چاپ کردن این صفحه

ناگفته‌های استاندار لرستان درباره‌ی سد معشوره مطلب ویژه

سه شنبه, 27 تیر 1396 ساعت 19:47 شناسه خبر: 2749 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 *افتتاح چهار سد، بزرگ‌ترین دست‌آورد دولت تدبیرو امید در لرستان

* سود و فایده‌ی سد معشوره برای پل‌دختر و چگنی بیش‌تر از کوهدشت است

سیمره- گروه گفت‌و‌گو: استاندار لرستان صبح روز یک‌شنبه در گفت‌وگویی اختصاصی با هفته‌نامه‌ی سیمره درخصوص روند اجرای سدمعشوره اظهار داشت:« مستندترین حرف‌هایی که در مورد سد معشوره زده می‌شود حرف‌های خود بنده است زیرا به‌هیچ وجه حرف‌های غیرمنطقی و تبلیغاتی درباره‌ی این سد عنوان نخواهم کرد.»
مهندس هوشنگ بازوند با اشاره به این‌که  سد معشوره یکی از سدهایی است که قبل انقلاب مطالعات اولیه بر روی آن انجام شده و جانمایی آن هم درست بوده‌است، تصریح کرد: «در مطالعات اولیه سد بر اساس سد برق‌آبی تنظیم شده است اما پس از انقلاب با بررسی‌هایی که بر روی آب‌های لرستان انجام می‌دهند، روی سه سد به جمع‌بندی می‌رسند که اقدامات اساسی برای تولید برق از این سه سد انجام بدهند.»


 هوشنگ بازوند با اشاره به این‌که سدهای رودبار، بختیاری و معشعوره  که دولت برای تولید برق انتخاب کرد، یادآور شد: « دولت روی این‌ سدها برای تولید برق به جمع‌بندی رسید که خوش‌بختانه سد رودبار در سال جاری افتتاح شد و 450مگابایت برق توسط نیروگاه‌های این سد برای کل کشور تولید می‌شود.»
بازوند هم‌چنین در خصوص اجرای سد معشوره نیز بیان کرد: « در دولت نهم استارت این سد زده شد، در دولت دهم توسط رییس‌جمهور وقت آقای احمدی‌نژاد کلنگش زده می‌شود به نوعی همین مسئولین حاکم فعلی وزارت نیرو که همان زمان نیز مسئول بودند، اظهار می‌دارند اصلاً وزیر نیرو از چنین کلنگ‌زنی‌ای باخبر نبوده است. به هر روی پروژه‌ی این سد با تخصیصی بالغ بر273میلیون مترمکعب آب برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت شهرستان کوهدشت کلنگ زنی شد. زیرا در آن زمان رومشکان هنوز از شهرستان کوهدشت جدا نشده بوده است.»
وی با تاکید بر این‌که مجوز کمیسیون ماده‌‌ی215 این پروژه از سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور اخذ نشده‌‌بود، عنوان کرد: «با روی کار آمدن دولت یازدهم، پیگیری‌های بسیار زیادی برای اخذ کمیسیون ماده‌ی 215  انجام دادیم. درواقع می‌توان گفت که عملیات اجرایی یک پروژه بدون مجوزهای لازم شروع می‌شود و قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز 50 میلیارد تومان در راه‌سازی و گالاری انحراف این پروژه هزینه می‌کند البته قرارگاه در این قضیه مقصر نیست چون به دستور رییس‌جمهور وقت وارد عمل شده است.»
بازوند در ادامه افزود: «در دولت یازدهم ادامه‌ی پیگیری‌ها مصادف شد با یک دوره‌ی خشک‌سالی در خوزستان که وزارت نیرو در ابتدای دولت آقای دکتر روحانی تصمیم به عدم اجرای سدها گرفت و دلیل‌شان این بود که وقتی تمام شبکه‌‌های پایین دست همه بلاتکلیف مانده‌اند، سدسازی سیاستی غلط است.»
وی ادامه داد: « دوسال در این قضیه مقاومت کردیم، در مورد آب معشوره نیز این  پیگیری‌ها همواره ادامه داشت، از وزارت نیرو خواستیم حداقل مسئله‌ی قراردادی را که باید با قرارگاه خاتم بسته می‌شد حل کنند، وزارت نیرو 60 میلیارد تومان اعتبار ابلاغ کرد، یعنی دولت روحانی دیون قرارگاه خاتم را در زمان دولت احمدی‌نژاد پرداخت کرد.»
مدیریت ارشد استان با اشاره به مخالفت شدید با حجم 50 میلیون مترمکعبی آب سد معشوره، گفت: «قرارگاه خاتم کار خود را به‌صورت نیم‌بند انجام می‌داد تا این که بین ما و وزارت نیرو اختلاف نظر به وجود آمد و قرار بر حکمیت شد که موضوع به نظر شورای عالی آب برسد، شورای عالی آب با بازنگری این پروژه موافقت کرد. پس از بازنگری وزارت نیرو بر روی سدی با حجم50 میلیون مترمکعب آب توافق کرد، ما به شدت با این حجم تعیین شده مخالفت کردیم و نهایتاً در اواخر سال  1395 با فشارهای ما وزارت نیرو با 100میلیون متر مکعب موافقت شد.»

