شما اینجا هستید: خانهجامعهبا آمدن بهار، نوروز باستانی، مهر کوروش و آيین جمشید جم، پروانه‌صفت برگ

با آمدن بهار، نوروز باستانی، مهر کوروش و آيین جمشید جم، پروانه‌صفت برگ مطلب ویژه

دوشنبه, 25 اسفند 1393 ساعت 10:02 شناسه خبر: 1261 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بهار با آن یال سبزافشان و لطیف‌اش شمیم دلربای نوروزی را با خود به همراه دارد و نسیم دلپذیرش در هر کوی و برزن می‌پیچد و چشمان عابران بهاری چشم انتظار روزهای دل‌انگیز بهار را می‌کشند. بهار فصل دل‌نشین و روح‌بخش تمام فصل‌هاست و با آمدنش سکوت سنگین زمستان را درهم می‌شکند و زمین و زمان شولای سبز به تن می‌پوشد و زمستان با آن یال و پوست و سرد و نمناکش در لاک خود فرو می‌رود و در واپسین لحظات اسفندماه آخرین خمیازه‌های خویش را می‌کشد و پرندگان، خزندگان چرندگان و طبیعت منجمد و یخ‌زده جانی دگر می‌گیرند و در کوچه و پس‌کوچه‌های زمستانی هر دیار با آمدن بهار شاخ و برگ‌های درختان و گل‌های رنگارنگ بر روی کنگره‌های در و دیوار بسان بید مجنون آویزان می‌شوند و حلاوت و طراوت آن در هر آشیانه و کاشانه می‌پیچد و هر جنبده‌ای را مست و مدهوش می‌کند.


     با آمدن بهار، انبوه گیاهان و درختان، چمن‌زارها و سبزه‌زاران در هر کجای زمین سربه هم می‌آورند و با هم نفیر خزان رهایی و سرد زمستانی را نجوا می‌کنند و چشمان خواب‌آلوده زمستانی چهره در نقاب خاک می‌کشد وتا زمستانی دیگر سراغی از آن نخواهد گرفت و نسیم دلاویز بهاری در هر سرای نوروز جاودانی می‌وزد.
     در سایه‌سار بهار در دل‌های طبیعت‌گران بوی خاک تازه و بهارنارنج دمیده می‌شود و پژمردگی باغ و راغ رخت برمی‌بندد و گام‌های استوار و بلند بهاری بر صحیفه‌‌ي سرد زمستانی می‌کوبد و پروانه‌ها بر روی گل‌برگ‌های شقایق‌ها، زنبق‌ها و نرگس‌ها به وجد و رقص درمی‌آیند.
     با آمدن بهار، عندلیبان شیدایی و نجوایی بر فراز شاخ‌سارهای بهاری چهچهه‌های طنازی سرمی‌دهند و شکوفه‌های گل‌های ارغوانی با برگ‌های نازک مخملی جلوه‌نمایی می‌کنند و بساط نشاط بر گستره‌ی زمین به راه می‌اندازند و سرتاسر زمین را تا بام ثریایی گل‌ریزان می‌کنند.
     با آمدن بهار، قلقله‌ی آسمان و همهمه‌ی باران بسان بلبلان، ترانه‌ی مهر بهاری می‌نوازند و دشت و دمن کلاه زمستانی را از سر برمی‌دارند و تاج کیانی سبز بهاری را به سر می‌نهند و در همه جا شور و هیجان بهاری به پا می‌شود و جویبارها و رودها به جنب‌وجوش درمی‌آیند و زنگار دل در آيینه‌ی درخشان سیمای باران بهاری شسته می‌شود و فصل بهار صدرنشین و سلطان فصل‌ها می‌گردد.
     با آمدن بهار، سیاهی از سیمای طبیعت خموش و چموش برانگیخته می‌شود و سپیدی و سبز فیرزه‌ای بر همه جا سایه می‌گستراند و ترنم بهاری با گل‌افشانی بر تارک کوهساران و چشمه‌ساران، صدای پای بهاران، دست‌های مهرانگیز بهاران، بوسه‌های باران بهاران و عطر روح‌انگیز غنچه‌های باغستان و گلستان بهاران در سرتاسر زمین خاکی و آسمان آبی دمیده می‌شود.
     با آمدن بهار، ماهی‌های قرمز و رنگارنگ از درون رودها، دریاها و برکه‌ها در تُنگ‌های بلورین گوناگون سکنی می‌گزیند و با حرکت موزون و آرام‌بخش‌شان زندگی بهاری را برای همگان معنا و تفسیر می‌کنند و حال و هوای شهر بهاری و نوروزی را متحول و سال نو را با نوروزیان در پای سفره‌های با محتوی هفت‌سین تحویل می‌کنند.
     با آمدن بهار، زایش جوانه‌های شادی و شادابی در دامن گرم طبیعت، پیدایش ابر باران بهاری در آسمان نیلی، رویش گل‌پونه‌ها و ترانه‌خوانی مهرورزی پرندگان بر شاخساران، پرواز شاپرک‌ها بر گل‌زاران، درخشندگی خورشید بهاران، کرشمه‌ی ماه بر سینه‌ي آسمان و تکاپوی نوروزیان همگی فصلی نو از زندگی بهاری را برای عالم و آدم به ارمغان می‌آورد.
     با آمدن بهار، چهره‌ي کریه از روی اسباب و اثاثیه‌ي زندگانی و تارهای عنکبوتی با خانه‌تکانی از روی در و دیوار آلایش و پالایش می‌یابد و گردوغبار و زنگار کینه و غصه، زدوده می‌شود و رنگین‌کمان هفت‌رنگ در آسمان لاجوردی نقش می‌بندد و نم‌نم شبنم باران روح زمستانی انسان را زیور و جلا می‌دهد.
     با آمدن بهار، سفره‌ی هفت‌سین بر روی هر  آشیانه و  کاشانه، فرش زمردین می‌گستراند و بر فراز درختان، آواز ترانه‌ي مهرورزی گنجشگان نواخته می‌شود و جیرجیرک‌ها در لابه‌لای علف‌زارها و مرغ‌زارها به نغمه‌سرایی درمی‌آیند و فریاد شادی بهار، لحظه به لحظه به طبیعت خزان و بی‌جان رمقی تازه می‌بخشد.
    با آمدن بهار، رایحه‌ي مطبوع شکوفه‌ها، پرواز پرستوها، صدای شرشر رودها در میان پیچ‌وخم‌های جنگل‌ها و باغ‌ها و چکاوک‌ها بر آفاق آسمان به حرکت درمی‌آید و کاروان بهاران با سبدی از گل و گیاه، غنچه و شکوفه از راه می‌رسد و درختان تا کمرکش بلند آسمان دستان سبزشان را بلند می‌کنند و آسمان بسان بید مجنون در برابر طبیعت سبزپوش مخملی سر تعظیم و کرنش فرومی‌آورند.
     با آمدن بهار، نوروز جاودانی، نوروز نیاکانی، نوروز شایگانی و آيین باستانی پروانه‌صفت بر گرداگرد ایران‌زمین به پرواز درمی‌آیند و با خود مهر کوروش، تیر آرش، خون سیاوش، رخش رستم، آيین جمشید جم و هزاران‌هزار گل‌واژه‌های اصیل ماندگاری و پایداری نوروزی را برای اقوام و ملل آریایی به ارمغان می‌آورد.  

*محمد مهرافزون/ سیمره‌ی 312

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004