شما اینجا هستید: خانهاقتصادانرژی‌های نو و تحولات اخیر

انرژی‌های نو و تحولات اخیر

چهارشنبه, 09 خرداد 1397 ساعت 10:48 شناسه خبر: 3574 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرود آزادبخت- سیمره: با گرم‌تر شدن زمین و افزایش هزینه‌های زیاد تولید انرژی‌های فسیلی و رو به اتمام رفتن این قبیل انرژی‌ها و پیش‌ر‌فت علم و فناوری کارشناسان حوزه‌های انرژی تمایل به استفاده از انرژی‌‌های نو و تجدیدپذیر نموده و در جهت بهبود و توسعه‌ی انرژی‌های نو مطالعات زیادی داشته و همایش‌ها و کنفرانس‌های متعدد در سطح جهان برگزار نموده‌اند.


کشور ایران به‌ دلیل دارا بودن بیابان‌ها و کویرهایی چون لوت و وجود مناطق گرمسیری چون استان‌های خوزستان‌، سیستان و بلوچستان، بوشهر، ایلام و بخشی از لرستان پتانسیل ویژه‌ای در استفاده از انرژی‌های خورشیدی و فتوولتاییک دارد و باتوجه به کمبود آب و خشک‌سالی‌های اخیر زندگی بخشی از ساکنان این مناطق با مشکل مواجه شده‌‌است اما متاسفانه عدم توجه به سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های نو و عدم ایجاد انگیزه در بین ساکنان این مناطق برای یادگیری علوم مربوط به این نوع انرژی این پتانسیل‌ها به راحتی هدر رفته و در مقایسه‌ای که از پیش‌رفت سایر کشورها برابر مطالعات انجام شده صورت گرفته، متوجه‌ ضعف کشورمان در رقابت با سایر کشورها در خصوص استفاده از انرژی‌های نو می‌شوید که لازم است مدیران عالی کشور در این خصوص با برنامه‌ای راه‌بردی و استراتژیک اقدامات لازم را در دستور کار قرار بدهند.
اخیرا توسط دبیرخانه‌ی «رن» 21 مطالعات گسترده‌ای در خصوص انرژی‌های نو و تجدیدپذیر انجام گردیده که بخشی در مورد توسعه‌ی سیاست‌ها در سال 2016 را به سمع و نظر شما رسانده، امید است مدیران عالی کشور به خصوص مدیران عالی استان‌ها مد نظر قرار بدهند:
در سال 2016 تقریباً همه‌ی کشورها، برای حمایت از توسعه و گسترش فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر سیاست‌هایی اتخاذ کردند و یا از قبل سیاست‌هایی در جریان داشتند، این سیاست‌ها شامل اهداف کارایی انرژی و انرژی تجدیدپذیر، سیاست‌های حمایتی مستقیم و سیاست‌هایی جهت تسهیل یک‌پارچه‌سازی تولید تجدیدپذیرهای متغیر در سیستم‌های ملی انرژی بوده است.

برق: در سال 2016 مزایده‌های انرژی تجدیدپذیر در 34 کشور (بیش از دو برابر سال قبل) برگزار شد و مالاوی و زامبیا اولین مزایده‌هایشان را برگزار کردند؛ در میان سیاست‌های حمایت از گسترش پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر، مزایده‌ها سریع‌ترین رشد را دارند و در حال تبدیل شدن به ابزار سیاستی برتر برای حمایت از گسترش پروژه‌های بزرگ هستند.
حمل و نقل: تا پایان سال 2016  ضوابط اجباری ترکیب زیست سوخت در 68 کشور در سطح ملی و فراملی موجود بود که آرژانتین، هند، مالزی، پاناما و زیمباوه برخی ضوابط اجباری را اضافه یا بازنگری کردند و دانمارک ضوابط پیش‌رفته‌ای اتخاذ کرد.
گرمایش و سرمایش: برخی از کشورها از جمله بلغارستان، شیلی، مجارستان، ایتالیا، هلند، پرتغال، اسلوکی، رمانی و ایالات‌متحده سازو کارهای حمایتی مالی جدیدی برای گرمایش و سرمایش تجدیدپذیر تصویب و یا سازوکارهای موجود را بازنگری کردند.
کارایی انرژی: تا پایان سال 2016 حداقل 137 کشور انواعی از سیاست‌های کارایی انرژی را تصویب کرده بودند. از جمله 48 کشور که در طول سال، سیاست‌های جدیدی اتخاذ و یا سیاست‌های قبلی خود را بازنگری کردند، هم‌چنین در سراسر دنیا اهداف جدید یا بازنگری شده کارایی انرژی اتخاذ شده در 149 کشور یک یا بیش از یک هدف کارایی انرژی جاری بود و از این میان،56 کشور، از2015 اهداف جدیدی اتخاذ کردند.
مشاغل: در برخی بازارهای کلان تغییرات سیاسی، کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش خودکارسازی منجر به از دست دادن مشاغل شد. با این حال، آمار اشتغالِ جهانی به دلیل رکورد گسترش تجدیدپذیرها به‌خصوص خورشیدی فتوولتاییک در 2016 رشد کرد، تعداد کل مشاغل انرژی تجدیدپذیر در دنیا شامل برق آبی بزرگ مقیاس، امروزه به 8/9میلیون شغل رسیده است.


