شما اینجا هستید: خانهجامعهجشنواره‌ي ديگري براي گرد و غبار

جشنواره‌ي ديگري براي گرد و غبار مطلب ویژه

شنبه, 02 اسفند 1393 ساعت 16:57 شناسه خبر: 1194 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 در دولت دهم كه دومين دوره‌ي رياست آقاي احمدي‌نژاد بر قوه‌ي مجريه بود، آقاي محمدرضا رحيمي كه خدا از سر تقصيراتش بگذرد معاون اول شد. حدود يك‌سال بعد، آقاي رحيمي با حفظِ خدمات در پست قبلي به خدمات در پست جديدي گمارده شد. جل‌الخالق! ايشان از طرف آقاي احمدي‌نژاد به رياست «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي» انتخاب شد.
در آن روزها كه آقاي رحيمي مشغولِ ريشه‌كنيِ مفاسد شد، درست مثل همين روزها كه مشمولِ عواقبِ مفاسد است، گرد و غبار از راه و بي‌راه رسيده و در غرب و جنوبِ كشور جشنواره‌اي به راه انداخته بود. اما آن‌چه كه براي ما كه اهل مفاسد اقتصادي بوديم، نگران‌كننده‌تر از گرد و غبار بود، رياست ايشان بر آن‌جا بود.


اگر چه در آن روزها اعتراض به رياست رحيمي بر «ستادِ مبارزه با مفاسدِ اقتصادي» براي غيرِ اصول‌گرايان به معناي اين بود كه «دست امپرياليسم جهاني از آستينت درمي‌آمد» اما ما كه منافع اقتصادي‌مان به شدت در خطر قرار گرفته بود قاعدتاً نمي‌توانستيم ساكت بمانيم.
لذا در ضمنِ شرحي كه بر اكتشافِ رابطه‌ي گرد و غبار با شعارهاي آقاي پرزيدنت داشتم، جهت ايجاد تشويش در اذهانِ عمومي و سنگ‌اندازي در راه مبارزه‌ي پاك‌ترين دولت تاريخ با مفاسد اقتصادي، به شيوه‌اي زيرِپوستي به طرحِ فرضيه‌اي دروغين در هفته‌نامه‌ي سيمره كه آبش خُشك باد پرداختم. اين فرضيه با غرض‌ورزيِ خاصي كه مخصوص روزنامه‌نگارانِ «سه نقطه» است، رابطه‌ي معنادارِ سه موضوعِ «رحيمي ـ مبارزه با مفاسد ـ گنديدنِ نمك» را به شيوه‌اي موذيانه بررسي مي‌كرد. لازم به ذكر است، فكرتان جاي بد نرود، «رابطه‌ي معنادار» يكي از اصطلاحات علم آمار است كه هدف از آوردنش در اين‌جا، صرفاً گرفتنِ وقت خوانندگان محترم است. آن نوشتار عنوانش جشنواره‌ي گرد و غبار بود كه بعد از چهارپنج‌سال،  دوباره مي‌خوانيمش.

