شما اینجا هستید: خانهاقتصادتعریف تعرفه حامل‌هاي انرژي علمی و عادلانه نیست

تعریف تعرفه حامل‌هاي انرژي علمی و عادلانه نیست مطلب ویژه

پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1397 ساعت 10:34 شناسه خبر: 3482 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 صدایی که شنیده نشود فریاد می‌شود

طرح هدفمندكردن يارانه‌ها به قصد بهبود وضعيت موجود، نوعي ساختارشكني و دگرگوني اقتصادي مهم و در عين حال مشكل محسوب مي‌شود. اجرايی کردن چنین طرحی مستلزم ارزيابي همه‌‌ جانبه بوده که قبل از ورود مي‌بايست مورد طراحي دقيق و قابل اجرا قرار گيرد.

گام نخست برای هدفمند کردن یارانه‌ها، شناسایی دهک‌های جامعه است که ناتوانی دولت دهم در همان گام نخست زنگ خطر باتلاقی بودن طرح را به صدا درآورد.

 اما دولت به جهت جسارت کاذب ناشی از تحریکات مخالفان این طرح چالش‌آفرین را با اختصاص ماهانه چهل و پنج هزار تومان به آحاد ملت (چهار هزار و پانصد تومان آن، یارانه نان بود) با ادعای علمی و عادلانه بودن اجرایی نمود!

 در زمان اجرایي کردن این طرح متولیان امر، مبادرت به تعريف تعرفه حامل‌های انرژی (برق،گاز وآب و فاضلاب) به صورت جداول پلكاني و فرمول‌هاي محاسباتي نموده و این تعریف‌ها را نتيجه جمع‌بندي كارهاي كارشناسانه براي ارائه‌ي خدمات مطلوب به عموم هم‌وطنان برای بهره‌برداری اعلام و عملیاتی کردند!

نگارنده در همان زمان با دانلود کردن این جداول و فایل‌های محاسباتی از سایت شرکت‌های مربوطه، آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و اثبات نمود که تعریف فایل‌های محاسباتی غیرکارشناسانه و فاقد ارزش علمی و عادلانه است. مقاله تحلیلی و محاسباتی نگارنده با عنوان هدفمندي يارانه‌ها و تعرفه حامل‌هاي انرژي در زمان هدفمندی یارانه‌ها در برخی نشریات و سایت‌های خبری انتشار یافت. اما از آن‌جا که دولتمردان غالباً برای پژوهش و تحقیق ارزش قائل نیستند. صدای گوش خراش طبل تبلیغاتی و شعار سالاری اجازه شنیدن صدای حق طلبانه مردمی را نداد.

در آن مقاله تعریف شرکت ملی گاز ایران که کشور را به پنج اقلیم و برای هر اقلیم دوازده پلکان تعریف کرده بود، مورد بررسی قرار گرفته و ناکارآمدی و چالش آفرینی آن را یادآور شدم.  

اما به دلیل عدم توجه مسئولان ناگزیر به مسکوت گذاشتن قسمت دوم مقاله شدم. اکنون که مسئولان کشوری ادعای شنیدن صدای مردم را دارند. به ارائه‌ی قسمت دوم مقاله در خصوص محاسبه غیرعلمی و غیرعادلانه تعرفه‌ی آب‌بها جهت تنویر افکار عمومی و به‌ خود آمدن مسئولان می‌پردازم. امید که این صدای خیرخواهانه شنیده شده و مورد توجه و عملیاتی کردن قرارگیرد.

روش محاسباتی شرکت آب و فاضلاب استان لرستان در زمان هدفمند کردن یارانه‌ها به شرح زیر عملیاتی شده است.

تعریف اول:

 

جدول شماره‌ی 2

 اختصاص مصرف ماهیانه آب برای هر نفر

 

 

تعریف نحوه‌ی محاسبه آب‌بها و دفع فاضلاب شماره‌ی 3:

فایل محاسباتی شماره‌ی 4:

پلکانی آب‌بها (طبیعتاً برای مصرف یک نفر)

 

فایل محاسباتی پلکانی شماره‌ی‌ :5

دفع فاضلاب(طبیعتاً برای مصرف یک نفر)

 

