروه اقتصاد: در هفته‌های اخیر مردم استان لرستان شاهد تجمعات گسترده مشتریان مؤسسه آرمان (توسعه) استان مقابل شعب این موسسه بودند تا بتوانند سرمایه‌ی خود را از این موسسه خارج کنند.


تجمعات اعتراض‌آمیز و دامنه‌دار مشتریان طی روزهای گذشته به استانداری لرستان کشیده شد تا مسئولان برای رفع مشکل آن‌ها ورود پیدا کنند که در نهایت قدرت‌الله دلفان مدیر موسسه‌ی توسعه در استان لرستان پنجم خردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد که این موسسه ورشکسته نشده و از روز یک‌شنبه هفتم خردادماه پرداخت‌ها انجام می‌شود.
 اما روز یک‌شنبه فرارسید و مؤسسه‌ی توسعه به وعده‌ی خود عمل نکرد. بدین روی بار دیگر شاهد اعتراض شدیدتر مشتریان این موسسه بودیم به‌طوری که فریاد مردم چند خیابان اصلی شهر خرم‌آباد را فراگرفته و سپرده‌گذاران پس از اعتراض در مقابل استانداری لرستان با راه‌پیمایی اعتراض‌آمیز خود را به چهارراه‌ بانک رساندند.
به گزارش تسنیم، معترضان با تجمع و اعتراض در مقابل بانک‌های دولتی شهر خرم‌آباد روند فعالیت برخی از این بانک‌ها را مختل کردند.
یکی از مشتریان معترض موسسه‌ی توسعه در لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: «من و برادرم 40 میلیون تومان پول در این موسسه سرمایه‌گذاری کردیم ولی اکنون  آن را پرداخت نمی‌کنند.»
وی افزود: «مسئولان این مؤسسه قول دادند که روز یک‌شنبه پول‌های مردم را پرداخت کنند؛ روز یک‌شنبه به مؤسسه مراجعه کردیم گفتند فردا پول‌ها درصدی و به نوبت پرداخت می‌شود اما متاسفانه درِ شعب بسته بود و کسی پاسخ‌گو نبود.»
مشتری موسسه توسعه در لرستان عنوان کرد: «صبح روز یک‌شنبه پس از عدم پاسخ‌گویی از سوی مؤسسه به مقابل استانداری لرستان آمدیم اما در استانداری را جوش و ورق زدند و کسی پاسخ‌گو نبود و نیروهای یگان ویژه جواب ما را می‌دهند اکنون نیز بلاتکلیف مانده‌ایم.»
 یکی دیگر از مشتریان مؤسسه‌ی توسعه گفت: «دیروز در شعب موسسه توسعه بنر زده بودند که بانک مرکزی طی یک جدول‌بندی می‌خواهد پول مشتریان را پرداخت کند اما امروز(یک‌شنبه) مؤسسه بسته بود و خبری از کارمندان آن نبود.»
یکی از بانوان معترض نیز گفت: «امروز  چند نفر از ما داخل  استانداری رفت اما پشت در را با بلدورز بستند تا مردم داخل نشوند.»
وی تصریح کرد: «ما مردم چیزی نمی‌خواهیم فقط می‌خواستیم با استاندار صحبت کنیم، چون استاندار به ما تضمین روز یک‌شنبه را داده بود و خود مؤسسه نیز بنر زده بود که روز یک‌شنبه پول مردم را پرداخت می‌کند.»
این مشتری معترض مؤسسه‌ توسعه گفت: «به ما می‌گویند شما گرسنه هستید در صورتی که ما گرسنه نیستیم و مثل انسان در تاریخی که خود وعده داده بودند به در شعبه آمدیم اما آن‌ها کرکره را پایین کشیدند.»
وی افزود: «استانداری اگر نمی‌خواست تضمین دهد دخالت نمی‌کرد، خود مؤسسه می‌گوید استانداری 200 میلیارد تومان وام گرفته است اما اکنون می‌گویند مؤسسه غیرمجاز است، اگر غیرمجاز است می‌گفتند یک دکه‌ی خالی است تا مردم پول خود را در این مؤسسه سرمایه‌گذاری نکنند.»
وی عنوان کرد: «مردم با حمایت و اعتبار دولت پول خود را  در این موسسه گذاشتند و گرنه اگر دولت حمایت نمی‌کرد کسی در این دکه پول نمی‌گذاشت.»
