شما اینجا هستید: خانهاقتصادمعمای دلار / دلار در سراشیبی سقوط

معمای دلار / دلار در سراشیبی سقوط مطلب ویژه

چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 11:04 شناسه خبر: 3902 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

گروه اقتصاد: این روزها دلار به کلاف سردرگمی تبدیل شده‌است. از زمانی که مردم تلاش داشتند داشته‌های خود را به دلار تبدیل کنند تا سرمایه‌ی آنان به خاطر پایین آمدن ارزش پول ملی حفظ شود، چیزی نگذشته که صبح روز سه‌شنبه دهم مهر ماه دلال‌ها در محدوده ۹ تا 10هزار تومان اقدام به خرید دلار می‌کردند. با باز شدن صرافی‌ها و نقش بستن قیمت ۱۳ هزار تومان روی تابلوها، دلال‌ها نیز به تبع این موضوع، قیمت خرید خود را بالا بردند.
اما با گذشت ساعاتی از نیمه روز و حضور بیشتر فروشندگان خانگی، دلال‌ها نیز از خرید در این محدوده قیمتی خودداری کرده و در محدوده 8 هزار تا 10 هزار تومان اقدام به خرید کردند.


افزایش فروشندگان و قیمت‌های متفاوت دلالان با یکدیگر، سبب درگیری‌های پراکنده بین دلالان در میدان فردوسی و منوچهری شده است.
دلال‌ها با مزدور خواندن یکدیگر، مانع از خرید و فروش ارز در بازار می‌شوند.
آن‌ها افرادی را که قصد خرید دارند منصرف کرده و از سویی به آن‌هایی که قصد فروش دارند توصیه می‌کنند این کار را نکنند چون فردا قیمت‌ها بالا می‌رود. این توصیه‌ها در حالی مطرح می‌شود که انتظار می‌رود  این دلالان در صورت اطمینان به پیش‌بینی‌های خود برای رسیدن به سود بیش‌تر به جای توصیه به عدم فروش، خود اقدام به خرید از مردم کنند.

سقوط قیمت 1.5 تا 12میلیون تومانی خودروهای داخلی و 50 میلیون تومانی خودروهای وارداتی
به گفته‌ی فعالان بازار خودرو در حال حاضر همه در این بازار فروشنده شده‌اند و هیچ خریداری در بازار وجود ندارد.
رییس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران گفت: به دلیل سقوط قیمت دلار در بازار آزاد همه در بازار خودرو فروشنده شده‌اند اما خریداری وجود ندارد.
 سعید موتمنی رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در گفت و گو با عصر ایران گفت:« در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی بین ۱.۵ تا ۱۲ میلیون تومان و قیمت خودروهای وارداتی که نسبت مستقیم با نرخ ارز دارند به طور میانگین ۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است».
طی روزهای گذشته به دلیل این‌که دلار روند افزایش داشت کسانی که خودرو داشتند به دلیل این‌که فکر می‌کردند روند افزایشی پایدار است خودرو به بازار عرضه نکردند و حال با توجه به کاهش شدید قیمت دلار تعداد زیادی خودرو برای فروش عرضه شده و این در حالی است که هم اکنون خریداری وجود ندارد.
به گفته‌ی رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران قیمت قیمت ساندرو استپ وی دیروز در بازار 137 میلیون تومان بود که امروز این رقم به 125 میلیون تومان کاهش داشته است.
وی ادامه داد:« قیمت پژو 207 دنده ایی از 92  میلیون به 85 میلیون، تندر پلاس اتوماتیک از 112 میلیون به 104 میلیون، سمند ایی ال ایکس از 60 میلیون به 54میلیون، دنا پلاس از 102 میلیون به 95 میلیون ، پژو 206 وی 8 از 72 میلیون به 69 میلیون تومان،پژو 206 تیپ 2 از 62 به 59 میلیون و پژو پارس از 71 به 67 میلیون تومان کاهش یافته است.»
موتمنی خاطر نشان کرد:« قیمت خودروی پژو 2008 نیز که طی روزهای گذشته در بازار با افزایش 30 میلیون تومانی مواجه شده بود روزسه‌شنبه از 159 میلیون به 132 میلیون تومان کاهش داشته است.»
رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با انتقاد از سایت‌هایی که قیمت خودروها را به صورت غیر منطقی درج کرده و به نوعی اقدام به ایجاد بازار کاذب می‌کردند، گفت:« به طور مثال در یکی از این سایت‌ها قیمت پژو 405 را 70 میلیون تومان درج کرده بودند و این در حالی است که این خودرو هیچ زمان با چنین قیمتی فروخته نشده است.»
در این شرایط رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران پیش‌بینی می‌کند که در روزهای آتی نیز روند کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

 بانک مرکزی: بانک‌ها خریدار دلار هستند؛ مردم مراجعه کنند
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از کلیه بانک‌هایی که مجاز به عملیات ارزی هستند، خواست نسبت به خرید ارز از مردم اقدام کنند.
در اطلاعیه بانک مرکزی با اشاره به تمایل مردم به فروش ارزهای خود و امتناع دلالان ارز و برخی از صرافی‌ها برای خرید ارز، از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک‌های دارای مجوز عملیات ارزی نسبت به فروش ارزهای خود به قیمت اعلامی اقدام کنند.