همان‌طوری که مشاهده می‌شود قیمت آب بهای مصرفی و دفع فاضلاب (در فایل محاسباتی پلکانی شماره‌ی 4 و 5) برای مصرف یک نفر در ماه در نظر گرفته شده که آب مصرفی بر اساس شماره‌ی کنتور مشترک باید تقسیم بر تعداد افراد خانوار مشترک شده و مبلغ قابل پرداخت براساس مصرف آب یک‌نفر محاسبه شده، سپس این مبلغ در تعداد افراد خانوار مشترک ضرب شود. اما شرکت آب و فاضلاب نرخ پلکانی را بر اساس مصرف کنتور و بدون سرشکن کردن بر تعداد افراد مصرف کننده مشترک در فایل محاسباتی قرار داده و به این صورت هر چه تعداد افراد خانوار بیش‌تر شود فرد در آن خانوار محکوم به پرداخت غیرعلمی و غیرعادلانه سرسام آور آب بهای پلکانی می‌شود!!! چطور؟

فرض کنید یک نفر در ماه 5 مترمکعب آب مصرف کرده است، قیمت آب بهای او مبلغ 4610 ریال و دفع فاضلاب او 1250 ریال و جمع آن می‌شود:  ریال 5860 = 1250 + 4610

حال محاسبه آب‌بهای مشترک با تعداد خانوار هشت نفربا همان مصرف هر نفر 5 متر مکعب که با توجه به تعداد هشت نفر مصرف کننده کنتور مشترک مقدار 40 متر مکعب آب مصرفی نشان می‌دهد. بنابر این چون مصرف هر نفر تغییر نداشته مبلغ آب بهای هر نفر طبق محاسبه پیشین می‌شود:‌ متر مکعب   5= 8÷ 40   که می‌شود:

  ریال آب بهای یک خانوار هشت نفره 46880= 8 ×5860

اما شرکت آب و فاضلاب بدون توجه به تعداد خانوار مصرف کننده و بدون سرشکن کردن متراژ کنتور بر تعداد افراد خانوار مشترک، این مقدار 40 مترمکعب آب مصرفی را با اعمال نرخ پلکانی محاسبه و مبلغی ناعادلانه را دریافت می‌کند!! به این صورت.

نرخ پلکانی مصرف 40 مترمکعب در فایل محاسباتی شماره‌ی 4و5 برابر است با

 205735 =512450 + 154490 ملاحظه می‌شود که یک خانوار هشت نفره به‌جای پرداخت 46880 ریال محکوم به پرداخت  205735 ریال می‌باشد!!! نفری هم که حساب کنیم یک نفر با آب مصرفی همان 5 مترمکعب تنها به جرم ایکه در خانواده‌ای پرجمعیت قرار گرفته است. به‌جای پرداخت مبلغ 5860 ریال محکوم به پرداخت مبلغ 25717 ریال می‌باشد!! تازه مالیات بر ارزش افزوده و سایر مبالغ اجحافی نیز به‌طور صعودی بر این مبلغ اضافه می‌شود!!!

مضافاً این‌که: می‌دانیم دختر نصف پسر ارث می‌برد در حالی که با توجه به لباس و موی بلند و... دو برابر پسر به مصرف آب نیاز دارد.(وای به حال خانواده دختردار)

اما: دولت تدبیر و امید در مقایسه با دولت عدالت‌محور چه گلی به سر ملت زده است؟

این محاسبات در دولت يازدهم که به امید بهبود وضع موجود مورد انتخاب ملت قرار گرفت، نه تنها مورد بازبینی علمی و عادلانه قرار نگرفت که ضمن اصرار بر این روش محاسباتی غلط، آب‌بها را گران کرد، نرخ دفع فاضلاب را نیز از 30% به 70% و مالیات بر ارزش افزوده!! را از 5% به 9% افزایش داد!!!

افزون بر این: شرکت آب و فاضلاب محاسبه آب‌بها را برای تمام شهرهای کشور یک‌سان نموده که تنها با کم و زیاد کردن در صدهایی تفاوت برای شهرها قائل شده اند!! دلسوزان بررسی کنند تفاوت نرخ آب بهای تهران و خرم‌آباد را!!بعد پیدا کنید عدالت‌محوری و تدبیر و امید را!

آمادگی خود را برای مناظره با حضور اصحاب رسانه. با کارشناسان و مسئولین مربوطه جهت اصلاح علمی و عادلانه تعرفه حامل‌های انرژی (آب، برق و گاز) هم‌چنین موضوع غیرعلمی و غیرعادلانه هدفمندی یارانه‌ها اعلام داشته، همه‌ی مسئولان و مردم و اصحاب رسانه و سایت‌های مجازی و دل‌سوزان ملت و کشور، مسئولیت شرعی و قانونی و انسانی دارند که تا شفاف‌سازی کامل و احقاق حق پیگیر موضوع باشند.

                                                  

*علی مرتضایی(راهی) خرم‌آبادی

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004