مشتری مؤسسه‌ی توسعه بیان کرد: «تمام سرمایه من و مادر پیرام چند گوسفند بود که به دلیل عدم توان نگه‌داری، آن‌ها را فروختیم و پول آن را در این موسسه گذاشتیم تا خرج زندگی‌مان را بدهد اما اکنون کسی حاضر به پاسخ‌گویی نیست و بلاتکلیف هستیم.»
در دیگر شهرستان‌های استان از جمله کوهدشت، نورآباد، دورود، بروجرد، الیگودرز و... تجمعات اعتراض‌آمیزی در مقابل فرمانداری این‌ شهرستان‌ها برگزار شد.
مشکل نداشتن نقدینگی یا ورشکستگی موسسه توسعه به بحرانی برای استان لرستان تبدیل شده‌است، تجمعات این روزهای سپرده‌گذاران در سراسر استان که منجر به ترافیک شدید در روز دوشنبه هشتم خرداد در شهر خرم‌آباد و بسته شدن چند خیابان شد، مردم این شهر را کلافه کرد. برای پیگیری این موضوع با نماینده‌ی کوهدشت و نماینده‌ی خرم‌آباد تماس گرفتیم. بیرانوندی نماینده‌ی خرم‌آباد به‌رغم چندبار تماس و پیامک پاسخ‌گو نبود. مسئولان موسسه توسعه که گوشی‌های خود خاموش کرده‌اند! پاسخ معاون سیاسی استاندار لرستان و ملک‌شاهی نماینده‌ی کوهدشت و پیگیر‌ی‌های آن‌ها را در گفت‌و‌گو با سیمره می‌خوانیم:

رییس کمیسیون قضایی مجلس:
به وزیر اقتصاد تذکر داده‌ایم
 پیگیر حل این مشکل هستیم
رییس کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌و‌گوی اختصاصی با سیمره، در خصوص شرایط سرمایه‌گذاری مؤسسات مالی و اعتباری اظهار داشت: «عمدتاً این مؤسسات مجوز کامل ندارند. یکی از شرایط همه‌ی مؤسسات این است که 80 درصد سرمایه یعنی سپرده‌هایی که از مردم می‌گیرند نزد بانک مرکزی امانت بگذارند. اما متأسفانه برخی از این مؤسسات مالی و اعتباری تن به این کار نمی‌دهند، گردش مالی صحیح و درست خود را به بانک مرکزی اعلام نمی‌کنند. آن‌ها بخش زیادی از سرمایه‌ی خود را به املاک، آن‌هم به نام افراد دیگری تبدیل می‌کنند.»
الهیار ملکشایی با اشاره به این‌که بانک‌های خصوصی در خارج از استان سرمایه‌گذاری می‌کنند، عنوان کرد:«سال‌ گذشته استاندار لرستان به بانک‌های خصوصی استان هشدار داد که چرا 80 درصد از سپرده‌های مشتریان خود را در خارج از استان سرمایه‌گذاری می‌کنند.»
وی افزود:« ایراد دیگر این موسسات این است که با سود بیش‌تر مردم را به سپرده‌گذاری در آن‌جا تحریک می‌کنند. برای مثال، سود را از 15 درصد به 22درصد ارتقا می‌دهند، این موارد باعث تشویق مردم به سپرده‌گذاری در این مؤسسات می‌شود.»
نماینده‌ی شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی افزود:« مردم کوهدشت و رومشکان حدود 80 میلیاردتومان در مؤسسه‌ی آرمان(توسعه) سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از این مبلغ 50 میلیارد مربوط به کوهدشت و 30 میلیارد مربوط به مردم رومشکان است.»
وی خواستار نظارت جدی بانک مرکزی بر روی کار این قبیل موسسات شد و خاطرنشان کرد:«روز یک‌شنبه‌ همین هفته در مجلس به وزیر اقتصاد و دارایی تذکر دادیم از وی خواسته‌ایم به این قضیه ورود پیداکنند زیرا ایشان مسئول اقتصاد کشور هستند و نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند.»
ملک‌شاهی بیان کرد:« قطعاً اگر بانک مرکزی نظارت بیش‌تری روی فعالیت مؤسسات مالی و اعتباری داشته باشد، ما شاهد این‌طور حوادث و مشکلاتی نخواهیم بود. چگونه است این مؤسسات چند سال فعالیت می‌کنند؟ اگر مجوز نداشته چرا بانک مرکزی جلوی فعالیت آن را نگرفته‌است؟»
ملک‌شاهی در ادامه از استاندار لرستان و دیگر مسئولان خواست به شکل جدی به این موضوع ورود پیدا کنند تا حداقل تکلیف سپرده‌گذاران مشخص شود.
