شما اینجا هستید: خانهاقتصادگزارش مختصری از عملکرد دو ساله‌ی مأموريت فرشاد حيدري در بانك ملي ايران

گزارش مختصری از عملکرد دو ساله‌ی مأموريت فرشاد حيدري در بانك ملي ايران

چهارشنبه, 17 مهر 1392 ساعت 09:26 شناسه خبر: 304 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

چندی پیش خبری بر روی خروجی خبرگزاری‌های داخلی کشور منتشر شد. خبر فوق بیانگر این بود که فرشاد حیدری ماموریتش در بانک ملی به پایان رسیده و جای خود را به هاشمی داده است. به دنبال این تغییر و جابه‌جایی، آقای حیدری گزارش مختصری از عملکرد دوساله‌ی خود را ، برای سیمره ارسال نمود که عینا با هم می‌خوانیم:

 هم‌كاران عزيز، خواهران و برادران گرامي

پروردگار يكتا را براي توفيق خدمت در بانك ملي ايران كه مظهر آرمان‌خواهي  و استقلال‌طلبي ملت ايران است و هم‌كاري با كاركنان صديق، آگاه و سخت‌كوش آن سپاس‌گزارم.

 

اينك كه مأموريت دو ساله‌ی اين‌جانب به‌عنوان رئيس هيئت مديره و مديرعامل بانك ملي ايران به پايان رسيده است؛ بر خود لازم مي‌دانم از يكايك هم‌كاران عزيز در جاي‌جاي ميهن اسلامي براي پذيرش اين‌جانب در بين خود و تلاش مجدانه در دو سال گذشته صميمانه تشكر و قدرداني نمايم و گزارش مختصري از فعاليت‌هاي به‌عمل آمده در اين دوره را به استحضار هم‌كاران گرامي و ملت شريف ايران برسانم:

آغار خدمت اين‌جانب در بانك ملي ايران  مصادف با خروج مديرعامل اسبق بانك از كشور، مسايل سياسي خاص سال ١٣٩٠ و بازداشت برخي از اعضای هيئت مديره، مديران امور، رؤسای ادارات،  رؤسا و كاركنان شعب بانك ناشي از بحران به‌وجود آمده از پرونده‌ی مشهور به سه هزار ميلياردي، مسائل ايجاد شده ناشي از  فروش ارز توسط بانك مركزي به صراف‌ها و برخي اشخاص و مسائل ناشي از وضعيت تسهيلات و اعتبارات  پرداخت شده در سنوات گذشته  بود، كه همگي  موجب ايجاد بحراني بزرگ و  بي‌سابقه  و آشفتگي و نابه‌ساماني گسترده  در بانك و خدشه‌دارشدن اعتماد عمومي بود.

 عبور از بحران مذكور مستلزم ايجاد هم‌گرايي در درون سازمان، تثبيت مديريت، شفاف‌سازي عمليات و هم‌كاري لازم با دستگاه‌هاي نظارتي بود.

در اين ميان برخي از رقبا، در انديشه‌ی عبور از بانك ملي و كسب رتبه‌ی اول در بين بانك‌هاي كشور بودند، و همه‌ی اين‌ها وظيفه‌ی همه‌ی كاركنان بانك ملي ايران را براي صيانت از بانك سنگين‌تر و خطيرتر مي‌ساخت.

با استعانت از پروردگار يكتا و در ظل توجهات حضرت بقيه‌الله‌الأعظم و هم‌دلي و هم‌راهي يكايك هم‌كاران گرامي  و اقداماتي كه صورت گرفت؛ بانك ملي ايران از بحران بزرگ سال ١٣٩٠ با سربلندي و عزت عبور و برگ زرين ديگري بر تاريخ پر افتخار بانك اضافه گرديد.

در اين‌جا به‌صورت مختصر به تعدادي از اقدامات صورت گرفته  اشاره مي‌كنم:

١) در يكي از سفرهاي دولت محترم دهم به استان اصفهان شعبه‌ی مركزي اصفهان و ملك شركت ريسباف به ارزشي بالغ بر يك‌هزارميلياردريال به سازمان ميراث فرهنگي به‌صورت بلاعوض  واگذار شده بود. با پي‌گيري مجدانه‌ی به‌عمل آمده در سال ١٣٩٠، مصوبه‌ی مذكور در يكي از جلسات هيئت محترم دولت لغو گرديد. اجراي مصوبه‌ی مذكور ساير املاك تاريخي بانك را با خطر واگذاري مواجه مي‌ساخت.

