شما اینجا هستید: خانهاقتصادنمایندگان لرستان به وزیر نیرو چه گفتند؟

نمایندگان لرستان به وزیر نیرو چه گفتند؟ مطلب ویژه

جمعه, 23 فروردين 1398 ساعت 00:37 شناسه خبر: 4338 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 اشاره: دعوای ۴۰ ساله با وزارت نیرو، سدهایی که به استخر مبدل شدند، نظرات غیرکارشناسی که مانع اجرای سد معشوره شدند و شکایت بردن به قوه قضاییه از جمله سخنان نمایندگان لرستان با وزیر نیرو بود.

 جلسه‌ی ستاد مدیریت بحران لرستان روز پنج‌شنبه(22 فروردین ماه) با حضور اردکانیان، وزیر نیرو، در استانداری لرستان برگزار شد.

 نمایندگان مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه ضمن گلایه از عملکرد وزارت نیرو در لرستان خواستار افزایش تخصیص آب این استان و اجرای پروژه‌های سدسازی شدند:

 

 

علاء الدین بروجردی نماینده‌ی مردم بروجرد و اشترینان:

 

 علل اصلی حوادث در استان‌ها خود ما هستیم، رودخانه سیلاخور ۲۵ سال است لای روبی نشده است، در گلستان رودخانه‌ای ۵۰ سال است لای روبی نشده است.

 

در این موارد اگر نیاز است در مجلس مصوب کنیم، باید طرح نویی در بیفکنیم و جبران مافات شود.

 

الهیار ملکشاهی نماینده مردم کوهدشت و رومشکان:

 

-ما تخصیص سهم عادلانه آب لرستان را می‌خواهیم، بر اساس بررسی‌ها حدود ۵۰ درصد معدل کشور تخصیص آب داریم، نیاز داریم به تکمیل و احداث سدهای ضروری، سد بزرگی در استان نبود که روی آن مدیریت سیل را کنیم.

 

- اگر سد معشوره با همان حجم و مطالعات قبلی اجرا شود همه شهرستان‌های پلدختر، معمولان و چگنی بهره مند می‌شوند و نقطه قوتی برای مدیریت آب در استان است،

 

در آخرین مطالعاتی که وزارت نیرو به شورای عالی آب داد که موجب توقف سد معشوره شد، یک کارشناس اظهار نظر کرده که اگر معشوره احداث شود آب رودخانه کرخه کم می‌شود و زیان به گوزن زرد وارد می‌شود؛ مگر در آنجا گوزن زرد داریم؟

 

- این نظرات غیرکارشناسی خیانت هستند، کارشناس دیگری گفته بود که چون سدهایی در زیردست ساخته شده در بالادست اجازه سد سازی ندهیم و از منافع سدها چیزی به آن استان‌ها بدهیم؛ چگونه می‌شود منافع آبی که از استان ما عبور می‌کند و در آنجا در بخش کشاورزی استفاده می‌شود را به ما بدهند؟ این اظهار نظرها موجب توقف سد معشوره شد.

 

محمد بیرانوندی نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی:

 

 توقع مردم از وزارت نیرو ۳۰ و ۴۰ ساله است، ما هم یک حق را فریاد زدیم هم یک ضرورت را، ما را به عنوان یک استان کشاورزی معرفی کرده‌اند اما میانگین اراضی آبی کشور ۴۶ درصد است و این میزان در لرستان ۲۳ درصد است.

 

علی رستمیان نماینده مردم سلسله و دلفان:

 

وزارت نیرو باید به لرستان توجه کند، اعتراض ما به ۴۰ سال مدیریت وزارت نیرو است؛ اگر ۱۰ سد در لرستان تعریف می‌شد اینقدر خسارت نمی‌دیدیم.

 

- چندبار نطق کردم و تذکر دادم و این خطرها را به استحضار رسانیدم و توجه نشد، چند بار ظرف زمانی ۱۰ روزه و یک هفته‌ای تعیین کردیم اما آن ظرف زمانی‌ها را هم آب برد،

 

-می‌خواهیم سدهای لرستان را اجرا کنید، آنقدر هر روز حجم مخزن سد معشوره را کاهش دادید که واقعاً به یک استخر تبدیل شده است.

 

مجید کیان‌پور نماینده مردم دورود و ازنا:

 

ما برای حیات وممات خود تلاش می‌کنیم و استان هم‌جوار برای توسعه، همین الان ۲۳ میلیارد مترمکعب آب پشت سدهای خوزستان است و در عین حال آب سدهای لرستان ۲۰۶ میلیون مترمکعب است که کمتر از یک درصد حجم سدهای خوزستان می‌شود.

 

- حیات و ممات مردم ما به این آب بستگی دارد، اگر تخصیص آب لرستان صورت نگیرد یک ظلم آشکار است، - در دورود وضعیت آب شرب ناپایدار است و با کوچک‌ترین بارندگی کدر می‌شود.

 

سیدحمیدرضا کاظمی نماینده مردم پل‌دختر و معمولان :

 

- امروز مطالبه مردم بحث سد چولهول، بن لار، پاعلم و سد زال است؛ در حوزه بالادست هرجا نیاز است باید حق آبه مردم پل‌دختر دیده شود و باید تضمین شود.

 

محمدرضا ملکشاهی‌راد مردم خرم‌آباد و چگنی:

 

-ما با شما دعوا داریم، در قوه قضائیه مسائل را پیگیری و تحقیق و تفحص را پیگیری می‌کنیم که شامل حال شما هم می‌شود.

 

*منبع: خبرگزاری مهر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004