شما اینجا هستید: خانهاقتصادلرستان مظلوم است!نامه‌ی یک‌فعال مدنی‌برای‌شفاف‌سازی در سرمایه‌گذاری

لرستان مظلوم است!نامه‌ی یک‌فعال مدنی‌برای‌شفاف‌سازی در سرمایه‌گذاری مطلب ویژه

چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 13:37 شناسه خبر: 4134 3 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی مرتضایی (راهی) خرم‌آبادی- سیمره/ «مردم‌سالاری علاوه بر این‌كه حق مردم است تكلیف آن‌ها نیز می‌شود و كسی نمی‌تواند بگوید صلاح یا فساد جامعه به من مربوط نیست.» رهبر معظم انقلاب :  shafaf.ir کد خبر: ۳۶۹۱۱  تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۵ 

مدیر مسئول محترم هفته‌نامه‌ی وزین سیمره

سلام علیکم   

لرستان مظلوم است، عنوان نامه‌ای است که به قصد شفاف‌سازی در ادعاهای سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی در جهت تنویر افکارعمومی، تقدیم استاندار محترم لرستان گردیده است. لذا تقاضای انتشار نامه مذکور با درخواست پیگیری مستمر تا حصول نتیجه توسط کسانی که دغدغه اشتغال‌زایی و رفع مشکل بی‌کاری و فقر و مبارزه با فساد را دارند مورد استدعاست.

 

 

جناب آقای دکتر خادمی استاندار محترم استان لرستان

سلام علیکم

احتراماً پیرو دستور شفاهی آن استاندار محترم به آقایان دکتر مرادپور (معاونت محترم عمرانی استانداری لرستان) و آقای عبداللهی (فرماندار خرم‌آباد) در خصوص بررسی و شفاف‌سازی و یافتن علت اجرایی نشدن پروژه‌های صوری در لرستان از جمله نیروگاه دوهزار مگاواتی سیکل ترکیبی خرم‌آباد و کارخانه‌ی سیمان خرم‌آباد و پیرو نامه‌هایی که به شماره‌های 40490 به تاریخ 15/6/90 و شماره‌ی 66624مورخه 19/12/92 ثبت دفتر آن استانداری (ارجاع 1) گردیده و با توجه به انتشار مقالات و مصاحبه‌ها و جلسات قبلی این‌‌جانب با استانداران وقت به استحضار می‌رساند که مدیریت کلان استان در گذشته قادر به اعمال مدیریت قابل قبول در عملیاتی کردن شعارهای انقلاب و شایسته مردم این خطه نبوده است. استان لرستان و به ویژه خرم‌آباد در گذشته به مهد کلنگ‌زنی‌های نافرجام تبدیل شده که عدم اجرایی شدن این پروژه‌ها با سوءاستفاده‌های مافیایی، گویای ناکارآمدی مدیریت استان در نظارت بر شفاف‌سازی است. این ضعف شدید مدیریتی که احتمال تبانی با سرمایه‌برداران تحت پوشش سرمایه‌گذار اشتغال‌زا، در آن به ذهن متبادر است، موجبات هرچه گران‌تر شدن نرخ بیکاری و توسعه‌ی محرومیت در استان و در نتیجه‌ی توسعه و نهادینه کردن فساد را تا حد غیرقابل تحمل، فراهم آورده است.

برای نمونه دو پروژه: نیروگاه سیکل ترکیبی2000 مگاواتی خرم‌آباد و شرکت سیمان خرم‌آباد که به نام اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری (از سال‌های 1381و 1382) وارد استان لرستان شده، ولی پس از گذشت 16 سال نه نشانی از سرمایه‌گذاری وجود دارد و نه اشتغال‌زایی!! را معرفی نموده و چنان‌چه به مدیریت بهینه با شفاف‌سازی و مبارزه جدی با فساد باور دارید (که حتماً دارید) تقاضای دستور بررسی و شفاف‌سازی و اعلام نتیجه جهت تنویر افکارعمومی در موارد زیر را در اسرع وقت استدعا دارد.

