شما اینجا هستید: خانهاقتصادبحران اقتصادی و حراج سرمایه‌ی بدن

بحران اقتصادی و حراج سرمایه‌ی بدن

دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 09:39 شناسه خبر: 3952 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ مریم کرمی*: سرمایه بدن به بیان بوردیو «ماحصل رابطه‌ی متقابل جایگاه اجتماعی- عادت‌واره و سلیقه افراد است.» با این رویکرد تلقی بدن به مثابه‌ی یک متن فرهنگی و بدن اجتماعی متاثر از شرایط اقتصادی و سبک زندگی و ارزش‌های اجتماعی است. براساس دیدگاه فوکو بدن‌های فیزیکی ما همیشه و در همه‌جا بدن‌های اجتماعی هستند.


تغییرات شگرف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی- پیشرفت‌های پزشکی، ورزشی سازنده‌ی بدن و فهم ما از بدن است.
عوامل اقتصادی چون: خودکارسازی، گسترش هوش مصنوعی، مکانیزاسیون، صنعتی شدن، تکنولوژی‌های اطلاعاتی، اشباع بازار کار و گستردگی و تسلط سرمایه‌داری و تغییر در سبک زندگی سبب دیدگاه کالایی نسبت به بدن و استفاده‌ی ابزاری از آن شده و بحران های اقتصادی و شکاف طبقاتی سبب نمود بیش‌تر آن می‌‌شود. به‌طوری‌که قشرهای فقیر جامعه جهت تامین معاش سرمایه‌ای جز بدن نخواهند داشت، با افزایش فشارهای اقتصادی  این اقشار ناچار به حراج سرمایه بدن در ابعاد مختلف خواهند شد.
ابعاد مختلف حراج سرمایه‌ی بدن را می‌توان در موارد زیر برشمرد:

کارگران یدی:
خودکارسازی در بخش صنایع تولیدی و قربانی شدن مشاغل سبب بی‌کاری درصد بالایی از کارگران و اشباع بازار کار می‌شود و نتیجه‌ی آن تبدیل درصدی از کارگران به ارتش ذخیره‌ی صنعتی است و نیروی کار با دو بخش عمده شاغل و بیکار و یا کارگران پاره وقت مواجهه می‌شود و نتیجه‌ی آن کشیدگی بی‌نهایت بازار کار و اشباع بازار کار، کاهش دستمزدها به همراه ساعات طولانی کار و یا کارهای پاره وقت با دست‌مزد پایین خواهد بود.


کارگران مهاجر:
اشباع بازار کار و بیکاری چاره‌ای جز مهاجرت از مناطق پیرامونی به مرکزی و صنعتی باقی نمی‌گذارد. نیروی کار ارزان، کارگران مهاجر تامین کننده‌ی بازار کار مراکز صنعتی خواهد بود؛ گاه این مهاجرت درون مرزی و در مواقعی مهاجرت کارگران بیکار به خارج از مرزها شکل می‌گیرد.

کودکان کار:
پدیده‌ی کودکان کار ماحصل شکاف طبقاتی و عدم توزیع عادلانه ثروت در جامعه و نتایج شکاف طبقاتی است. کودکان بد سرپرست و یا بی‌سرپرست جهت تامین معاش چاره‌ای جز حراج سرمایه‌ی بدن اشتغال در شغل‌های پست و بدون تامین امنیت با دستمزد پایین ندارند. این کودکان همواره در محیط‌های پرخطر کاری در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار خواهند گرفت.

کارگران جنسی:
بحران‌های اقتصادی و اجتماعی منجر به فروپاشی خانواده می‌شود، نبود قوانین حمایتی از زنان سرپرست خانواده، تبعیض جنسی در دست‌رسی به موقعیت‌های شغلی، زنان و دختران را به سمت حراج سرمایه جنسی و صنعت پورنوگرافی به عنوان کارگران جنسی با عرضه‌ی بدن می‌کشاند و این صنعت وسیله‌ی معاش برای کارگران جنسی و به تجارتی پُرسود برای عوامل سرمایه‌گذار در صنعت پورنوگرافی می‌‌شود.

