شما اینجا هستید: خانهجامعهنقدی بر جشن روز گلونی – هوشیاری در برابرساده‌انگاری و انحراف

نقدی بر جشن روز گلونی – هوشیاری در برابرساده‌انگاری و انحراف

دوشنبه, 04 خرداد 1394 ساعت 09:12 شناسه خبر: 1438 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

اختصاص روزی در تقویم فرهنگی استان لرستان به‌نام روز گلونی اتفاق میمون و مبارکی است که بارقه‌های امید را در دل فرهنگ دوستان و فعالان حوزه‌ي فرهنگ ملی و بومی روشن کرده است.

 

باور به پیش‌رفت اصولی و تکامل گام‌به‌گام امورات و آگاهی به این مهم که خلق طرح و برنامه‌ای کامل به‌ویژه در حوزه‌ي فرهنگی که حوزه‌ای در مقوله‌ي انتزاع و نظر و برخوردار از پیچیدگی و تنیدگی ویژه است، این اعتقاد را به‌وجود آورده‌است که شکل‌گیری برنامه‌ای فرهنگی تحت عنوان روز گلونی مستلزم سپری‌شدن زمان و آزمون و خطاست.

چنین نگرشی در کنار تمرکز بر مطالعه‌ي پیرامون فرهنگ بومی و شناخت کارکردهای خرده‌فرهنگ‌ها، عشق و علاقه‌ای را به‌وجود آورده است تا در محافل مختلف و در حضور عموم دوستان و فرهیختگان مدافع تعیین چنین روزی در تقویم فرهنگی استان باشم.

اما .....

به‌رغم قابلیت و گنجایش روز گلونی برای پرداختن به مؤلفه‌های فرهنگی، متأسفانه مشاهدات، ارزیابی‌ها و پی‌گیرهای به‌عمل آمده حکایت از آن دارد که این همایش از طرح و برنامه‌ي توجیهی و هدف‌مندی پیروی نمی‌کند، لذا نگرانی‌هایی در این‌خصوص به‌وجود آمده است که می‌طلبد مورد توجه قرار گیرد و پاسخ قانع‌کننده برای آن ارائه شود.

مشاهده‌ي دو اجرا از سه جشن برگزار شده و عدم پویایی و تکامل در محتویات برنامه و کیفیت نازل برنامه‌ها وجود طرح توجیهی و اتاق فکری غنی در پشت پرده را با علامت سؤالی بزرگ مواجه ساخته است و بیم آن می‌رود ادامه‌ي چنین فرایندی سرمایه‌های مادی و انسانی را که همانا امید و آرزوی مخاطبان و اهل فرهنگ و هنر است، به انحراف ببرد و خدای ناخواسته به یاس و نامیدی مبدل نماید.

در هر طرح و همایشی لزوم وجود طرح توجیهی که تبیین‌کننده و تعیین‌کننده‌ی اهداف، برنامه‌ها، خط‌مشی‌ها و تسهیل‌کننده‌ی ارزشیابی نهایی باشد،‌ امری آشکار و لازم است و مسئولان و متولیان امر آن را مطالبه کرده و در صورت توجیه و کفایت، مجریان بایستی آن را سرلوحه‌ی کار خود قرار می‌دهند.

خلق و ارائه‌ي یک طرح توجیهی جامع برای یک همایش فرهنگی که هدف نهایی آن ارائه‌ي خدمت و ارتقاي کیفی مخاطب عام و خاص است نیازمند اتاق فکری متشکل از متخصصان مشرف بر نظریه‌ها و خلاق در حوزه‌های فرهنگ، هنر و اجتماع و تاریخ است.

پوشیدن و به سر کردن گلونی (با هر کیفیتی) برای ساعاتی و پخش موسیقی و برگزاری کنسرت محلی، حداقل محتویاتی است که باید در فهرست برنامه‌های روز گلونی وجود داشته باشد. اجرای فاقد برنامه‌ی معین و بدون توجیه و با اهداف سطحی، نتیجه‌اش لوث‌شدن و بی‌مایه نشان‌دادن موضوع و تنوع‌های محلی خواهد بود، لذا پیش از هر اتفاق، انحراف و بدعت ناخوشایندی، نسبت به بی‌راهه‌رفتن از اهداف و موضوع، هشدار داده می‌شود.

همایش و جشن روز گلونی به‌عنوان نمادی از یک روز فرهنگی، جدای از قواعد و اصول جاری نیست و لزوم ارائه‌ي طرح توجیهی برای آن‌که تبیین‌کننده و تشریح‌کننده‌ي اهداف و بیان‌گر راه‌کارهای لازم و تعیین‌کننده‌ی خط‌مشی‌ها باشد ضروری است.

در نقد ارائه‌شده کلیاتی در جهت ایجاد تغییر و آن‌چه که لزوم دارد، مورد اشاره قرار گرفته است. لذا از عموم مردم و به‌ویژه نخبگان فرهنگ و هنر که میراث‌دار حقیقی فرهنگ هستند و از مسئولان و متولیان فرهنگ و برگزارکنندگان انتظار می‌رود که برای جلوگیری از انحراف در فرهنگ بومی و استمرار امید به‌وجود آمده - در توجه به خرده‌فرهنگ‌ها - هوشیارانه عمل کنند و به تکالیف اخلاقی، انسانی و قانونی خود عمل نمایند. باشد که طرفداران و امیدواران!!! امیدوارتر، و منتقدان و مخالفان!!! توجیه و قانع شوند.

لازم به ذکر است که فرهنگ‌های بومی و محلی آبشخور و پشتیبان فرهنگ ملی ایرانی هستند که در خط‌مشی‌های کلی تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری همواره مورد تایید و تاکید قرار گرفته است و هفته‌های فرهنگی و اوقاتی هم‌چون روز گلونی با چشم‌انداز روشن و برنامه‌ی مشخص، قابلیت و ظرفیت بسیار بالایی جهت تحقق اهداف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را دارا هستند.

برزو الیاس‌زاده

 

2 نظرها

  • پیوند نظر محمود مهکی محمود مهکی جمعه, 08 خرداد 1394 ساعت 16:16

    بارو بارو بارونه هی که تکیه کلام بسیاری از مردم فرهنگ دوست ایران است نشان دهنده تاثیرموسیقی تکامل یافته ی لرستان است حال برای گلونی باید طرحی ریخت تا همچون موسیقی لری مورد توجه واستفاده ی همه دختران لرستانی بلکه ایرانی شود اگر در مهمانی ها روی لباسهای یقه باز ‍سفیدی سینه دختران وزنانمان را ب‍‍پوشاندوبه فرهنگ غالب تبدیل شود میتوان گفت که کارکرد مقدسی به گلونی داده ایم والا با رقص نابودش میکنیم

  • پیوند نظر  فهیم فهیم سه شنبه, 05 خرداد 1394 ساعت 17:40

    بسیار عالی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004