جشنواره‌ي گرد و غبار
بررسي‌هاي كارشناسي نشان داده است كه رشد «گرد و غبار» در هواي كشور عزيزمان، 800 درصد از برنامه‌ي پنج‌ساله جلوتر است. اهميت موضوع وقتي دوچندان مي‌شود كه اين پيش‌رفت اغلب در استان‌هاي محروم در غرب و جنوب غربي كشور حاصل شده است كه كاملاً در راستاي شعارهاي دولت در رسيدگي بيش‌تر به مناطق محروم و بحث عدالت‌محوري است.
افزايش ضريب رشد گرد و غبار در دولت نهم و بعد از آن، نشان‌دهنده‌ي موفقيت در ديپلماسي و سياست خارجيِ دولت خصوصاً در حوزه‌ي خليج‌فارس و خاورميانه است. زيرا به دنبال رايزني‌هاي صورت‌گرفته با كشورهاي «عراق ـ عربستان ـ كويت و اردن» اقدامات بسيار مهمي در مهارِ كانون‌هاي گرد و غبار در اين كشورها به عمل آمده است كه نتيجه‌ي آن را عملاً به صورت افزايشِ طولِ موجِ گرد و غبار و كاهش فاصله‌ي زماني بين دو موج، مشاهده و احساس مي‌كنيم كه به نوبه‌ي خود نشان‌دهنده‌ي اهميت سلامت مردم از نظر مسئولين است.
اگرچه مواد اوليه‌ي اين پديده، كاملاً وارداتي است و در نگاه اول به نظر مي‌رسد ممكن است باعث وابستگي و تضعيف استقلال اقتصادي و سياسي كشور شود، ولي از آن‌جا كه كشورهايِ مبدأ مخالف ورود آن به كشور ما نيستند و از آن مهم‌تر، مجاني‌بودن اين مواد نه تنها خللي در كاخِ بزرگِ اقتصادِ كشور ايجاد نمي‌كند بلكه باعث رشدِ شتابان اقتصادي و در نهايت باعث توسعه‌ي فرهنگي كشور شده و تقاضا براي كتاب و كتاب‌خواني را طي شش‌ماه به ميزان 50000 درصد افزايش داده و ناشران كشور مجبورند به‌جاي تيراژ دوهزار نسخه‌اي، خود را براي تيراژ يك‌ميليوني آماده كنند ...
لذا با توجه به وقوع قريب‌الوقوع چنين پيش‌رفتي در حوزه‌ي فرهنگ و علم و تأثير زيربنايي فرهنگ بر تكنولوژي و اقتصاد، با اطمينانِ انقلابي و سرشار از اميد مي‌توان گفت تا پايان فصل گرد و غبار، ديگر هيچ فقيري در كشور نخواهيم داشت خصوصاً فقرايي كه داراي بيماري تنفسي يا آسم هستند...
بنابر اين و بنابر چيزهايي ديگري كه بعداً به ذهن مبارك‌مان خواهد رسيد، به آقاي پوتين و ملت روسيه شديداً اخطار مي‌شود كه خود را در صحنه‌ي جهاني اصلاح كنند و در غير اين‌صورت آن‌ها را در زمره‌ي شصتمين دشمن شماره‌ي يك خودمان قرار داده و ...
يكي ديگر از نكات اساسي در مورد امواج گرد و غبار، وجود «ريز دانه»‌هايِ نمك در آن است كه با توجه به تصميم جدي دولت در مبارزه با فساد اقتصادي كه جناب آقاي دكتر رحيمي معاون اول رئيس‌جمهور مسئول آن شده است و نقش اساسي نمك در گندزدايي و جلوگيري از فسادِ مواد مختلف و امكانِ آلوده‌بودنِ نمكِ موجود در گرد و غبار كه به اصطلاح، واي به روزي كه بگندد نمك، لذا عاجزانه پيشنهاد مي‌شود از نمک‌هایِ دیگری (غیر از نمکِ استحصال‌شده از گرد و غبار)، براي گندزدايي استفاده شود.
در نهايت؛ به مسئولين خصوصاً مسئولين ايلام به شدت تذكر داده مي‌شود كه به جاي برگزاري «جشنواره‌ي بادبادک» به برگزاریِ «جشنواره‌ي خاك‌خاکك» و به جاي برگزاري «جشنواره ی بادکنک» به برگزاریِ «جشنواره‌ي خاك‌كنك» همت گمارند تا ضمن ارج‌نهادن به تلاش دولت در زمينه‌ي جلوافتادن از برنامه‌ي پنج‌ساله‌ي توسعه، كاهش دوميليون‌نفري! بيماران آسمي كشور طي چندسال گذشته به دليل پروژه‌ي گرد و غبار گرامي داشته شود.
هم‌چنين به مسئولين محترم شهرستان دلفان پيشنهاد مي‌شود كه به جاي «وقت تلف‌كردن» و برگزاري جشنواره‌ي مشاغل كه به دليلِ نبودنِ مواد اوليه يعني شغل، برگزاريِ آن با هزينه‌ي بالا مواجه اشت، خود را با جشنواره‌هاي سراسري «خاك‌خاكك» و «خاك‌كنك» و «خاكَه‌پوزي» همراه سازند...
اما ناگفته نماند؛ از نظر «مديريت استراتژيك» و «مديريت بحران» كه تعداد دكتراهاي اين رشته‌ها در ميانِ يكي از باندهاي سياسي، از تعداد پيازها و سيب‌زميني‌هاي بارفروشي كرمانشاه هم بيش‌تر است، نبايد از جنگ رواني دشمنان كه به صورت نرم‌تر از ابريشم انجام مي‌شود غافل بود. زيرا ممكن است افرادي آگاهانه يا ناآگاهانه بخواهند مسئولين را سرگرم پديده‌ي «گرد و خاك» و «ريه» و «لوزالمعده»‌ي مردم كرده و آن‌ها را از مديريت و اداره‌ي جهان كه قبلاً قولش را داده‌اند، غافل كنند. در ضمن، مديريت و اداره‌ي جهان آن‌قدرها هم كه مي‌گويند سخت نيست...

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر  آريايي ماد آريايي ماد سه شنبه, 05 اسفند 1393 ساعت 09:51

    حاج كرم كجايي؟ نيستت! بابا دستي قلمي كن. انگشتات زنگ مي زنن ها!

  • پیوند نظر  تیموری تیموری دوشنبه, 04 اسفند 1393 ساعت 13:59

    آقا من میگفتم کسی داره گرد و خاک میکنه! حالا فهمیدم این خاکه پوزی کار نگارنده فوق است. دست مدیران سیمره درد نکند که دستور انتشار عکس او را بدون روتوش صادر کرده اند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004