چاپ کردن این صفحه

نوسانات نرخ ارز و گردشگری مطلب ویژه

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 23:19 شناسه خبر: 3713 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 *دکتر مصطفا شکری

امروزه، گردشگری به قدری در توسعه ی اقتصادی اجتماعی کشورها اهمیت یافته است که اقتصاددانان، آن را «صادرات نامریی» نام‌گذاری کرده اند و از آن به عنوان رکن اصلی توسعه ی پایدار یاد می‌کنند.
گردشگری را به این دلیل صادرات نامریی نامیده‌اند که در این صنعت لزوماً کالای خاصی به شکل فیزیکی صادر نمی‌شود اما درآمد حاصل از آن می‌تواند نقش به‌سزایی در رشد و توسعه‌ی مناطق گردشگرپذیر داشته باشد.


بدونِ شک صنعت گردشگری از عوامل متعدد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و جغرافیایی تأثیر می‌پذیرد. از جمله عوامل اقتصادی می‌توان به متغیر نوسانات نرخ ارز اشاره کرد.
نقش نوسانات نرخ ارز با ایجاد نااطمینانی در محیط کشور می‌تواند تعداد گردشگران ورودی به یک کشور را کاهش دهد. این کار تنها ناشی از تصمیمات افراد نیست بلکه تورگردانان نیز نوسانات نرخ ارز را ریسکی برای سودهای خود می‌دانند و بنابراین وقتی نااطمینانی در مورد نرخ ارز زیاد باشد، گردشگران را به مقاصد رقیب دیگری که ثبات بیش‌تری دارند، هدایت می‌کنند. درهمین حال تجربه ترکیه نشان داده است که هرگاه نوسانات نرخ ارز در این کشور زیاد شده، جریان گردشگران ورودی به این کشور کاهش یافته است. طبق همین تحقیقات ضریب نوسانات ارزی در ترکیه بالا است؛ به‌گونه‌ای که به ازای یک درصد تغییر در نرخ ارز این کشور، جریان گردشگرانی که در این کشور کاهش یافته به بیش از ۶ درصد می‌رسد! علاوه بر این، بررسی‌های بیش‌تر نشان می‌دهد مقادیر بالاتر نوسان در نرخ ارز تاثیرات بیش‌تر و نامتناسبی بر جریان گردشگران وارد شده به ترکیه می‌گذارند. به نظر می‌رسد در ترکیه افزایش نوسانات ارزی ورود گردشگران را بیش از مقدار متناسب با آن کاهش می‌دهد. تغییر نظر مسافران بالقوه در کنار تورگردانان بر این کاهش چشم‌گیر موثر هستند.
یعنی به زبان ساده باید گفت که هرگونه تغییر در وضعیت نرخ ارز و نا اطمینانی این متغیر، به جای تاثیر متعادل و برابر در وضعیت گردشگری، آمار گردشگری را به صورت تصاعدی تغییر می‌دهد!
علاوه بر این، تولید ناخالص داخلی سرانه کشورهای مبدأ نیز بر روند ورود گردشگران اثرگذار هستند. شواهد نشان‌دهنده این است که تغییر یک درصدی در قدرت خرید یک کشور مبدأ، تعداد گردشگران ورودی ترکیه را تا  ۱۱ درصد افزایش داده است. در واقع این امر به معنای آن است که محصولات گردشگری ترکیه همانند کالاهای لوکس هستند. به همین دلیل زمانی که نرخ ارز این کشور با نوسانات شدید همراه شود، درآمد سرانه قابل تصرف افراد سفرکننده به ترکیه با ریسک همراه خواهد بود و چون محصولی لوکس تلقی می‌شود، می‌تواند در شرایط ریسک، اقبال عمومی گردشگران را نسبت به بازدید از این کشور کاهش دهد. تغییرات نرخ ارز از طریق دیگری نیز می‌تواند بر گردشگری تاثیر بگذارد. اگر این تغییرات منجر به افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده در ترکیه نسبت به سایر نقاط جهان شود، کاهش گردشگران در این کشور پدیده‌ای است که رخ می‌دهد. این نتیجه‌ای است که چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد و گویای آن است که تورم اثر منفی بر جذب گردشگران در یک کشور مقصد توریستی می‌گذارد. همان طور که گفته شد، نوسانات نرخ ارز به طرق گوناگون بر صنعت گردشگری ترکیه اثر می‌گذارد و نوسانات را در این کشور افزایش می‌دهد. اما نکته‌ی‌ دیگری وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است که همان سرمایه‌گذاری خارجی است.
 ایران مدتی است تلاش می‌کند تا بتواند سرمایه‌گذاران خارجی را در زمینه‌های مختلف به کشور جذب کند. درست است که افت نرخ ارز در دوره‌ای موجب افزایش بازدید از کشور شد و یکی از عوامل بازدید از ایران ارزان بودن آن است اما اگر نرخ ارز با نوسانات چشم‌گیر همراه باشد، می‌تواند گردشگری ایران را که هنوز به بالندگی نرسیده و نیاز به سرمایه‌گذاری دارد با مشکلات فراوانی روبه‌رو کند؛ از جمله این‌که سرمایه‌گذاران را با ریسک احتمالی میزان سودهای آتی روبه‌رو کند.

 

*ماه‌نامه‌ی تاف/ سال اول/ شماره‌ی اول/ خرداد ماه 1397