شما اینجا هستید: خانهاقتصاددیر بجنبیم ونزوئلا می‌شویم!

دیر بجنبیم ونزوئلا می‌شویم!

شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 08:43 شناسه خبر: 3884 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ دکترمصطفا شکری: 1- می‌دانیم که در سال‌های نه‌چندان دور، ونزوئلا جزء کشورهای مرفه و ثروتمندِ جهان بوده‌است. مثلاً تا سال ۱۹۵۰، که بسیاری از کشورهایِ جهان در تلاش برای بازسازی و بهبودِ اقتصادشان پس از جنگِ جهانیِ دوم بودند، ونزوئلا چهارمین کشورِ ثروتمندِ جهان محسوب می‌شد! اما همین ونزوئلایِ ثروتمند، در طول چند دهه به یکی از ضعیف‌ترین کشورهایِ جهان تبدیل شده‌است. یقیناً بررسی علّت یا علّت‌های این پس‌رفت می‌تواند به عنوان یک تجربه عینی، مورد استفاده سایر کشورهای جهان واقع شود.2- بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی اوپک، بیش از ۹۵ درصد از کل صادراتِ ونزوئلا را نفت تشکیل می‌دهد و این بدان معناست که هرگونه نوسان قیمتِ نفت، می‌تواند ونزوئلا را به کشوری ثروتمند یا فقیر تبدیل کند. ناگفته پیداست که در جهان امروز وابستگی به صادارات یک کالایِ طبیعی مانند نفت به هیچ عنوان تضمین کننده‌ی ثبات و آرامش اقتصادی نیست. زیرا قیمت نفت، به سرعت به شوک‌های سیاسی در جهان پرالتهاب امروز، واکنش نشان می‌دهد و همین نوسانات، درآمد ارزی کشورهای صادر کننده را با شوک مواجه می‌کند.


3- بحرانِ اقتصادی در ونزوئلا از زمانی آغاز شد که قیمتِ نفت در دهه‌ی 1980 رو به کاهش گذاشت. به تبع درآمد ارزی این کشور به شدّت کاهش یافت. خزانه خالی و خالی‌تر شد. با افزایش بدهی‌های خارجی و کاهش تولید و بهای نفت، چاپ پول بدون پشتوانه شدت گرفت. ارزش پول تا حدی کم شد که ونزوئلا بخشی از بدهی‌هایش را با شمش‌های طلا بازپس داد. در جریان سقوط قیمت نفت در دهه‌ی ۱۹۸۰، اقتصاد ونزوئلا به شدت منقبض شد و چون دولت مجبور به چاپ پول بدون پشتوانه بود، واحد پول به‌طور تصاعدی ارزشش را از دست داد، و تورم به ۸۴ درصد در سال ۱۹۸۹ و ۹۹ در سال ۱۹۹۶ رسید! به این ترتیب حتا چین که مدت‌ها به ونزوئلا کمک مالی کرده بود، دست کشید، همین‌طور روسیه. در این شرایط، تظاهرات آرام و ناآرام واکنش مردم بود.

4- ونزوئلا با شوکی که در بازارِ نفت دیده بود، به‌علاوه سوء‌تدبیر و عدم مدیریتِ صحیحِ اقتصادی، وارد یک فضای تیره و ناآرام شد. ونزوئلا بدون این‌که درآمد کافی داشته باشد، ناچار به چاپ پی در پی اسکناس برای حفظ استانداردهای زندگی شد. نتیجه این شد که در مدت کوتاهی تورم سه‌رقمی در کشور ایجاد شد. ارزش پول ونزوئلا روزبه‌روز و ساعت ‌به ‌ساعت کاهش یافت. در نتیجه همگان به تبدیل پول به کالا و انبار کردن هر آن‌چه که می‌شد خرید، روی آوردند. تصاویر رقت‌‌باری که از قفسه‌های خالی از کالا و فروشگاه‌های غارت‌شده منتشر شد، فقط بخشی از مصیبت و نکبتی بود که گریبان مردم ونزوئلا را گرفته بود.

5- متأسفانه این دور باطل چاپ پول و ابرتورم در این کشور آن‌چنان پیش، رفت که این کشور هم اکنون با بحران انسانی مواجه شده است، خشونت در کاراکاس پایتخت این کشور گسترش یافته و مردم ونزوئلا از کمبود گسترده‌ی مواد غذایی، برق و کالاهای اساسی رنج می‌برند. دولت نیز برای حفظ قدرت، دست به خشونت زده و از سوی دیگر سوءمدیریت اقتصادی، گرسنگی و فقر مردم را در پی داشته است. و این وضعیت ناخوشایند برای کشوری است که زمانی جزء ثروتمندترین کشورهای جهان بوده است!

6- شاید جالب باشد که بدانید فاصله گرفتن دست‌مزدها از قیمت‌های بازار باعث شده تا مردمِ ونزوئلا برای خرید یک عینک مجبور شوند پنج ماه کار کنند! باید بپذیریم که ابرتورم وقتی به حرکت درآید، به سادگی متوقف نمی‌شود زیرا اعتبار سیاست‌گذاران به‌شدت آسیب خورده است و مردم حاضر به اعتماد به سیاستمداران نیستند و این بی‌اعتمادی دائماً بر دایره بحران می‌افزاید!

7- دو سیاستی که تیرِ خلاص را به اقتصادِ ونزوئلا زدند، کنترلِ غیرواقعی قیمتِ ارز و عدمِ کنترل حجمِ پول بوده است. متأسفانه هم‌اکنون در اقتصادِ ایران نیز شاهد اصرار بر این دو سیاستِ اشتباه هستیم. داستان ونزوئلا و ایران با وجود شباهت‌هایی که با هم دارند، هنوز هم با هم متفاوت هستند. ولی، آن‌چنان که بزرگان گفته‌اند، اگر از اشتباهات دیگران درس نگیریم، محکوم به تکرار آن‌ها هستیم!

8-باید به هوش باشیم که اگر دیر بجنبیم، عاقبتِ ونزوئلا در انتظارِ اقتصادِ ایران است. در ایرانِ امروز، اصلاحاتی حقیقی نیاز است. شاید مهم‌ترین کاری که می‌تواند به بازسازی اعتماد مردم کمک کند تعامل با دنیا و ارسال پیام صلح و دوستی مردم ایران به سایرکشورهای جهان، به‌ویژه کشورهای منطقه باشد. تحت کنترل درآوردن تورم، ایجاد نرخ واقعی و پایدار ارز و فراهم آوردن زمینه برای جذبِ سرمایه‌های خارجی، می‌تواندگام‌های بعدی نجات اقتصاد ایران باشد...

*چاپ شده در سیمره 467( مهرماه97)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004