در  2016شمار مشاغل تجدیدپذیر بدون در نظر گرفتن برق آبی بزرگ مقیاس 8/ 2درصد افزایش یافت.
حمل و نقل: تعداد کشورهای دارای ضوابط اجباری ترکیب زیست سوخت اساساً ثابت مانده است و از 2015 تنها 2 کشور جدید این سیاست را اعمال کرده‌‌اند، هم‌چنین سیاست‌های جامع حمل و نقل که تجدیدپذیرها را با وسایل نقلیه برقی پیوند دهد با سرعت کافی پیش نمی‌رود.
گرمایش و سرمایش: مانند 2015هم‌چنان 21 کشور دارای ضوابط گرمایش تجدیدپذیرند و به این ترتیب 2016 سومین سال متوالی بود که هیچ کشور جدیدی این سیاست را در پیش نگرفت.
کارایی انرژی: اگرچه بسیاری از کشورها اهداف کارایی انرژی را اتخاذ کرده‌اند، هنوز برخی از آن‌ها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه با کمبود سیاست‌هایی برای دست یافتن به آن اهداف روبه‌رو هستند به علاوه سیاست‌هایی که کارایی انرژی و تجدیدپذیر را پشتیبانی می‌کند به اندازه‌ی کافی در سطح جهانی یک‌پارچه نشده‌اند.
و گزارش2017 وضعیت جهانی تجدیدپذیرها نشان می‌دهد که گذر جهانی در عرصه‌ی انرژی در حال روی دادن است؛ ثبت رکوردهای جدید در افزایش ظرفیت‌های نصب شده‌ی انرژی تجدیدپذیر هزینه‌های به سرعت رو به کاهش به خصوص در مورد خورشیدی فتوولتاییک و برق بادی و جدا بودن رشد اقتصادی از انتشار دی اکسید کربن مرتبط با حامل‌های انرژی برای سومین سال متوالی، همگی حکایت از این رویداد مهم دارد، روش‌های خلاقانه و پایدارتر تامین نیازهای انرژی بیش‌تر- از طریق برنامه‌ریزی بخشی یک‌پارچه‌‌تر و اتخاذ مدل‌های کسب و کار جدید و انگیزه‌بخش و استفاده‌ی خلاقانه‌تر از فناوری‌های کلیدی- در حال شتاب بخشیدن به تغییر الگوی وابستگی دنیا به سوخت‌های فسیلی است.

نکات کلیدی سال 2017:
در سال 2016 رکوردهای تازه‌ای در ظرفیت نصب شده‌ی جدید برق تجدیدپذیر به دست آمد.
هزینه‌ی تولید برق از خورشیدی فتوولتاییک و بادی به سرعت رو به کاهش است.
در سال  2016برای سومین سال متوالی به رغم رشد 3 درصدی اقتصاد جهانی و تقاضای فزاینده‌ی برای انرژی انتشار دی‌اکسیدکربن مرتبط با سوخت‌های فسیلی وضعیت ثابتی داشت.
 نیاز به برق فسیلی و هسته‌ای برای تامین بار در هنگام نتابیدن خورشید و یا نوزیدن باد افسانه‌ای بیش نیست.
 تعداد شهرها، ایالت‌ها، کشورها و شرکت‌های بزرگ که متعهد به تامین 100درصدی انرژی از تجدیدپذیرها شده‌اند، افزایش یافته است.
 الگوی تامین دست‌رسی به برق در جهان در حال توسعه در حال تعییر است.
 این تصور که تنها کشورهای ثروتمند از عهده‌ی تامین هزینه‌های انرژِی تجدیدپذیر برمی‌آیند صحیح نیست.
حتا در بخش حمل و نقل که مسلما در مسیر گذار به‌سوی آینده‌ای با انرژِی تجدیدپذیر با بیش‌ترین چالش‌ها مواجه شده است تغییرات عمده‌ای در حال انجام است.
 گرچه در بخش گرمایش و سرمایش، رشد به کندی صورت گرفته، اما در عین حال، پیش‌رفت‌های مثبتی حاصل شده است.
در نهایت فناوری‌های کلیدی در حال تسهیل و پیش‌برد انرژی تجدید پذیر هستند.
در سال 2016 دست کم 75 گیگا وات به ظرفیت خورشیدی فتوولتاییک در جهان افزوده شد که این برابر با نصب بیش از 31000صفحه خورشیدی در هر ساعت است. دست کم  25گیگاوات به ظرفیت برق آبی راه‌اندازی شده افزوده شد و 6 گیگاوات به ظرفیت تلمبه‌ی ذخیره‌ای افزوده شد.
ظرفیت افزوده شده‌ی خورشیدی فتوولتاییک در جهان در سال 2016 به ترتیب چین 46 درصد، ایالات‌متحده 20 درصد، ژاپن 5/11درصد، هند 5/5 درصد، شش کشور (ایتالیا 7/2درصد، آلمان 2 درصد، کره جنوبی 1/1 درصد، استرالیا  1/1 درصد، فیلیپین 0/1 درصد، شیلی 0/1 درصد) و سایر کشورهای جهان 8 درصد از این افزایش سهم داشته‌اند.
ظرفیت برق آبی در جهان، سهم شش کشور به ترتیب چین 28 درصد، برزیل 9 درصد، ایالات‌متحده 9 درصد، روسیه 4 درصد، هند 4 درصد و سایر کشورها 40 درصد بوده است.
مطالب ارائه شده جهت اطلاع عموم فرهیختگان و مدیران عالی برای توجه ویژه به این بخش از انرژی‌های تجدیدپذیر بوده و می‌طلبد با کمک کارشناسان این حوزه اقدامات لازم به‌عمل آید.

منابع :
1- بخشی از گزارش دبیرخانه‌ی رن 21 بود تا روندهای مهمی را که در 2016 رخ داد برجسته نماید.
2- مدیریت تحقیق و سرپرستی تالیف ژانت ال . ساوین، کریستین سیبوت، فریر اسوریسون.
3- پشتیبانی ارتباطات لورا ویلیامسون، لویس آشوورث.

*چاپ شده در سیمره452(پنجم  خردادماه 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004