حجم تخصیص آب سد معشوره از 50
 به 100میلیون مترمکعب افزایش یافت
وی افزود:« چهارم تیر 96 نامه‌ای در خصوص تخصیص آب سد تنگ معشوره به وزیر نیرو ارسال کردیم که مضمون این نامه توجه به لزوم سامان‌دهی  برداشت استان لرستان در حوضه‌ی آب‌ریز می‌باشد، طی نامه‌های متعدد ضرورت دارد آن شرکت نسبت به تکمیل مطالعه و بررسی نیاز منطقه با اولویت شرب و صنعت که البته کشاورزی را رد نکرده است و براساس افزایش حجم تخصیص آب از 50 به 100میلیون مترمکعب در سال بدون تغییر در ابعاد سد و با لحاظ حق‌آبه‌ی پایین دست آن و ایستگاه‌های پمپاژ دارای مجوز که از آب رودخانه‌ی پایین دست استفاده می‌کنند اقدام نمایید. یعنی چهارم تیر ماه 96 ابلاغیه 100 میلیون متر مکعب با حذف برقی بودن آب معشوره برای ما فرستاده شد.»
بازوند با بیان این‌که بزرگ‌ترین سد استان ما سد رودبار با 228 میلیون متر مکعب و دومین سد معشوره با100میلیون مترمکعب است و پس از این دو سد، سدهای حوضیان، ایوشان، خان‌آباد و مروک زیر 60 میلیون متر مکعب ظرفیت دارند، تصریح کرد: «تخصیص 100میلیون مترمکعب برای سد معشوره با حذف برقی بودن آن صورت گرفت و به این معنی که دیگر برق تولید نکند و فقط برای کشاورزی و شرب و صنعت استفاده می شود، پس می‌توان گفت سدی با 100میلیون مترمکعب جز سدهای بلند محسوب می‌شود نه سدهای کوتاه.»
استاندار لرستان با تاکید بر این که با ظرفیت صد میلیون مترمکعب مشکل شرب و کشاورزی و صنعت کوهدشت حل می‌شود، افزود: «شاید 46هزار هکتار ما زیر پوشش نرود اما مطمئناً کل کشاورزی که نیاز به گل‌خانه‌ای باشد حل می‌شود. اما دغدغه‌ي اصلی ما این است که این پروژه را اجرایی کنیم. هفته‌ی پیش با سردار عبداللهی صحبت کردیم. ایشان گفتند اگر شما برای این پروژه منابع مالی تعریف کنید، عملیات اجرایی‌اش را شروع می‌کنم.»
هوشنگ بازوند در خصوص روند تامین اعتبار پروژه‌ی سد معشوره اظهار داشت:‌«برای تامین منابع مالی این سد در تاریخ 12تیرماه 96 طی مکاتبه‌ای با آقای نوبخت از ایشان خواستم برای تسریع در عملیات اجرایی یکی از موثرترین پروژه‌های اقتصادی استان که می‌تواند در سال اقتصاد مقاومتی- تولید و اشتغال باعث تحول در اقتصاد گردد، جهت تحقق وعده‌ی رییس‌جمهور محترم ازمحل تبصره‌ی سی وششم قانون اصلاح بودجه‌ی سال95 یا هر منبع دیگر 50 میلیارد تومان اعتبار و تخصیص به پروژه‌ی احداث سد معشوره دستور فرمایند. ایشان در همان تاریخ خطاب به آقای نوری نوشتند از محل اسناد خزانه‌ی تبصره‌ی سی‌و‌شش اقدام و رفع مشکل گردد.» 

