چاپ کردن این صفحه

نوسانات کاهشی طلا و دلار در بازار غیررسمی ادامه خواهد یافت

شنبه, 29 ارديبهشت 1397 ساعت 13:51 شناسه خبر: 3542 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- دکتر مصطفا شکری*: همان‌طور که انتظار می‌رفت پس از اعلام نظرِ ترامپ در مورد خروج آمریکا از برجام، بازار غیررسمی در ایران پس از ماه‌ها بلاتکلیفی و نااطمینانی با قطعیت خروج آمریکا از برجام مواجه شد. با خروج آمریکا از برجام و اعلام ماندگاری سایر کشورهای اروپایی مورد تعهد (فرانسه، انگلیس و آلمان) در این توافق‌نامه‌ی بین‌المللی، تا حدود زیادی شرایط نااطمینانی و ابهام در اقتصاد ایران کنار رفته است و تا چند هفته‌ی آینده نیز پس از اعلام نظرِ صریح کشورهای اروپایی و ایران، قطعیت در تصمیم‌گیری ایجاد خواهد شد. اما در حال حاضر با وجود این‌که شرایط نااطمینانی تا حدود زیادی کنار رفته، واقعیت این است که بازار غیررسمی در ایران هنوز مسیر خود را پیدا نکرده است و بسیاری در انتظار اخبار جدید پیرامون برجام هستند.


معمولاً اقتصادهای جهان سوم مانند اقتصادِ ایران در مقابل شرایط نااطمینانی و ابهام، واکنش درازمدت بیش‌تری از خود نشان می‌دهند تا حالت قطعیت. به همین دلیل در طول مدتی که ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا دائماً تصمیم‌گیری در مورد آینده‌ی برجام را به تعویق انداخته بود، توانست که تاثیر بیش‌تری بر روی اقتصاد ایران (به‌ویژه در بازارهای ارز و طلا) بگذارد و نوسان این بازارها را بیش‌تر کند.
 تقریباً در طول  چند ماهی که ترامپ دائماً تصمیم‌گیری در مورد آینده‌ی برجام را به آینده موکول می‌کرد و با این کار اقتصاد ایران را در حالت برزخ نگه داشته بود، نرخ دلار از حدود سه هزار و ۸۰۰ تومان به حدود 8 هزارتومان رسید. هم‌چنین متعاقب آن قیمت هر گرم طلای 18 عیار از حدود 138 هزار تومان به کانال بالای 200 هزار تومان انتقال یافت.
 حال پس از اعلام نظرِ قطعی ترامپ در مورد برجام، اندک اندک شرایط برای ثبات بازارها فراهم می‌شود. قیمت دلار و طلا دقیقاً پس از اعلام نظر ترامپ، سیر نزولی آرام خود را شروع کرده‌اند تا از حالت حبابی و غیرواقعی خود فاصله گرفته و به قیمت واقعی و اصلی خود برسند.
 نمودار زیر نوسانات قیمت هر گرم طلای 18 عیار را در طول یک هفته اخیر نشان می‌دهد.


این نمودار نشان می‌دهد که هر گرم طلای 18 عیار، پس از ثبت رکورد قیمت 208 هزار تومان، سیر نزولی خود را آغاز کرده‌است و پس از اعلام نظر قطعی ترامپ، میل رسیدن به قیمتِ واقعی و اصلی خود را دارد. به عبارت دیگر قیمتِ کاذب و هیجانی بازار که معمولاً از آن به عنوان «حباب» نام برده می‌شود در حال «ترکیدن» است. البته از طرف دیگر، یکی از دلایل کاهش قیمت طلا را می‌توان عرضه‌ی سکه‌های پیش فروش شده‌ی بانک مرکزی دانست که با رسیدن تارخ تحویل این سکه‌ها، طرف عرضه‌ی این فلز گران‌بها را در مقابل تقاضای آن افزایش داده‌اند.
پیش‌بینی می‌شود که اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ ندهد و وضعیت به شکل کنونی ادامه یابد، این روند کاهشی ادامه یابد. زیرا که دورنمای بازارهای مالی و پولی ایران نسبت به ادامه‌ی برجام با کشورهای اروپایی مثبت است و همین فضای ذهنی مثبت برای کاهش هیجان و التهاب در بازارهای طلا و ارز کافی است.
انتظار می‌رود که پس از اعلام نظر قطعی کشورهای اروپایی و ایران برای ادامه‌ی برجام، شفافیت و قطعیت بیش‌تری برای آینده‌ی اقتصاد ایران نمایان شود و با این وضعیت، قیمت‌های طلا و ارز میل بیش‌تری به سمت نرخ‌‌های واقعی خود داشته باشند و از فضای هیجانی بازار کاسته شود. از طرف دیگر با بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه‌ی آمریکا علیه اقتصادِ ایران، انتظار می‌رود که «وضعیت و چگونگی» ادامه‌ی روند برجام با 5 کشور باقی‌مانده در این توافق‌نامه بین‌المللی، نقش ویژه‌ای داشته باشد. چرا که پای‌بندی سایر کشورها به برجام، مانع از اجماع بین‌المللی برای تحریم ایران می‌شود و در این حالت تاثیرگذاری تحریم‌های یک‌جانبه‌ی آمریکا کاهش یابد و حتا در برخی موارد، آن‌ها را کاملاً بی‌اثر می‌کند. البته این پیش‌آمد، مستلزم اراده‌ی کشورهای اروپایی است. زیرا که باید منتظر ماند و مشاهده کرد که این کشورها تا کجا حاضرند در مقابل اقدامات یک‌جانبه‌ی آمریکا مقاومت کنند.
با تمام این اوصاف انتظار نمی‌رود که قیمت دلار و طلا به کانال‌های پیشین خود یعنی: دلار = 3800 تومان؛
و هر گرم طلای 18 عیار= 138هزار تومان؛ بازگردد. اما انتظار می‌رود که این بازارها به قیمت‌های واقعی خود میل کنند. با حفظ شرایط جاری و ادامه‌ی فضای مثبت در مورد ادامه‌ی برجام، پیش‌بینی می‌شود که قیمت واقعی دلار به کانال 5 تا 6 هزارتومان منتقل شود. و هم‌چنین قیمت واقعی هرگرم طلای 18 عیار، در کانال 150 تا 170 هزارتومانی قرار گیرد.

*دکترای اقتصاد بین‌الملل

*چاپ شده در سیمره451(27 اردی‌بهشت97)