شما اینجا هستید: خانهاقتصادشاید رییس جمهور از ابعاد و احتمال فساد گسترده‌ی ارزی اطلاع ندارند

شاید رییس جمهور از ابعاد و احتمال فساد گسترده‌ی ارزی اطلاع ندارند مطلب ویژه

جمعه, 01 تیر 1397 ساعت 16:22 شناسه خبر: 3622 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 *دکترحسین سلاح‌ورزینایب رییس اتاق بازرگانی ایران

این احتمال وجوددارد که آقای روحانی، رییس جمهور ایران، واقعاً درباره‌ی فسادی که قیمت‌گذاری دستوری نرخ ارز تا همین جا پدیدار کرده‌است، بی‌اطلاع و توضیح قانع کننده‌ای از سوی کارشناسان و مدیران و اقتصاددانان را نشنیده است. این احتمال با توجه به مجموعه رخدادهای سیاسی داخلی و سیاست خارجی اندک نیست و باید آن را درکانون توجه قرار داد. بنابر این چون ادامه‌ی وضعیت موجود و تخصیص دلار 4200 تومانی به متقاضیان ارز می‌تواند ابعاد فساد و رانت‌خواری را گسترش داده و نهادینه کند و با توجه به سیاست اجبار صادرکنندگان به فروش دلار حاصل از صادرات خود به قیمت4200 تومان نیز گونه‌های تازه‌ای از فساد را گسترش و پدیدار خواهد کرد.

 

 چند نکته را برای شفاف شدن ابعاد و پیامدهای فساد بزرگ ارزی را یادآور می‌شوم:

نکته‌ی نخست این است که نادیده‌گرفتن این داستان بسیار روشن که بسیاری از آدم‌ها وجود دارند که در هرشرایط نفع خود را برنفع دیگری ترجیح می‌دهد، یک اشتباه فاحش است؛ زیرا در شرایط ابهام و شرایطی که هرکس تصور می‌کند اگرالان از موقعیت استفاده نکند، دیگری استفاده خواهد کرد و او در این حالت فردی کم‌هوش تلقی خواهد شد یک امر روشن است. در داستان رانت بزرگ ارزی نیز این حالت وجود دارد؛ به این معنی هرفردی که تنها کمی به حساب و کتاب بازار آزاد ارز و بازار میخ‌کوب شده‌ی ارز آگاه باشد می‌داند اگر بتواند دریک فرایند زمانی حتا 6 ماهه فقط50  هزار دلار از این دلارهای 4200 تومانی نصیب خود کند با یک حساب سرانگشتی رقمی برابر با 150میلیون تومان سود بادآورده به دست خواهد آورد، یعنی دست‌مزد بدون رنج ماهیانه 25 میلیون تومانی.

 حال این موضوع رادر مقیاس20 میلیارد دلار تقاضای ارزی برای واردات در 2 ماه گذشته لحاظ کنید تا به عمق فساد احتمالی پی ببرید. رقم یاد شده برابر با 60 هزار میلیارد تومان خواهد شد که از رقم مالیات دریافتی سالانه کل کشور چیزی کم‌تر نیست.

در صورتی که این مابه‌التفاوت 3000 تومان در هر دلار را ضرب در واردات50 میلیارد دلاری کنیم به عدد وحشتناک‌تری می‌رسیم. آسیب بعدی که این داستان فسادآلود ایجاد می‌کند این است که در این فرایند سره از ناسره بازشناسایی نمی‌شود و بازرگان درست‌کار از تاجر قلابی را نمی‌توان شناسایی کرد و همه‌ی امور از بیخ  بن از تعادل مطلوب و ملی خارج می‌شود.

 آیا ممکن و متصور نیست که بعدها برخی دامان آقای رییس جمهور و گروه کوچکی را در دولت که به ایشان مشورت می‌دهند، به شبهات این رانت‌خواری بزرگ مرتبط یا آلوده کنند؟

 نکته‌ی بعد در باره‌ی فسادی است که در بخش فروش اجباری صادرکنندگان به فروش دلار به قیمت 4200 تومان ایجاد شده است و نشانه‌های تئوریک آن را می‌توان دید و برخی نشانه‌های آن درعمل نیز دیده می‌شود. برای نمونه به یادداشت یک اقتصاددان جوان (پویا ناظران) در این خصوص توجه یا تصورکنید مدیر و سهام‌دار یک شرکت بزرگ صادرکننده پتروشیمی  یا فولاد ساز، منابع دلاری حاصل از صادراتشان در بازار به نرخ هردلار معادل7200 تومان متقاضی دارد و دولت به آن‌ها فرمان می‌دهد دلارتان را باید به نرخ هردلار 4200 تومان به سیستم بانکی بفروشید یا در قبال واردات مصرف کنید، آیا ممکن نیست این مدیربرای دقایقی با خود بیندیشد و وسوسه نشود؟ و ناخودآگاه به‌سمت یافتن راه‌های پنهان‌سازی برود؟

در این صورت ممکن است به هر واردکننده متقاضی دلار توصیه کند که باید تنها کمی از بازار آزاد فاصله گرفته و مابه‌التفاوت  را به گونه‌‌ای دیگر بپردازی!

این اتفاقی است که هردقیقه احتمال رخ دادن آن وجوددارد و گفته می‌شود که الان در جریان است. کاش رییس جمهور محترم به این نوشته و نوشته‌های مشابه دسترسی داشته باشد و با چشمانی باز در این باره به بازار ارز نگاه کند. پیشنهاد نگارنده این است که اقتصاددانان ارجمند، فعالان اقتصادی و روزنامه‌نگاران دل‌سوز به این مرز و بوم این داستان تلخ را به هر شکل به رییس دولت دوازدهم انتقال دهند و راه را برگسترش فساد مسدود کنند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004