علت کاهش قیمت دلار
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز سه‌شنبه از اختیارات واگذار شده به بانک مرکزی برای مداخله بیش‌تر در بازار ارز برای دستیابی به میانگین مناسب قیمت‌ها خبر داد.
غلام‌رضا تاجگردون در گفت‌وگو با خانه‌ی ملت گفت:‌ «پیش بینی می شود که اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و بانک مرکزی بتواند به خوبی بازار را مدیریت کند روند کاهشی نرخ ارز ادامه یابد تا به یک میانگین مناسب دست یابد.»
صدور اجازه دخالت بانک مرکزی در بازار آزاد ارز از طریق بانک ها و صرافی‌ها در هفته گذشته، باعث شد که بانک مرکزی با صدور بخش نامه‌‌ای بانک ها را به تخصیص ارز اسکناس به نیازهای خدماتی شهروندان ملزم کند.
در این بخش‌نامه تامین ارز دانشجویی، تحقیقاتی، پزشکی و درمانی و خدمات هواپیمایی از جمله این نیازها ذکر شد.
انتشار این خبر با این عنوان که از این پس بانک‌ها و صرافی‌ها به تمامی نیازهای خدماتی مردم ارز اسکناس تخصیص می‌دهند، فضای روانی بازار آزاد ارز را تحت تاثیر خود قرار داد و شبکه صرافی‌ها نیز با هدف تجدید ذخایر اسکناس خود از برداشت عمومی بازار از چشم‌انداز افزایش عرضه ارز توسط بانک مرکزی، استقبال کرد و با کاهش قیمت‌های خرید خود شتاب روند نزولی قیمت‌ها را افزایش داد.
از سوی دیگر توافق اروپا برای ایجاد ساز و کار تجاری با ایران با وجود تحریم‌های تحمیل شده از سوی آمریکا نیز می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر جو روانی بازار ارز باشد.

دلار در شیب/قیمت دلار تابع عملکرد دولت و مردم
متخصص علم اقتصاد با تاکید بر این‌که عمر مفید فشارهای اقتصادی علیه ملت ایران پایان می‌یابد، گفت:« فشارهای اقتصادی علیه ایران تاریخ اعتبار دارد و با همراهی مردم نرخ دلار آرام آرام به سمت فضای تعادلی خود برمی‌گردد.»
علی یونسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درخصوص وضعیت اقتصادی ایران متاثر از فشارهای خارجی، اظهار کرد: با توجه به شرایط سیاسی‌اقتصادی حاکم بر جهان و خروج ترامپ از برجام، دو تاریخ برای ایجاد چالش در اقتصاد ایران مطرح شد که یکی 15 مردادماه 97 و دیگری 14 آبان ماه 97 بود.
وی افزود: به نظر می‌رسد این روند کاهش قیمت دلار هر چند ممکن است تا 14 آبان با نوسانات افزایشی یا کاهشی همراه باشد ولی در مسیر بلندمدت کاهش قرار گرفته است و اینکه در واقع به چه عددی برسد تابع عملکرد مردم و دولت است.
وی تصریح کرد: افرادی که در شرایط اقتصادی بوجود آمده هیجان زده شده و به سمت خرید دلار رفتند باید آرام آرام به سمت فروش دلار حرکت کنند که در غیر این صورت سرمایه‌های خود را از دست رفته خواهند دید. دولت هم باید از شرایط کنونی درس اقتصادی بگیرد و به این نتیجه برسد که فقط از طریق تقویت تولید و توسعه صادرات است که باید ارز وارد کشور شود وگرنه چانه زنی و مذاکره برای فروش نفت، اقتصاد ایران را وارد مکانیسم‌های خودتحریمی جدید خواهد کرد.
به گفته این اقتصاددان، وقتی چهار سال وقت و فرصت دولت صرف فروش نفت بیشتر می شود، یک اقدام سیاسی کشوری مانند آمریکا تمام نقشه ها را بر آب می کند، در حالیکه اگر این چهار سال زمان، صرف تولید داخلی شده بود، امروز در مسائل روزمره و تامین مایحتاج ضروری مردم دچار مشکل نبودیم و زیرساخت‌های لازم برای تامین نیازهای مردم و صادرات با نیت سودآوری فراهم بود.