1-   نیروگاه سیکل ترکیبی2000 مگاواتی خرم‌آباد با سرمایه‌ی اولیه قریب به 1400 میلیارد تومان و اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم 22000 نفر( اعلام شده در سال 1381 ) تا کنون به‌رغم شروع عملیات احداث و هزینه‌کِرد حدود سی‌میلیارد تومان (تا سال 1385) تعطیل شده که باعث وارد آوردن خسارات غیرقابل جبران به مردم استان و به ویژه خرم‌آباد گردیده است!! اگر چه این‌جانب با پذیرش نمایندگی سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران (سنا) (پیوست 1) با تلاش فراوان مانع از انتقال نیروگاه به استان‌های دیگر شده‌ام. اما مافیای سیاسی و اقتصادی پنهان در دیپلماسی فساد که در این خصوص خود را زخم خورده می‌پنداشت، با فریب مسئولان، موجبات به تعطیلی کشاندن این پروژه را فراهم آوردند. بنابراین دستور بررسی دقیق و شفاف‌سازی و علت اجرایی نشدن این پروژه مهم بدون توجه به توجیهات توجیه گران و اعلام به افکار عمومی مورد استدعا است.‌ 

2- شرکت سیمان خرم‌آباد (سهامی خاص) که بعداً به (سهامی عام) تبدیل شده است. (موسسین از استان‌های بوشهر و فارس) در سال 1382 به نام سرمایه‌گذار اشتغال‌زا با واسطه‌ی اشخاص ذی‌نفوذ وارد استان لرستان شده ولی به علت عدم توانایی‌های فنی و اقتصادی (سرمایه صوری، ناشی از سندسازی) با فریب مسئولان و به اشتباه انداختن مراجع قضایی!! بعد از گذشت 16 سال نه سرمایه‌گذاری واقعیت پیدا کرده و نه اشتغال‌زایی!! بدین روی بررسی دقیق و شفاف‌سازی در موارد زیر و در گردش کار شرکت سیمان خرم‌آباد(سهامی عام) به نظر مبین مافیایی بودن مفسده با عمق فاجعه می‌باشد.‌

الف- مبلغ شش‌میلیاردوچهارصدوچهل میلیون تومان که در افزایش سرمایه‌ی شرکت سیمان خرم‌آباد (سهامی خاص) در روزنامه‌ی رسمي كشور به شماره‌ی 17934مورخه 30/6/85 صفحه 87 اعلام شده منبع آن را به‌طور شفاف مشخص و جهت تنویر افکارعمومی اعلام نمایند. (به نظر مصداق بارز پول‌شویی است.)

ب-  در زمان تبديل شركت سیمان خرم‌آباد از (سهامی خاص) به (سهامي عام) در روزنامه‌ی رسمي کشور به شماره‌ی 83 مورخه‌ی 14/1/1386 صفحه‌ی 76 آورده‌اند که: مبلغ 64400000000 ریال. (شش میلیارد و چهارصد و چهل میلیون تومان) توسط موسسین پرداخت شد. و به اين طريق موسسین و مدیریت آن شرکت صاحب 38درصد سهام شرکت سیمان خرم‌آباد(سهامی عام ) می‌شوند! تقاضای دستور بررسی و چگونگی پرداخت این مبلغ توسط موسسین (مبلغ مذکور به چه حسابی، در چه بانکی و در چه تاریخی واریز شده است)؟

پ-  از سال 1382 تا سال 1385 چهار بار زمین جهت محل احداث کارخانه سیمان به شرکت سیمان خرم‌آباد (سهامی خاص) از چغلوندی تا دیناروند (منبعد به نام گزینه‌های 1و2و3و4 از این مکان‌ها یاد می‌شود) از منابع ملی توسط مسئولین استان واگذار شده است. بررسی شود دلیل هر بار تغییر محل احداث و نسبت دادن مصوبات و مجوزات مکان‌های قبلی به مکان‌های بعدی توسط مسئولین استان چه بوده و چرا مرتکب چنین تخلفاتی شده‌اند؟! (دقت در تاریخ صدور نامه‌ی اداره‌کل محیط‌زیست استان لرستان (پیوست 2) که در روز واگذاری زمین گزینه‌ی چهار (20/1/1385) صادر شده و تاریخ مجوزات و مصوبات اشاره شده که اثبات می‌نمایند مربوط به واگذاری گزینه 3 بوده بیان‌گر تخلف آشکار و فاجعه بار در این خصوص می‌باشد!!

