شما اینجا هستید: خانهاقتصادسونامی قیمت مسکن در راه است!

سونامی قیمت مسکن در راه است! مطلب ویژه

پنج شنبه, 20 شهریور 1399 ساعت 08:51 شناسه خبر: 5413 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترمصطفا شکری دکترمصطفا شکری سیمره

دکتر مصطفا شکری/ سیمره: شرایط اقتصادی کشور نشان می‌دهد که طی ماه‌های آینده، باید منتظر افزایش شدید قیمت مسکن باشیم. شاید بپرسید که مگر ممکن است قیمت مسکن از وضعیت کنونی نیز بالاتر رود؟! در پاسخ باید گفت بله. پس از نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت کالاهای وارداتی، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و مواد اولیه، طبیعی است که با یک وقفه چند ماهه، منتظر انفجار قیمت در بازار مسکن نیز باشیم.

 

اصولاً در اقتصاد 6 بازار داریم که دارایی‌های مردم را تشکیل می‌دهند: مسکن، خودرو، طلا، ارز، سپرده‌های بانکی، بورس و اوراق سهام. هر وقت که اقتصاد یک کشور دچار تلاطم شود، بهترین راه حفظ ارزش دارایی، هر گزینه‌ای غیر از سپردهای بانکی است. و چون قدرت نقدینگی و سرعت انتقال طلا و ارز بالاتر است در اولویت هستند و به همین دلیل افزایش تقاضا در این بازارها، موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود. برخی بازارها نیز مانند بازار بورس و بازار خودرو با فاصله چند ماهه رشد قیمت را تجربه می‌کنند و نهایتاً بازار مسکن با تأخیر بیش‌تری قیمت خود را با توجه به ساخت و سازهای جدید و افزایش قیمت مصالح و ... افزایش می‌دهد. لذا پیش‌بینی رشد مجدد قیمت مسکن، دور از انتظار نیست.

واقعیت این است که ﻣﺴﮑﻦ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺳﺮﭘﻨﺎه و ﻫﻢ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان داراﯾﯽ ﻧﻘﺶ ﻣﻬﻤﯽ در اﻗﺘﺼﺎد ﺧﺎﻧﻮارها اﯾﻔﺎ می‌کند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که دولت طی چند سال اخیر  بازار مسکن را به حال خود رها کرده است و به هیچ‌کدام از تکالیف خود در قانون اساسی و برنامه‌ی ششم توسعه عمل نکرده است. اما چرا با وجود رشد بی‌سابقه‌‌ی قیمت مسکن طی شش ماه ابتدای سال 1399، باز هم باید منتظر افزایش نجومی قیمت مسکن باشیم؟!

به خبر زیر دقت کنید: «طی چند روز اخیر سمندLX با افزایش ۱۳ میلیون تومانی با قیمت ۱۷۰ میلیون تومان، پژو پارس تویو5  با افزایش ۱۰ میلیون تومانی با قیمت ۲۳۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۵ تیپ ۵ با افزایش ۱۳ میلیون تومانی با قیمت ۲۲۰ میلیون تومان و رانا با افزایش ۹ میلیون تومانی با قیمت ۱۸۳ میلیون تومان در بازار به ثبت رسیده است.»

لذا پس از رشد بازارهای ارز، طلا و بورس، بازار خودرو نیز افزایش قیمت خود را نمایان کرده است. البته این رشد قیمت در بازار خودرو با توجه به کاهش شدّید ارزش پول ملی طبیعی است. به تعبیری می‌توان گفت که این خودرودها «گران‌تر» نشده‌اند، بلکه چون ارزش پول ملی کاسته شده «ارزش حال» خود را به روز کرده‌اند.

از نظر اقتصادی دلیل این افزایش قیمت نیز ساده است: وقتی که ارزش دلار از حدود 13 هزار تومان در ابتدای سال 99 به حدود 23 هزار تومان در شهریور 99 افزایش یافته است، طبیعی است که هر گرم طلا نیز خود را با دلار جدید وفق دهد و بازار بورس نیز رشد 4 برابری را تجربه کند. پس از این بازارها، بازار خودرو نیز قیمت تمام شده خود را افزایش دهد. تنها بازاری که با وقفه چند ماهه به حرکت در می‌آید، بازار مسکن است. به تعبیر کارشناسان اقتصادی، بازار مسکن حرکت لاکپشتی دارد و همیشه با وقفه‌ی زمانی 6 ماه تا یک ساله، قیمت خود را به روز می‌کند. دلیل این تأخیر نیز، مدت زمان لازم جهت احداث بناهای جدید است. وقتی قیمت تمام شده احداث بنا با توجه به افزایش قیمت مصالح و مواد اولیه، رشد چشم‌گیری داشته باشد، طبیعی است که قیمت مسکن نیز روند افزایشی به خود خواهد گرفت... 

 

*دکترای اقتصاد بین‌الملل

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004