کولبران:
پدیده‌ی کولبری زاییده‌ی استفاده ابزاری از سرمایه‌ی بدنِ کارگران توسط قاچاقچیان غیرمجاز در امر واردات در نبود نظارت‌های ترانزیتی و فقر فزاینده است، کولبران بیش از دیگر کارگران در معرض آسیب‌های جسمی و جانی ناشی از شرایط خطرناک کار قرار دارند.


کارگران صنعت زیبایی:
تغییر سبک زندگی و ارزش‌های اجتماعی به همراه شکاف طبقاتی منجر به مصرف‌زدگی و لذت‌طلبی طبقه‌ی مرفه گشته و جهت ارضا نیازها و تنوع‌طلبی آنان صنعت زیبایی جهت عرضه‌ی بدن به همراه جراحی‌های غیرمعقول زیبایی و ورزش‌های سخت به منظور رقابت در کسب مشاغلی چون منشی‌گری، مجری‌گری، متصدی آگهی‌های تبلیغاتی و مانکن‌های مدلینگ گشته، میلیاردها دلار گردش مالی صنعت زیبایی با سرمایه‌ی بدن محصول فرهنگ مصرف با کسب لذت است.

کارگران خانگی:
اشتغال زنان در بیرون از منزل، پیدایش سبک‌های جدید مصرف، شکاف طبقاتی و فاصله درآمدها به همراه فقر فراینده و افزایش زنان سرپرست خانوار با مسئولیت تامین معاش خانواده، افزایش آمار طلاق و تجرد دائمی از جمله عوامل افزایش جویندگان کار خانگی هستند. در دنیای مدرن هر روز بر آمار زنان و مردانی که در منازل شخصی به‌ عنوان کارگر فعال هستند، افزوده می‌شوند؛ کارگرانی که باحراج سرمایه‌ی بدن، تن به سخت‌ترین کارهای یدی و در معرض خطرات مربوط به عوارض مصرف مداوم مواد شوینده شیمایی و آسیب‌های اجتماعی ناشی از محیط پرخطر کار خانگی بدون پشتوانه‌ی تامین اجتماعی قرار دارند.
شکل جدید سلطه در جوامع مدرن با موضوع بدن با تمرکز ثروت در دست طبقات برخوردار محصول، توزیع ناعادلانه‌ی ثروت و نتیجه‌ی اختلاف طبقاتی و توسعه‌نیافتگی اقتصادی است. با ایجاد عدالت اقتصادی و رفع موانع سرمایه‌گذاری به همراه توسعه‌ی پایدار و فراگیر در جنبه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می‌توان شاهد عدالت اقتصادی بود.                   

*جامعه‌شناس

*چاپ شده در سیمره 470(26 مهرماه 97)

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر  سید رحیم موسوی سید رحیم موسوی شنبه, 29 دی 1397 ساعت 15:26

    درود: بقول مارکس در جوامع سرمایه داری ( جهان سرمایه داری ) هر چیزی که قابل خرید و فروش باشد داراری ارزش است . مهمترین ویژگی این شیوه تولید با توجه به سازندگی و ویرانگری اش کالایی کردن تمامی مناسبات اجتماعی در ابعاد گوناگون از قبیل اقتصاد، سیاست، فرهنک ، اموزش،دین،علایق مادی و معنوی،طبیعت،بدن و.......میباشد .

  • پیوند نظر  سید رحیم موسوی سید رحیم موسوی جمعه, 28 دی 1397 ساعت 10:53

    درود: بقول مارکس در جوامع سرمایه داری ( جهان سرمایه داری ) هر چیزی که قابل خرید و فروش باشد داراری ارزش است . مهمترین ویژگی این شیوه تولید با توجه به سازندگی و ویرانگری اش کالایی کردن تمامی مناسبات اجتماعی در ابعاد گوناگون از قبیل اقتصاد، سیاست، فرهنک ، اموزش،دین،علایق مادی و معنوی،طبیعت،بدن و.......میباشد .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004