60 میلیارد تومان تامین اعتبار برای سد معشوره
بازوند با اشاره به این‌که در سال جاری استانداری از محل اعتبارات استانی نیز 10میلیارد تومان را به این پروژه اختصاص داده‌است، گفت: «با 50 میلیارد تومان اسناد خزانه و 10 میلیارد اعتبار استانی می‌توان پیش‌بینی کرد که در 15 مرداد عملیات اجرایی آن را شروع کرد، با 60 میلیارد اعتبار می‌شود امسال روی این سد کارهای اساس و مهمی انجام داد و حداقل کار این است که می‌شود 50 درصد این پروژه را پیش برد.»
وی در پاسخ این سوال که کی می‌توان شاهد بهربرداری از سدمعشوره بود، عنوان کرد: «چون سد یک سد 100میلیون مترمکعبی است به نظر می‌رسد اگر در مردادماه اعتبار فراهم و اجرایی شود بهره‌برداری آن 4سال به طول می‌انجامد زیرا سد بزرگ و بلندی است.»
بازوند در پاسخ این پرسش که آیا گفته‌ی سردار عبداللهی مبنی بر تعطیلی پروژه صحت دارد یا نه، اظهار داشت:« آقای عبداللهی به این پروژه علاقه‌مند است و عرق دارد این حرف‌هایی هم که زده گله کرده و ناراحت است.»
وی در پاسخ این پرسش که روز اول حجم آب پشت این سد بیش از یک میلیارد مترمکعب تخصیص داده شده، چرا به این حجم اندک کاهش پیدا کرده، توضیح داد:« وقتی گفته می‌شود که به یک سد یک‌میلیون مترمکعب اختصاص داده شده است، به این معنی است که شاید پشت این سد نزدیک به 4یا 5 برابر آب تحت عنوان تنظیم جمع بشود. تنظیم با تخصیص بسیار متفاوت است؛ این که ما می‌گویبم یک میلیون آب جمع می‌شود اصلاً درست نیست. روز اول 273میلیون مترمکعب به سد معشوره تخصیص داده شد. حال این که این آب چقدر تنظیم می‌شود و خروجی آن چقدر است، محاسبه می‌کنند و در نهایت مجموع آبی که پشت سد جمع می‌شود و حرکت آن بعد از باز شدن درهای سد می‌شود آب تنظیمی که می‌گویند 5/1میلیارد مترمکعب است نه این که سد گنجایش این مقدار آب را برای ذخیره در پشت خود دارد.»
وی با بیان این‌که از تنظیم این آب برای پل‌دختر، چگنی و رودخانه‌ی دائمی استفاده می‌شود،  یادآورشد: «هر ساله در پل دختر کم‌آبی وجود دارد اما باید با تاسف گفت امسال حدود سه هزار هکتار برنج‌کاری در این شهرستان اضافه شده‌است که این یک فاجعه است! ناچاریم اگر امسال در پل‌دختر با کمبود آب رو‌به‌رو شویم از خرم‌آباد و سد ایوشان 7تا8 متر مکعب بر ثانیه آب باز کنیم که دوباره وارد رودخانه بشود که متأسفانه مقدار بیش‌تر آن را بالا دست‌ها می‌برند و مقدار کمی به پل‌دختر سرریز می‌شود.»

