شما اینجا هستید: خانهاقتصادمواظب باشیم، ارز کالاهای اساسی خرج خرید رژ لب نشود!‌

مواظب باشیم، ارز کالاهای اساسی خرج خرید رژ لب نشود!‌ مطلب ویژه

دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 10:41 شناسه خبر: 3759 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

عصر ایران؛ مصطفی داننده-دولت برای بازار ارز تصمیمات تازه‌ای گرفته است. ارز دولتی دیگر به کالاهای اساسی و دارو تعلق می‌گیرد و صرافی‌ها هم به حالت قبلی خود برگشتند. شاید این سیاست‌های تازه بتواند کمی به بازار ارز سروسامان دهد. نکته مهم اما در این میان، نظارت درست بر اجرای این تصمیمات است.

مردم انتظار دارند که که ارز دولتی تنها و تنها به کالاهای اساسی و دارو تعلق بگیرد. نکند دوباره خبری برسد که شرکتی ارز دولتی گرفته است که کالاهای اساسی وارد کند بعد کاشف به عمل بیاید که رژ لب وارد کرده است.

به شدت باید مواظب بود کالاهایی که با ارز 4200 وارد ایران می‌شود با قیمت گران‌تر فروخته نشود. در این مدت به شدت شاهد این معنا بودیم که کالاهایی که با ارز دولتی وارد شده بود با قیمت ارز آزاد فروخته می‌شد.

 

می‌شود با شفافیت در این زمینه و ارائه اسامی شرکت‌های واردکننده‌ی کالاهای اساسی و دارو، می‌توان جلوی فسادهای احتمالی را گرفت.

 

در دل گرمای داغ تابستان 97 به فصل شفافیت رسیده‌ایم. باید تمام تصمیمات در خصوص اقتصاد ایران باید به صورت شفاف در اختیار مردم قرار بگیرد. دیگر پذیرفتنی نیست در پشت درهای بسته برای اقتصاد ایران تصمیم گرفته شود.

 

عدم شفافیت و سواستفاده‌های گسترده از وضعیت اقتصاد کشور، نقش به‌سزایی در ایجاد بلبشوی ارزی در ایران داشت.

 

مردم اگر صداقت و عدالت را ببیند، قطعاً مشکلات را درک و با آن کنار خواهند آمد. در این سال‌ها بی صداقتی بیش‌تر از گرانی مردم را اذیت کرده است.

 

دست آقازاده‌ها، دست کسانی که از رانت‌های مختلف استفاده می‌کنند، باید از اقتصاد ایران کوتاه شود. کوتاه شدن دست این افراد باعث واقعی شدن بخش خصوصی در ایران خواهد شد. اقتصاد ایران هنوز درگیر کسانی است که از دست‌های پشت پرده برای افزایش سود خود استفاده میکنند.

 

الان انتظار می‌رود مسئولان کشور به ویژه قوه‌ی قضاییه با ذره‌بین در بازار به دنبال کسانی باشند که با تخلفات گسترده وضعیت بازار را ملتهب می‌کنند. کسانی که کالا وارده کرده‌اند و آن را به بازار تزریق نمی‌کنند. کسانی که سکه و دلار می‌خرند تا با وارد کردن آن به بازار جامعه را دچار شوک کنند.

 

در این زمان نباید با هیچ کس تعارف داشت. واقعاً هیچ اشکالی ندارد که اگر کسی تخلفی انجام داد حتا اگر در بالاترین مقام بود به آن رسیدگی و مردم را در جریان آن قرار داشت.

 

ما چه چیزی کم‌تر از کره جنوبی و برزیل داریم که روسای جمهور خود را به دلیل فساد محاکمه و بازداشت کردند. الان بهترین زمان است که مصلحت و تعارف را کنار بگذاریم و هر کس حتا نزدیک ترین افراد به سران قوا اگر تخلفی انجام دادند به صورت شفاف و قاطعانه با آن برخورد کنیم.

 

بازداشت معاون ارزی بانک مرکزی، می‌تواند گام بزرگی در این مسیر باشد. باور کنیم اگر با مردم شفاف باشیم، آن‌ها با تصمیمات ما همگام خواهند شد و از آن حمایت می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004