٢) نرخ رشد منابع بانك در سال‌هاي ٩٠ و ٩١  از ميانگين نرخ رشد منابع ساير بانك‌ها پيشي گرفت و همين امر موجب حفظ و بهبود موقعيت بانك به‌عنوان بانك اول كشور گرديد.

٣) تعادل بين منابع و مصارف بانك در سال‌هاي ٩٠ و ٩١ با رشد مناسب منابع و رشد متعادل مصارف برقرارگرديد.

٤) سامان‌دهي وضعيت مطالبات غيرجاري و كاهش نسبت مطالبات به تسهيلات در پايان سال ١٣٩١.

٥) مديريت تحريم‌هاي ظالمانه عليه بانك و ارائه‌ی خدمات مناسب به جامعه‌ی اقتصادي كشور با حداكثر استفاده از امكانات موجود.

٦) بازنگري ساختار سازماني بانك و چابك‌كردن ستاد بانك و اصلاح ساختار بانك كارگشايي  و اصلاح شبكه‌ی شعب بانك.

٧) زيان بانك در سال ١٣٩٠ كه بالغ بر شانزده هزار ميليارد ريال مي‌گرديد؛ با پيگيري‌هاي به‌عمل آمده و مساعدت اعضای محترم مجمع عمومي بانك مركزي و شوراي محترم پول و اعتبار جبران و صورت‌هاي مالي بانك اصلاح و بهبود يافت.

٨) بدهي سنگين بانك ملي ايران به بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران  ناشي از اضافه برداشت كه بالغ بر يك‌صد و بيست‌هزار ميلياردريال مي‌گرديد پرداخت شد. اين اقدام علاوه بر حفظ استقلال بانك موجب كمك به  كاهش نرخ تورم در كشور گرديد. 

٩) از امنيت شغلي مديران و كاركنان  بانك حداكثر صيانت ممكن به‌عمل آمد.

١٠)  با مطالعات گسترده و ارشادات برادر گرامي جناب آقاي محمدرضا مقدسي وضعيت  شركت‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي بانك ساماندهي شد؛ به‌نحوي كه وضعيت شركت‌هاي بانك امروز بسيار متفاوت از سال ١٣٩٠ مي‌باشد و علاوه بر ارتقای بهره‌وري شركت‌ها  و افزايش چندين برابري ارزش بازار آن‌ها  موجب گرديد امروز گروه توسعه‌ی ملي در عرصه‌ی بازار سرمايه، بسيار مؤثر حضور داشته باشد.

١١) فروش املاك مازاد و كم بازده از اموري بود كه در دوره‌ی دو سال گذشته مورد توجه قرار گرفت و شايسته است مجدانه ادامه يابد.

١٢)  سرمايه‌ی بانك از مبلغ  بيست‌ودو هزار ميلياردريال به‌صورت نقدي و تجديد ارزيابي دارايي‌ها به بيش از نودونه هزار وشصت ميلياردريال افزايش يافت. اين اقدام موجب استحكام صورت‌هاي مالي بانك و بهبود شاخص‌هاي بانك از جمله نسبت كفايت سرمايه گرديد.

١٣)  در پايان سال ١٣٩١ ميزان دارايي‌هاي بانك از مرز يك هزار تريليون ريال گذشت.

     دارايي‌هاي بانك در اين دوره بيش ازدويست‌وهفتادو پنج هزار ميليارد ريال افزايش يافت.     

١٤) بهره‌وري كاركنان و شعب در اين دوره ارتقا، و وضعيت و موقعيت بانك در بين ساير بانك‌ها در بسياري از استان‌ها بهبود يافت و شايسته است كليه كاركنان بانك تا كسب رتبه‌ی اول در كليه استان‌ها هم‌چنان به تلاش خود مجدانه ادامه دهند.

١٥)  در وضعيت فن‌آوري اطلاعات تغييرات گسترده‌اي به‌عمل آمد، پيشتازي بانك در ارائه‌ی خدمات بانكداري الكترونيكي با گسترده‌ترين شبكه‌ی شعب  هوشمند الكترونيك بانك ملي ايران، بيش‌ترين تعداد خودپردازها و پايانه‌هاي فروش  و طرح‌هاي جديدي از جمله: رعد ملي( حذف كارت‌هاي بانكي) و آذرخش ملي  به بهره‌برداري رسيد و مقدمات بسياري از طرح‌ها فراهم آمده است كه در آينده به بهره‌برداري خواهند رسيد. از جمله مهم‌ترين كارهاي در دست اجرا انجام عمليات اعطاي تسهيلات به صورت اينترنتي و به‌صورت تمام الكترونيكي است كه پس از بهره‌برداري موجب افزايش سرعت ارائه‌ی خدمات و كاهش تردد در شعب گرديده و مالا انقلابي در ارائه‌ی خدمات بانكي به هم‌ميهنان فراهم خواهد ساخت.