ت- زمین گزینه‌ی 4 (موقعیت کنونی) که یک‌صد هکتار و نزدیک به شهر خرم‌آباد می‌باشد به مبلغ یک‌صد میلیون تومان از طرف سازمان مسکن و شهرسازی به شرکت سیمان خرم‌آباد (سهامی خاص) واگذار شده که تنها بعد از کم‌تر از چهارماه قیمت آن به عنوان سرمایه شرکت مذکور به مبلغ هشت میلیارد تومان کارشناسی شده!! دستور بررسی مزایده‌ی صوری و دلیل این تفاوت قیمت فاحش مورد استدعاست.

ث-  دقت در گردش کار شرکت سیمان خرم‌آباد و مقالات (پیوست 3و4) و آرای دادگاه استان و دیوان عالی کشور(پیوست5 تا 8) به نظر مبین طراحی مافیاگونه مفسده با عمق فاجعه می‌باشد!!

3-  هشدار جدی: شنیده شده که بعضی از مسئولان استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم‌چون گذشته، بدون توجه به شفاف‌سازی و بررسی علت عدم‌ سرمایه‌گذاری واقعی (و با فراموش کردن نیروگاه) به حمایت غیرقابل قبول از شرکت سیمان خرم‌آباد پرداخته‌اند!! لذا هرگونه اقدام قبل از شفاف‌سازی کامل، احتمال در پی داشتن خشم مردم نسبت به اقدام‌کنندگان را به نظر اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.

4-  آمادگی خود را جهت مناظره مستقیم با مسئولان، برابر مستندات روشن کننده واقعیت با حضور آن استاندار محترم و محترمان: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل دادگستری استان لرستان، دادستان و فرماندارخرم‌آباد، مدیرکل اطلاعات لرستان، ریاست حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران لرستان، شورای شهر خرم‌آباد و علاقه‌مندان به شفاف‌سازی با پوشش اصحاب رسانه و صدا و سیما جهت تنویر افکارعمومی و ارائه‌ی راه‌کار مدیریتی سالم اعلام می‌نمایم.

با احترام پژوهش‌گر، علی مرتضایی(راهی)خرم‌آبادی

**تمام‌پیوست‌ها و مدارک این نامه در دفتر هفته‌نامه‌ی سیمره موجود است.

*چاپ شده در سیمره 479(8 دی‌ماه)

 

 

 

3 نظرها

 • پیوند نظر سامان حسنوند سامان حسنوند سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 21:40

  شاید لرستان مظلوم باشد اما متاسفانه لکستان برای همیشه محو و حذف شده در بخش خدمات بهداشت درمان مناطق لک و لکستان الشتر و نورآباد و کوهدشت هیچ سهمی ندارند و نداشته اند ، کانون سلامت در دورود بیمارستان های مجهز و به روز در دورود و بروجرد دنشکده پرستاری و مامائی در الیگودرز دانشکده پرستاری در بروجرد و پلدختر ، رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی لطفا توضیح بفرمایند و بگویند در مدت ۵سال خدمت چه گلی به سر مناطق لک نشین زده اند و چه خدماتی در این مناطق مظلوم ارائه داده اند ،

 • پیوند نظر وفا وفا جمعه, 14 دی 1397 ساعت 14:10

  سلام چرا همیشه درهمه دولت ها مامشکل اشتغال داریم ولقعا تو ای چهل سال انقلاب یک نفر دلسوز پیدا نشد این موضوع رو به صراط مستقیم رهنمون کنه .دیدید توهر استان وقتی طرحی اختصاص میدن باسریعترین سرعت مراحل اجرایی شدنش طی میشه ولی استانمون مستثناست ایا اصلا طرحی هست ک ازمرحله اجرا به تولید رسیده باشه .کلا از دین وایمون بیزارمون کردید .گم شید بیخاصیتا

 • پیوند نظر فرشاد دریکوند فرشاد دریکوند پنج شنبه, 13 دی 1397 ساعت 10:49

  با سلام
  از استاندار محترم لرستان آقای خادمی میخوایم شفاف سازی کنه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004