شما اینجا هستید: خانهاقتصادفشار نرخ ارز و پیامدهای آن

فشار نرخ ارز و پیامدهای آن مطلب ویژه

دوشنبه, 30 تیر 1399 ساعت 16:09 شناسه خبر: 5287 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترحسین سلاح‌ورزی دکترحسین سلاح‌ورزی سیمره

 دکترحسین سلاح‌ورزی: مجلس یازدهم برای نشان دادن جدی بودن خود در میدان اقتصاد درهمان روزهای نخست فعالیت خود، فرماندهان اقتصاد یعنی رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه را به صحن مجلس کشاند و آن‌ها برای روشن شدن وضعیت کلان اقتصاد و نشان دادن ابعاد ماجرای بزرگ تحریم و نیز تبرئه خود، آمارهایی را اعلام کردند که در میان آن‌ها آمارهای ارزی بیش از سایراطلاعات به چشم آمد.

 

برآیند حرف‌های سیاست‌گذاران اقتصادی کشور و نیز معاون اول در هفته‌های اخیر این بود که دلیل اصلی رشد شتابان نرخ دلار در بازار آزاد، اولا؛ سقوط درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام و ثانیا؛ عدم اجرای تعهدات ارزی صادرکنندگان بوده است.

این گزارش مربوط به میزان ارزهای برگشت نشده که از سوی رییس بانک مرکزی 27 میلیارددلار اعلام شد وتا دو روز دیگر باید مطابق با دستور دولت به شبکه نیمایی فروخته شود موجی از مجادله‌ها برانگیخته است که هنوز ادامه دارد.

صادرکنندگان و نیز برخی از رهبران و اعضای تشکل‌های گوناگون با شجاعت از صادرکنندگان اصیل حمایت کرده وسیاست‌های غیرکارشناسی و یک‌سویه نگری مبتنی برمنافع دولت را عامل اصلی وضعیت موجود دانسته و نسبت به اراده دولت که خود را مالک ارزهای صادراتی می‌داند و از صادرکنندگان می‌خواهد با قیمت دولت ساخته ارزهای خود را به بانک مرکزی بفروشند انتقاد کرده و می‌گویند سیاست‌های ارزی دولت راه را برای ورود کسانی که دنبال رانت ارزی بوده‌اند هموار کرده است.

حال و در آستانه‌ی پایان مهلت دولت و سخت‌گیری‌های بی‌منطق و بی‌پایان بانک مرکزی درروزها و ماه‌های آینده، احتمالا چند رخداد مهم در بازار ارز اتفاق خواهد افتاد که وقوع هرکدام از این رخدادها جای تاسف خوردن دارد.

اتفاق بسیار با اهمیت و میان‌مدت این است که صادرکنندگان استخواندار، حرفه‌ای و شناخته شده در بازارهای بین‌المللی، برای حفظ آبرو و اعتبار خود و اجتناب از این‌که انگ خیانت بخورند از حرفه صادرات کناره‌گیری کنند.

این روزها بیش از هرزمان دیگر می‌شنویم که صادرکنندگان را نباید کارمندان بانک مرکزی تلقی کرد و آن‌ها را وادار کرد با این همه دردسرهایی که به دلیل سیاست خارجی در فروش کالا و انتقال ارز پدیدار شده کالا صادرکنند و آن گاه ارزها را به ارزان‌ترین قیمت در شبکه‌ای بفروشند که منافع دولت را تامین می‌کنند.

 

این یکی از بزرگ‌ترین رخدادهای احتمالی در مقوله صادرات است که می‌تواند به انزوای صادرکنندگان اصیل منجر شده و بازار صادرات ایران را در اختیار فرصت‌طلبان بی‌ریشه بیندازد. پیامد منفی دیگر این است که گروهی از صادرکنندگان که به هر دلیل نتوانسته‌اند ارزهای صادراتی را برگردانند برای صیانت از اعتبار و آبروی حرفه‌ای خود به بازار ارز مراجعه کرده و با بالاترین قیمت‌های موجود ارز از بازار ارزتهیه کنند و به بانک مرکزی بدهند و گریبان خود را از دست دولت خلاص کنند و همین مسئله می تواند به افزایش قیمت دلار منجر شده و این بازار را به بدترین روزهای دهه‌های اخیر برساند.

این رفتارهای دولت با صادرکنندگان درحالی رخ می‌دهد که آن‌ها درپدیدار شدن کسری بودجه و سقوط در آمدهای ارزی دولت نقش وسهمی نداشته اند و این اتفاقات خارج از حیطه اراده و قدرت آن‌هاست.

کاش بانک مرکزی به جای انداختن توپ رشد شتابان نرخ ارز به زمین صادرکنندگان و بدنام کردن صادرکنندگان راه را برای شرایط عادی شدن درامدهای ارزی باز می‌کرد.

یادمان باشد صادرکنندگان دراین روزهای سخت ایران می توانند بخشی از گرفتاری بزرگ اقتصاد و سیاست درایران را با تجربه و اعتبار انباشت شده خود برطرف کنندو دور کردن آن‌ها از فعالیت مولد و توسعه صادرات غیر نفتی کشور به بهانه‌های ساختگی یک مصیبت بزرگ خواهد بود.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004