چاپ کردن این صفحه

2هزار میلیارد کو؟/ تفاوت ۲۰۰۰ میلیاردی در پرداخت خسارات سیل به لرستان

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 09:31 شناسه خبر: 4659 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس سازمان برنامه‌وبودجه با انتقاد از تفاوت در آمار پرداخت اعتبارات جبران خسارت سیل گفت:« دولت ۳ هزار میلیارد به لرستان تخصیص داده در حالی که این آمار هزار میلیارد اعلام شده است.»

محمدباقر نوبخت روز سه‌شنبه در شورای برنامه‌ریزی، توسعه و اقتصاد مقاومتی لرستان با اشاره به تفاوت آمار و ارقام اعلام شده در حوزه پرداخت خسارات سیل لرستان گفت:« آن‌چه که از سوی امام جمعه محترم بیان شد و همکاران من آمار دارند احساس می‌کنم حتما باید تحقیق صورت بگیرد، بر اساس گزارشاتی که پرداخت‌های ما نشان می‌دهد اعداد دیگری است که به ریز آن‌ها را اشاره می‌کنم.»

 

وی با بیان این‌که از نظر تسهیلاتی که در بخش مسکن به صورت وام باید داده شود بالغ بر هزار و ۱۲۵ میلیارد اختصاص یافته است، تصریح کرد: «کمک بلاعوض مسکن ۳۳۰ میلیارد بوده است، کمک بلاعوض در بخش کشاورزی ۲۷۰ میلیارد بوده است و در بخش تملک دارایی‌ها ۹۳۵ میلیارد اعتبار اختصاص یافته است.»

رییس سازمان برنامه‌وبودجه با تاکید بر این‌که نزدیک ۳ هزار میلیارد برای جبران خسارات سیل لرستان تخصیص یافت، افزود:« حتما بیان ارزشمند نماینده‌ی ولی فقیه در لرستان را احترام می‌گذارم که فرمودند هزار میلیارد اختصاص یافته است. حتما باید بررسی شود. دولت خود را موظف و مقید می داند که پشتیبانی کند جبران خسارت مسکن را، خسارت زیربناهایی که در حادثه سیل پیش آمد باید جبران شود.»

نوبخت با اشاره به این‌که از شما استاندار لرستان طلب می‌کنم این کمیته را به ریاست دکتر عدل تشکیل داده و قبل از پایان هفته علت تفاوت آمار گزارش داده شود، اظهار داشت:« سه برابر عدد است، خیلی تفاوت دارد. ۳ هزار میلیارد تومان پرداختی هایی است که به این امر اختصاص یافته و با هزار میلیارد متفاوت است.»

وی با بیان این‌که البته مردم اعداد را با آنچه در سفره خود است مقایسه می‌کنند، تصریح کرد:« این نخستین تعهدی نیست که دولت نسبت به مردم لرستان داشته است. در مورد سفری که در دولت یازدهم آقای رییس جمهور به لرستان داشتند،  این‌گونه گفته می‌شود که «می‌آیند می‌گویند می‌روند»، اگر دولت مردان متعهد به تعهدات نباشند که جای تاسف است.»

رییس سازمان برنامه‌وبودجه با تاکید بر این‌که آن‌چه در سفر رییس جمهور به لرستان صورت گرفت برای ۵۴ مصوبه ۶۲۶ میلیارد تعهد اعلام شد، افزود:« میزان اعتبار اختصاص یافته برای ۵۴ پروژه به ریز مشخص است،  آن‌چه تا امروز پرداخت شد بالغ بر هزار و ۳۳۱ میلیارد است. یعنی ۲۱۳ درصد تعهد پرداخت شده است. البته هنوز همه طرح و پروژه‌ها به اتمام نرسیده و دلایل مختلفی دارد که از حوصله جلسه خارج است.»

 نوبخت یادآور شد:« از ۵۴ پروژه مصوب سفر هیئت دولت به لرستان ۳۴ پروژه تکمیل شده، ۷ پروژه بالای ۷۰ درصد پیشرفت دارد و ۱۳ پروژه زیر ۷۰ درصد پیشرفت دارد.  هنوز باید مبالغی بدهیم تا آن ۵۴ پروژه بتواند به اتمام برسند.»  وی گفت:« در استان های دیگر از ۲۶ هزار میلیارد تعهد در سفرهای رییس جمهور بیش از ۴۶ هزار میلیارد پرداختی داشته ایم. البته بازهم باید تلاش بیشتری صورت گیرد.»

سرچشمه‌ی خبر: مهر