اجرای تجربه جهانی پیشگیری از سوداگری
وی به نقش موثر سیاست‌های دولت در بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد امروز در شرایطی قرار داریم که موضوع اخذ مالیات سنگین از مابه‌التفاوت خرید و فروش سکه و دلار مطرح شده که وارد فاز اجرایی شود و با تعیین یک تاریخ و فرصت اعلام شود که مثلا از ماه بعد به ازای سود دلار و سکه درصدی به عنوان مالیات اخذ می‌شود و این تجربه‌ای است که موجب شده در جهان مردم به سمت سوداگری نروند.
وی تاکید کرد: ظرفیت‌های تولیدی باید با فشار کمی به تحرک درآید و تمام موانعی که منجر به رشد تولید می‌شوند برداشته شود و مردم احساس کنند که بهترین و پایدارترین سود و درآمد از تولید حاصل می شود که نتیجه آن ایجاد اشتغال و رونق تولید است.
هجوم به فروشگاه ها یک اشتباه استراتژیک
این متخصص اقتصاد در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان رفتارهای وحشت زده در بازار را تصحیح کرد، گفت: به نظر می‌رسد درصد کمتری از مردم برای تامین کالا به مقدار زیاد اقدام کرده اند.
یونسی افزود: به افرادی که احیانا فکر می کردند با هجوم به فروشگاه ها می توانند قدرت خرید خود را حفظ کنند باید گفت که این یک اشتباه استراتژیک و ایراد فرهنگی است. تفکر قحطی زدگی برای کشوری مانند ایران اشتباه است. صدها سال است که این اتفاق در کشور رخ نداده و کسانی که در این تفکر بسر می‌برند باید خود را اصلاح کنند به این دلیل که در شرایط فعلی اقتصاد ایران، منابع و تولید بوفور وجود دارد.
وی گفت: اگر چیزی کمیاب و گران می‌شود یکی از دلایل آن این است که صادرات رونق دارد و تولیدکنندگان علاقمند به صدور کالای خود علیرغم نوسانات قیمت ارز هستند، به همین دلیل ممکن است کالای مورد نیاز مردم با وقفه به بازار عرضه شود.
وی با تاکید بر اینکه خرید کالا به مقدار زیاد به هیچ وجه به صرفه نیست، گفت: وقتی تفاوت قیمت‌ها بعد از آرام شدن قیمت‌ها را مقایسه کنیم خواهیم دید که خرید کالا به مقدار زیاد نتوانسته برای خانواده رفاه ایجاد کند چرا که در نهایت قیمت ها افزایش پیدا کرده و افزایش قیمت نتوانسته به رفاه خانواده بینجامد.

محدودیت در عرضه راهکار خوبی نیست
این متخصص علم اقتصاد با بیان اینکه خرید کالا به مقدار زیاد نشانه خودپسندی و خودبینی است، به پیامی اشاره کرد که اینروزها درخصوص بسته شدن مغازه‌ها در یکروز خاص در اعتراض به وضعیت موجود منتشر می‌شود و افزود: این اقدام یک ضربه بزرگ به کشور و خیانت به مردم است چرا که اگر بخش عرضه بخواهد از توزیع کالا خودداری کند مجددا باعث افزایش قیمت‌ها شده و کمکی به حل شرایط اقتصادی فعلی نخواهد کرد.
یونسی با بیان اینکه راهکار حل مشکلات اقتصادی محدودیت در عرضه نیست، افزود: قطعا اصناف و کسبه به هیچ وجه فریب این توطئه‌ها را نخواهند خورد. ستاد تنظیم بازار هم باید با افرادی که عامل این اقدام خواهند بود برخورد جدی و قانونی بعمل آورد.
وی تاکید کرد: افرادی که در جریان افزایش قیمت ها برای احتکار خانگی کالا به فروشگاه ها هجوم می آورند، بی اعتمادی خود را به سیاست‌های اقتصادی دولت نشان می دهند، در نتیجه اگر مردم مطمئن باشند که دولت در تامین کالاهای مورد نیاز آنها توانمند و قوی است هیچ وقت عجله نخواهند کرد. وی با اشاره به اینکه متاسفانه در چندماه اخیر موضع گیری‌های دولت به موقع، شایسته و عملیاتی نبوده است، افزود: وقتی معاون اول رئیس جمهور قیمت ارز را برای هر مصرفی و هر مقداری 4200 تومان اعلام می کند و این مهم عملیاتی نمی‌شود، لذا این ناتوانی دولت به برخی افراد علامت‌هایی می‌دهد مبنی بر اینکه دولت در تامین کالاهای اساسی با محدودیت مواجه شده و باید خود به فکر تامین کالاهای اساسی مورد نیازشان باشند.

ضرورت اجتناب دولت از تصمیمات خلق الساعه
این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت اجتناب دولت از تصمیمات بی برنامه و خلق الساعه، اظهار کرد: یکی از انتقاداتی که دولت فعلی به دولت پیشین داشت اتخاذ تصمیمات شتابزده و بی‌برنامه بود در حالیکه این رویه در دولت فعلی نیز وجود، دولت باید با پرهیز از این شیوه مدیریتی تعهداتی به مردم بدهد که بتواند از عهده آن برآمده و اعتماد عمومی مردم را جلب کند.
وی درخصوص استفاده از تجربه کشورهایی که این دوره را گذرانده‌اند، گفت: یک اقتصاد قوی اقتصادی است که در اثر تصمیمات دیگران دچار بحران نشود، از چنین اقتصادی به عنوان اقتصاد مقاوم و پویا تعبیر می‌شود.

*سیمره‌ی 468 (1397/07/11)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004