بازوند مزایای سد معشوره را برای پل‌دختر این‌چنین عنوان کرد: «با بهره‌برداری این سد دوکار برای پل‌دختر انجام می‌دهد که اولین کار کنترل سیلاب است و سیلابی را که در فصل بهار و زمستان به پل‌دختر خسارت می‌زند کنترل می‌کند و دوم در خشک‌سالی آب تنظیمی را بدون هیچ‌گونه نگرانی برای پل‌دختر می‌فرستد. به صراحت می‌گوییم سد معشوره بیش‌تر از آن که برای کوهدشت سود و فایده داشته‌باشد برای پل‌دختر و چگنی فایده دارد، به‌دلیل این که آب تنظیم شده برای آن‌ها می‌رود و دیگر این نگرانی‌‌های الان را نخواهند داشت.»
هوشنگ بازوند در پاسخ به این سوال که  69حلقه چاه در روستاهای کوهدشت از مدار خارج شده‌است، گفت: «تهیه آب کوهدشت و رومشکان دو چالش اساسی و مهم برای ما هستند که یکی در حوزه‌ی آب شرب و دیگری درحوزه‌ی صنعت و کشاورزی، مزید اطلاع شما الان در حوزه‌ی صنعت پتروشیمی یکی از چالش‌های جدی‌اش مشکل آب است و همان‌طور که مشخص است چالش اساسی کوهدشت و رومشکان مشکل آب است اما اولویت ما آب شرب و صنعت آن‌هاست زیرا اگر این دو نباشند کشاورزی آن‌ها وجود ندارد.»
وی در پاسخ این پرسش که چه برنامه‌ا‌ی برای آب پایدار شهر کوهدشت دارید؟ گفت:« برای این موضوع یک برنامه‌ی میان‌مدت و یک‌ برنامه‌ی بلند مدت، برنامه‌ی میان‌مدت ما برای آب شرب کوهدشت و رومشکان این است که از سفرهای زیرزمینی به‌رغم این که این سفره‌ها رو به افت هستند آب تهیه کنیم. البته این افت فقط شامل حال استان ما نمی‌شود بلکه برای کل کشور است، در استان‌های هم‌جوار ما از عمق 350 متری آب تهیه می‌کنند ولی ما فعلاً تا آن‌جا خیلی فاصله داریم. اما برنامه‌ی دراز مدت ما برای این دو شهر، کوهدشت حتماً باید از سد معشوره تامین و آب شرب دراز مدت رومشکان از سد سیمره باید اخذ بشود.»
وی در پاسخ به این پرسش که برخی از کارشناسان برآنند بحران آب در کوهدشت وجود دارد؟ چه نظری دارید؟ چنین پاسخ داد: «خیر این بحران صحت ندارد. اگر این ایده‌ی کارشناسان صحت داشته باشد پس در خصوص فلات مرکزی ایران مانند مرکزی و سمنان، قم، یزد و... چه باید گفت.  اگر ما جای آن‌ها باشیم کاملاً ناامیدیم ولی آن‌ها از همین سفره‌های زیرزمینی تا عمق 350 متر آب تهیه می‌کنند. نگرانی نه این که نیست ولی اگر ما نگرانی ایجاد کنیم که منشا ناامیدی باشد، بحرانی وجود ندارد. و جای نگرانی وجود ندارد اگر چاهی 5 متر افت می‌کند کاملاً طبیعی است، شما از یک سفره آب برمی‌دارید تمام می‌شود دوباره نیازمند یک بازکنی یا به‌سازی هستید. من مطمئن هستم 120سال دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد ولی به این معنا نیست که ما برنامه‌ریزی برای آب پایدار نکنیم. بنده هم معتقدم آب سفره‌های زیرزمینی برای شرب، کشاورزی و صنعت آب پایداری نیست. برای تهیه آب پایدار باید به سمت و سوی مهارآب‌های سطحی برویم تا بتوانیم در قالب سدها و ایستگاه‌های پمپاژ آب پایدار تهیه کنیم.»