 

 

١٦) ايجاد و گسترش شعب تمام الكترونيك بدون كارمند  با نام " شهاب ملي" با كم‌ترين هزينه و حداكثر استفاده از امكانات موجود بانك به‌عنوان طرحي نو و سيماي نوين بانك‌داري كشور در سال‌هاي آينده. 

١٧) ارتقای نظام كنترل و نظارت بر عملكرد شعب و حوزه‌ها به‌صورت تمام مكانيزه، با بيش از چهارصد آیتم كنترلي و نظارتي به صورت برخط و در حين فعاليت شعب. اين امر موجب بهبود كنترل و نظارت بر فعاليت شعب و كاهش هزينه‌هاي نظارت  به‌صورت حضوري گرديده است. 

١٨) در دو سال گذشته بسيار مايل بودم حس نوستالژي( يادمانه) نسل فعال اقتصادي و اجتماعي  امروز از قلك‌هاي مشكي بانك ملي ايران را براي كودكان و نوجوانان ميهن اسلامي مجدداً احيا كنم، با مطالعات گسترده‌اي كه در سوابق بانك، بانك‌هاي كشور و بانك‌هاي بزرگ دنيا انجام  شد"كانون جوانه‌هاي" بانك ملي ايران  ايجاد و به هم‌وطنان عزيز عرضه گرديد كه  موجب گسترش فرهنگ پس‌انداز  و باني آموزشي عمومي نوباوگان ميهن اسلامي شده است.

١٩) ايجاد بزرگ‌ترين تشكل مذهبي كشور با بيش از شش هزار نفر عضو با هم‌كاري سازمان تبليغات اسلامي.

٢٠) اهتمام ويژه به معيشت، بهداشت و درمان و امكانات رفاهي كاركنان به‌عنوان مهم‌ترين سرمايه‌هاي بانك با استفاده از حداكثر ظرفيت قوانين و مقررات و مصوبات مجامع بانك. 

٢١) انجام وظایف اجتماعي بانك در قالب ساخت مدارس، مساجد و آزادي زندانيان جرائم غيرعمد توسعه يافت.

هم‌كاران گرامي و هم‌وطنان عزيز به ياد دارند در ابتداي دوره‌ی مسئوليت اين‌جانب، پس از عذرخواهي از مقام عظماي ولايت و هم‌وطنان گرامي بابت وقايع پيش‌آمده ناشي از پرونده‌ی مشهور به سه هزار ميلياردي و خدشه‌دار شدن اعتماد عمومي به بانك، خود را متعهد نموديم كه با خدمت صادقانه و شفافيّت در عملكرد و بهبود وضعيت ارائه‌ی خدمات نسبت به جبران حوادث پيش‌آمده اقدام نماييم.

 خداوند بزرگ را شاكريم كه امروز با رضایت قلبي از عملكرد دو سال گذشته و  خاطري آسوده، سكان اداره‌ی بانك بزرگ ملي ايران را در حالي به خدمت‌گزاري ديگر تحويل مي‌دهم كه بانك ملي ايران بالنده‌تر از هميشه بر تارك بانك‌داري ايران  اسلامي  مي‌درخشد.

از همه‌ی هم‌كاران گرامي انتظار دارم  با هم‌كاري صميمانه با مديريت جديد بانك هم‌چنان در ارتقای بهره‌وري، بهبود مستمر روش‌ها، ارائه‌ی خدمات ارزان،  افزايش سرعت ارائه‌ی خدمات، كاهش هزينه‌ها،  افزايش درآمدهاي كارمزدي  و  با توجه ويژه به سودآوري،  امكان رقابت بيش‌تر بانك را با رقبا فراهم نمايند.

در پايان ضمن آرزوي سلامتي، بهروزي و موفقيت روزافزون براي مقام معظم رهبري، كليه‌ی خدمت‌گزاران نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران  و كليه هم‌كاران گرامي و خانواده‌هاي محترم آنان، موفقيّت جناب آقاي دكتر همتي را در مسئوليت جديد از درگاه ايزد متعال مسألت و از همه‌ی شما عزيزان حلاليت مي‌طلبم. خداوند يار و نگهدار همه‌ی شما باد.  به اميد  روزي  كه  با تلاش  كاركنان  پر تلاش و مديران لايق  بانك و اهتمام تمام آحاد ملت و مسئولين محترم نظام شاهد حضور "  بانك ملي ايران "  در بين صد بانك برتر دنيا باشيم ا‌ن‌شاءالله.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004