شما اینجا هستید: خانهاقتصادرتبه‌ی اول بیکاری، زنگ هشداری برای لرستان

رتبه‌ی اول بیکاری، زنگ هشداری برای لرستان مطلب ویژه

یکشنبه, 29 تیر 1399 ساعت 09:46 شناسه خبر: 5282 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
دکترمصطفا شکری دکترمصطفا شکری سیمره

دکتر مصطفا شکری/ سیمره:  طبق گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری استان لرستان در بهار 1399 به 21 درصد رسیده است. این نرخ بالاترین نرخ بیکاری در بین تمام استان‌های کشور است. بهار ۹۸ نرخ بیکاری لرستان ۱۶.۹ درصد بوده است. لذا در طی یک سال اخیر حدود 4 درصد به آمار بیکاری لرستان افزوده شده است. این نرخ زنگ هشداری برای لرستان است که تبعات جبران‌ناپذیری برای مردم نیز به دنبال دارد، چرا که بیکاری ریشه‌ی تمامی مشکلات اقتصادی، روحی، روانی، خانوادگی و اجتماعی است.

 

متاسفانه لرستان نه فقط در شاخص بیکاری، بلکه در شاخص‌های فلاکت، نرخ اجاره‌بهای مسکن، نرخ تورم نیز رکوردار کشور است. صدرنشینی لرستان در این شاخص‌های اقتصادی از علل اصلی افزایش خشونت، خودکشی، دزدی، طلاق و اعتیاد جامعه لرستان است که نشان دهنده وضعیت بغرنج مردم این استان است.

با وجود این‌که جناب آقای خادمی، استاندار محترم لرستان این آمار را «اشتباه و گاهی حاصل شیطنت‌ها» می‌داند اما واقعیت‌های سطح جامعه این آمار را تایید می‌کند. یقیناً در لرستان نیز وضعیت برخی شهرستان‌ها مانند کوهدشت، رومشکان و نورآباد به مراتب بدتر از سایر شهرستان‌هاست. چه بسا که نرخ بیکاری رسمی شهرستان کوهدشت به حدود 30 یا حتا  40 درصد نیز برسد!

مسلماً یکی از دلایل اصلی افزایش بیکاری در لرستان، اعمال تحریم‌های ظالمانه‌ی آمریکاست. اما یقیناً این همه‌ی مسئله نیست. زیرا تحریم بر سراسر کشور و تمام استان‌ها تحمیل شده است نه فقط لرستان. اما سوال این است که چرا وضعیت مردم لرستان هر سال با شتاب بیش‌تری «بدتر» می شود؟!

عدم مطالبه گری مردم و نخبگان، عدم خلاقیت و ریسک‌پذیری مدیران استان، عدم جذب سرمایه‌گذار طی سال‌های اخیر، خروج سپرده‌های بانکی مردم لرستان به سایر استان‌ها، وقوع سیل ویرانگر فروردین 98 در لرستان همه و همه مزید بر علّت افزایش نرخ بیکاری لرستان شده‌اند. 

در این بین نکته‌ی مهمی که به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایل عقب‌گرد وضعیت اقتصادی لرستان است موضوع «مدیریت» است. نداشتن برنامه، عدم انسجام مدیریتی، به حاشیه راندن نخبگان بومی، عدم تخصص‌گرایی در انتصاب پست‌های کلیدی به‌ویژه پست‌های اقتصادی و برنامه‌ریزی، روزمرگی، نداشتن نظارت کافی، تبلیغ انگاری به جای واقعیت‌نگری از جمله ضعف‌های مشهود مدیریت استان است. حتا نکته جالب این است که طبق فرمایش دو سال پیش جناب خادمی استاندار محترم لرستان، عمده‌ی مدیران استان «تنبل» هستند. حال سوال این است اگر عمده مدیران استان تنبل هستند چرا تعویض نمی‌شوند؟! چرا باید هزینه‌ی «تنبلی و سستی» این مدیران را مردم بپردازند؟! اصولا چرا برخی مدیران در طول چند سال اخیر حتا یک گزارش از عملکرد چندین ساله خود منتشر نکرده اند؟ در این زمینه نیز زیبنده است جناب آقای خادمی استاندار محترم پاسخ دهد که دستاورد چندین ساله وی در لرستان چه بوده است؟ 

راقم این سطور در شماره‌ی 531 هفته‌نامه‌ی سیمره (20/02/1399) از مسئولان محترم استان به‌ویژه استاندار محترم درخواست کرد تا «گزارش عملکرد» را جهت نقد و بررسی منتشر کنند. این مطالبه متأسفانه بدون پاسخ باقی ماند. مجدد مطرح می‌شود؛ شایسته است که تیم اقتصادی دولت در  لرستان پاسخ‌گوی عملکرد چندین ساله خود باشد و گزارش مبسوطی از عملکردهای خود ارائه کند. زیبنده است استاندار محترم لرستان در این زمینه پیش‌گام شده و سایر مسئولان تیم اقتصادی را نیز به پاسخ‌گویی شفاف‌ترغیب کند. مسلماً این پاسخ‌گویی جدای از مباحث حقوق شهروندی که دانستن حق مردم است و مسئولان باید وقتی مورد پرسشگری واقع می‌شوند، در پاسخ به ولی نعمتان خود بکوشند؛ برکات و منافع زیادی نیز برای آینده استان در بر خواهد داشت. چراکه این پاسخ‌ها در بوته نقد کارشناسان و اهل خرد قرار گرفته و نکات ضعف و قوّت آن سنجیده شده و می‌تواند راه‌گشای عملکرد مسئولان در سال‌های آینده باشد.

 

  *چاپ شده در شماره‌ی 539 سیمره 28 تیرماه 1399

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004