شما اینجا هستید: خانهاقتصادچرا کالای ایرانی به خارج قاچاق می‌شود؟

چرا کالای ایرانی به خارج قاچاق می‌شود؟

سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 19:42 شناسه خبر: 4288 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تهماسب کرمی / سیمره تهماسب کرمی / سیمره

تهماسب کرمی: آیا قاچاق محصولات و تولیدات بومی ایران در حالی که بازار داخلی آن اشباح نشده است به‌خاطر ارزانی قیمت آن‌ها است؟

 پاسخ: بلی. خیر.

 برای قاچاق دام زنده و خیلی اقلام دیگر پاسخ خیر است.

 زیرا خروج بدون پروانه این اقلام  ناشی از رکود پول ملی در مقابل ارز خارجی و پایین بودن حقوق و دست‌مزد، بالا بودن نرخ بی‌کاری و نزول سرانه درآمدی است که مصرف کننده داخلی توان خریدن کالای بومی را ندارد. وگر نه بایستی دولت با رغبت پروانه خروج کالا صادر می‌کرد و صادر کننده هم نیاز به قاچاق نمی‌دید. اما برای قاچاق مشتقات نفتی و مواد اولیه پتروشیمی پاسخ بلی است. اما هر دوگونه قاچاق محصول بی‌تدبیری و نا کارآمدی سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها بوده و هست. 

 

 پدیده‌ی قاچاق کالا سابقه‌ای دیرینه دارد.

معیار قاچاق بودن کالا را قانون و یا دستورات حکومتی تعریف و تدوین می‌کند.

داد و ستد کالای قاچاق از تجارت موادمخدر زیان‌آور شروع شد.

 تولید سلاح‌های مرگبار و تجارت غیردولتی آن در جهان و تدوین مقررات محدود کردن آن شکل جدیدی از قاچاق را پیش روی جهانیان قرار داد .

با تصویب قوانین مالیاتی در کشورهای جهان سازمان ممیزی حساب‌رسی جهت مهار و محاسبه در آمد و اخذ مالیات اشخاص و مدیریت ورود و خروج کالا یک نوع نظام بروکراسی اداری شکل گرفت و  گمرکات در سطح جهانی تشکیل گردید تا بتوانند ورود و خروج کالا را در کنترل داشته باشند، اما قاچاق کالا و خدمات هم‌چنان ادامه دارد.

مقررات تجارت برده توسط صاحبان سرمایه جهت دست‌یابی به نیروی کار ارزان هم بهانه دیگری برای قاچاق انسان در جوامع صنعتی شد.

 تولید انبوه وسایل حمل و نقل سریع‌السیر هوایی، دریایی، زمینی امکان جابه‌جایی اقلام بیش‌تری کالا را در اقصی نقاط دنیا  فراهم آورد. موضوع موازنه و تراز تجاری در اقتصاد جهانی به یک مبحث اقتصادی مهم برای کشورها تعریف گردید. دولت‌ها در صدد آن هستند که بتوانند صادرات بیش‌تری داشته باشند زیرا به‌دست آوردن پول‌های معتبر خارجی به‌ نام ارز یک نوع در آمد دولتی با عنوان در آمد حاصل از نوسان ارزی ایجاد می‌شود .

 ارز یک نوع ابزار قدرتمند برای تسریع معاملات خارجی است، توانایی به‌دست آوردن ارز و تعادل آن با قیمت پول ملی یکی از مشخصه‌های توانمندی اقتصادی کشورهاست، لذا بازار کاذبی را در دل خود جای داد که قاچاق ارز محصول فعالیت آن است.

  ایجاد یک اقتصاد صادرات محور و توانایی برای به‌دست آوردن ارز بستگی به توان مدیریت کشور در عرصه‌ی بین‌المللی دارد در غیر این صورت نمی‌توان به پویایی اقتصادی تکیه داشت.

در چنین اوضاع و احوالی اقلام کالای قاچاق ابعاد گسترده‌تری می‌یابد، بازرگانان علاقه دارند مالیات کم‌تر بپردازند و از مالیات فرار کنند، که بهترین راه آن قاچاق کالا است زیرا ردیابی آن برای سازمان مالیاتی دشوار خواهد شد.

 تفاوت قیمت و کیفیت و تنوع اجناس در جوامع مختلف بستری مناسب برای ایجاد شبکه‌های قاچاق را به دنبال دارد. هم‌چنین قوانین پیچیده خاص خود را طلب می‌کند.

تنش و تخاصم بین کشورها و اعمال تحریم‌های اقتصادی یا قطع رابطه تجاری فی مابین کشورها بازار قاچاق کالا را رونق می‌بخشد و این روند باعث شکل گرفتن یک نوع نظام پولشویی و فرار مالیاتی می‌گردد.

 عواقب ناگوار این‌گونه شرایط نامساعد، موجب ایجاد مافیاهای تجاری شده است و به گرانی و تورم در نرخ ارز و کالا و خدمات می‌انجامد.

 آسیب‌پذیرترین قشر جامعه در چنین شرایطی طبقه حقوق بگیر و اصنافی هستند که در آمدشان ثابت است از یک طرف، و زیان‌های مالیاتی به دولت و به دست آوردن سودهای ناموزون و ایجاد شکاف طبقاتی اجتماعی از سوی دیگر است.

گاهی دولت‌ها برای مهار کردن قاچاق کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه مقررات سهمیه بندی و یا ایجاد تعاونی‌های مصرف وضع می‌کنند، در این شرایط وجود فاصله قیمت‌ها در داخل هر کشور و یا در بین کشورها هم باعث نقش‌آفرینی ناهنجاری   تجاری و ایجاد رانت‌ها در بخش خصوصی و نهادهای دولتی ذی‌ربط می‌شود و مافیاهای اقتصادی ظهور پیدا می‌کنند.

رکود پول ملی کشورها در مقابل پول سایر کشورها باعث یک نوع سردر گمی اقتصادی خواهد شد. صاحبان سرمایه تلاش دارند از افت سرمایه خود جلوگیری کنند از این رو سعی دارند پول‌های معتبر جهانی (ارز) و اشیا و فلزات رایج در بازار جهانی را جایگزین پول داخلی خود نمایند تا از کاهش قیمت سرمایه جلوگیری کنند. چنین شرایطی به هرج و مرج اقتصادی منجر شده و بازار مناسب برای قاچاق کالا و ارز مهیا می‌گردد.

*چاپ شده در شماره‌ی 488 سیمره (1397/12/13)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004