رییس کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به این‌که کار بانک مرکزی نظارت روی فعالیت این موسسات است و نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند، تصریح کرد:« تلاش ما این است که مردم به حق‌شان برسند. از طرفی دیگر در این‌جا کوتاهی بانک مرکزی محرز است در هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد که بانک مرکزی بگویید به ما ربطی ندارد! کار بانک مرکزی نظارت روی فعالیت این موسسات است. البته ما الان بیش‌تر تلاش‌مان این است که مردم به اصل پولشان برسند و به جد پیگیر این موضوع نیز هستیم.»

 معاون سیاسی استاندار لرستان:
مردم خویشتن‌داری به خرج بدهند
 به جد پیگیر حل مشکل هستیم
معاون سیاسی استاندار لرستان در گفت‌و‌گو با سیمره، با اشاره به این‌که برای پیگیری و حل این موضوع تا کنون شورای تأمین به صورت ویژه سه جلسه برگزار کرده‌است، عنوان کرد:«موضوع دو مورد از جلسات را به شورای امنیت کشور ارسال کرده‌ایم. پیشنهاد داده‌ایم که یک بانک یا مؤسسه مالی و اعتباری معتبری تعهدات مؤسسه‌ی آرمان را بپذیرد. مؤسسه‌ی آرمان(توسعه) مقداری پول بلوکه شده دارد، از جمله 350میلیارد تومان، بنابراین پیشنهاد دادیم که حداقل 100میلیارد تومان از آن را برای استان لرستان آزاد کنند تا به مردم واگذار کنیم. از طرفی این مؤسسه (آرمان) املاک و دارایی زیادی دارد که بیش‌تر از میزان سپرده‌ی مردم است منتها تا به پول نقد تبدیل شود زمان می‌برد.»
 حبیب‌اله خجسته‌پور، مردم فهیم و عزیز استان را به خویشتن‌داری دعوت کرد و خاطرنشان شد:«اجازه بدهند که ما از مجاری قانونی پیگیر کار آن‌ها و حل مشکل‌شان باشیم. وقتی ما برای این موضوع سه جلسه در شورای تأمین استان برگزار کرده‌ایم نشان‌گر اهمیت آن است.»
خجسته‌پور در ادامه افزود: «در همین راستا داوری، معاون امور شعب کشور مؤسسه‌ی توسعه را به استان احضار کرده‌ایم. او در باره‌ی این قضیه توضیحاتی داد و در جمع معترضان صحبت‌هایی کرد.»
وی ادامه داد:« باید قبول کرد اگر مشتریان یک بانک ناگهانی بخواهند تمام سرمایه‌شان را از یک مؤسسه یا بانک خارج کنند قطعاً آن مؤسسه یا بانک ورشکسته خواهد شد.»
وی در ادامه با اشاره به این نکته که شایعه‌پراکنی باعث آشفتگی اوضاع این مؤسسه شده‌است، افزود:«از زمانی که شایعه شد که مؤسسه آرمان مشکل دارد مردم هجوم بردند تا سپرده‌هایشان را از آن مؤسسه خارج کنند.»
معاون سیاسی استانداری لرستان افزود:« هیچ بانکی توان پرداخت یک‌جا سپرده‌های مردم را ندارد زیرا بخشی از آن به املاک تبدیل شده و بخشی به صورت تسهیلات واگذار و بخشی در گردش مالی است. مردم عزیزمان اجازه بدهند این موضوع روند طبیعی خود را طی کند تا ان‌شاالله به اصل پولشان برسند.» 
نماینده‌ی خرم‌آباد و چگنی، محمدرضا ملکشاهی‌راد نیز در گفت‌وگو با تارنمای خبری یافته‌نیوز گفته است مؤسسه‌ی توسعه از مؤسسه‌ی آرمان شکایت کرده است؛ به این خاطر که قبل از موعد از تابلوی این مؤسسه استفاده کرده است و همین موضوع باعث مشکل جدیدی شده است.
ملکشاهی‌راد خبر داده است مؤسسه‌ی آرمان به هشدارهای قبلی بانک مرکزی مبنی بر حسابرسی در موعد مقرر توجهی نکرده است. 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004