یکی از گزینه‌های تامین آب برای احداث پتروشیمی کوهدشت سد معشوره است
بازوند در پاسخ به این سوال احداث پتروشیمی کوهدشت ملزم احداث معشوره است یا نه؟ توضیح داد: «صد درصد این گونه است. امروزه پتروشیمی کشور دیگر به صنایع پتروشیمی که آب آن از سفره‌های زیرزمینی تامین بشود مجوز نمی‌دهد زیرا معتقد است ریسک سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. لذا برای صنایع بزرگ هم دیگر به آب ناپایدار اکتفا نمی‌کنند و حتماً باید آب پایداری صورت بگیرد. طی پی‌گیری‌هایی که برای آب پتروشیمی کوهدشت داشتیم، آب آن را باید از سیمره، کشکان یا معشوره تامین کنیم و هم‌اکنون مشغول مطالعه هستیم که کدام سد از نظر هزینه ارزان‌تر است. قرار است روز شنبه اول مرداد امور آب استان کتباً اعلام کند کدام گزینه مقرون به صرفه‌تر است؛ لذا ما نمی‌توانیم  برای پتروشیمی از آب‌های زیرزمینی اختصاص دهیم.»
مدیریت ارشد استان در خصوص این سوال که آیا  عدم تمایل وزارت نیرو برای اجرایی سد معشوره صحت دارد یا خیر، یادآور شد: «بله قبول دارم اما وزارت نیرو با توجه به مستندات و ابلاغیه‌هایی که فرستاده شده دیگر نمی‌تواند مخالفتی داشته باشد. اما دلیل مخالفت این وزارت‌خانه مشکل و بحران جدی خشک‌سالی در خوزستان بود که اعتقاد داشتند حل بحران آبی خوزستان در اولویت است و در حال حاضر شش استان کردستان، همدان، لرستان، کرمانشاه، مرکزی و خود خوزستان تحت عنوان استان‌های کرخه درگیر بحران آبی خوزستان هستند و باید آب خوزستان را تامین کنند. اما سوال ما هم این است که ما مشکلی با تامین آب این استان نداریم اما نباید استانمان در این فرایند آسیب ببیند و قانون آب نیز می‌گوید اول حق‌آبه‌ی قانونی بالا دست رعایت شود و بعد به پایین دست برسد.»
وی اضافه کرد: «کوهدشت شهرستان بزرگی است که در بین دو رودخانه‌ی دائمی کشکان و سیمره محاصره شده است اما این شهر از تشنگی له‌له می‌زند و دارد از بین می‌رود. حال چه از نظر قانونی و چه وجدانی پذیرفتنی نیست که دو رودخانه‌ی پر آب یک شهر را احاطه کنند اما این شهر از تشنگی بمیرد.»

افتتاح چهار سد، بزرگ‌ترین دست‌آورد دولت تدبیرو امید در لرستان
استاندار لرستان در پاسخ به آخرین سوال درخصوص بزرگ‌ترین دست‌آورد دولت تدبیر و امید در حوزه‌ی صنعت آب چیست؟ عنوان کرد: «بزرگ‌ترین دست‌آورد در حوزه‌ی صنعت آب، افتتاح 4 سد بزرگ رودبار با 228 میلیون، سد ایوشان با بالغ بر 53 میلیون، سد حوضیان بالغ بر 70میلیون و سدمروک با حدود 60 میلیون مترمکعب در دولت دکتر روحانی بوده است. غیر از دولت تدبیر و امید در هیچ یک از دولت‌های پیشین سدی به بهره‌برداری نرسیده است، هم‌چنین عملیات اجرای 4 پروژه؛ سد کمندان با 80 درصد رشد، سد تاج امیر با26 درصد، سد بختیاری که نیاز به  7هزار و500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارد و سد معشوره نیز در حال شروع شدن است.»

 

 

 

1 نظر