شما اینجا هستید: خانهجامعهپایان شهریورماه زمان اجرای کامل قانون آزادسازی حریم فلک‌الافلاک

پایان شهریورماه زمان اجرای کامل قانون آزادسازی حریم فلک‌الافلاک مطلب ویژه

دوشنبه, 12 تیر 1396 ساعت 09:14 شناسه خبر: 2718 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ شهرام شرفی: استاندار لرستان، هوشنگ بازوند باز هم خبر داد که به‌زودی حریم قلعه‌ی فلک‌الافلاک خرم‌آباد که از جاذبه‌های منحصر به فرد گردشگری تاریخی استان لرستان است و سال‌‌هاست به ثبت ملی رسیده، حداکثر تا پایان شهریورماه امسال ساماندهی می‌شود.


اگرچه واژه‌ی ساماندهی از نگاه مدیران استان خوشایندتر است اما در قانونی که در دوران دولت اصلاحات و در دوره‌ی مجلس اصلاح‌طلب ششم به تصویب رسید و شورای نگهبان هم آن‌را امضا و به دولت ابلاغ کرد تحت عنوان قانون آزادسازی حریم قلعه‌ی فلک‌الافلاک، اسم برده شد.
بیش از ده سال از آن قانون تصویب شده‌ی مجلس ششم می‌گذرد و هنوز که هنوز است حریم این قلعه‌ی تاریخی که نماد گردشگری تاریخی استان لرستان است ساماندهی یا آزاد نشده است.
چند ماه پیش نیز استاندار لرستان، خبر داد به رسانه‌های استان که رییس دولت تدبیر و امید، دکتر روحانی دستور داده است مبلغ 40 میلیارد تومان به ساماندهی یا همان آزادسازی حریم قلعه اختصاص یابد.
حالا، استاندار لرستان، بازوند خبر داده است به رسانه‌ها که در حال حاضر مبلغ 12 میلیارد تومان به حساب ارتش واریز شده است تا بخشی که تحت عنوان باشگاه افسران در مالکیت نیروی زمینی ارتش است به‌زودی به مالکیت سازمان میراث فرهنگی استان درآید.
ساختمان باشگاه افسران متعلق به دوره‌ی پهلوی رضاخانی است و می‌تواند با برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی استان لرستان به یک ساختمان گردشگرپذیر تبدیل شود و به ویژه آن‌که استخر آب طبیعی چشمه گلستان که هماره جریان دارد از زیر تپه‌ای که قلعه بر فراز آن ساخته شده است مدام جاری است و همین‌ها بهترین پتانسیل‌های گردشگری هستند به شرطی که برای مدیریت آن‌ها برنامه‌ریزی دقیق و اصلاحی و کارآمد صورت گیرد.
سال‌هاست ساماندهی یا آزادسازی حریم قلعه‌ی باستانی فلک‌الافلاک خرم‌آباد از مهم‌ترین مطالبات فرهنگی و اجتماعی شهروندان لرستان است. اما گره کار آن‌جاست که زمین جایگزین داخل شهر هنوز به سپاه که بخش مهمی از ضلع جنوبی و شرقی قلعه را در اختیار دارد واگذار نشده است و به عبارتی شاید هنوز زمین جایگزین برای این مهم تهیه نشده است.
استاندار لرستان نیز در جدیدترین اظهار نظر خویش گفته است مبلغ 40 میلیارد تومان کافی نیست و به 18 میلیارد تومان دیگر برای ساماندهی کامل حریم فلک‌الافلاک نیاز است.
مهم آن است که دولت تدبیر و امید برای اجرایی شدن کامل قانون تصویبی مجلس ششم، گام مهمی برداشته است و این گام مهم باید بلندتر برداشته شود.
روشن است اگر حریم فلک‌الافلاک ساماندهی شود این اثرتاریخی میراث دوره‌ی باستانی ساسانی که مساحتی بیش از پنج هزار مترمربع دارد و بر فراز تپه‌ای در مرکز شهر واقع شده است به بهترین سایت گردشگری استان لرستان تبدیل می‌شود و مهم‌تر آن است که به ثبت جهانی سازمان یونسکو می‌رسد.
بازوند گفت برای واگذاری یک زمین جایگزین به سپاه یک اختلاف جزیی با وزارت جهاد کشاورزی هست و البته شاید منظور از اختلاف جزیی همان موضوع مخالف مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان با واگذاری زمین این مرکز به سپاه باشد و شاید نتوان عنوان اختلاف جزیی بر آن نهاد.
چند ماه پیش بود که به سرعت زمین مدنظر با پیگیری مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان لرستان به باغ گیاه‌شناسی زاگرس اختصاص یافت که ویژه‌ی یازده استان زاگرس‌نشین است.
آن زمین نیز مشرف به دریاچه‌ی گردشگری کیو است و هواداران باغ گیاه‌شناسی تحقیقاتی توریستی زاگرس بر این باوراند که آن محیط مشرف به دریاچه گردشگری کیو برای ساخت یک ساختمان و مکان نظامی مناسب نیست و بایستی به باغ گیاه‌شناسی زاگرس اختصاص یابد که از مزیت‌های مهم گردشگری استان لرستان خواهد بود و به نوعی مکمل و تکمیل‌کننده‌ی دریاچه گردشگری کیو خواهد شد. 
به هر روی، ساماندهی و اجرای کامل قانون آزادسازی حریم فلک‌الافلاک از مطالبات مردم استان لرستان است.
در حریم قلعه می‌توان موزه‌های متعدد مردم‌شناسی، صنایع دستی، موسیقی محلی و مفرغ بی‌نظیر لرستان برپا کرد و این‌جاست که مرکز شهر بیش از 350 هزار نفری خرم‌آباد که روزگاری نامش شاپورخواست بود و قدمت تمدنی و تاریخی بیش از 1500 ساله دارد به یک مرکز جذب گردشگری تاریخی و مردم‌شناسی در کشور تبدیل می‌شود و درآمد ناشی از گردشگری در سفره مردم استان هم اثرگذاری مهمی خواهد داشت.
مردمی که از نظر درآمد سرانه در رتبه 28 کشوری در بین 31 استان قرار دارند اگر گردشگری این استان از بالقوه به بالفعل تبدیل شود می‌تواند به استانی درآمدزا در این زمینه برسد. بارها نیز گفته شده است لرستان از معبر گردشگری باید به مقصد گردشگری تبدیل شود و مقصدشدن به معنی صنعت‌شدن گردشگری است.  
مهم آن است که در شرایط فعلی از تلاش‌های دولت تدبیر وامید و استاندار لرستان برای ساماندهی حریم فلک‌الافلاک و اجرای کامل قانون آزادسازی حریم این قلعه‌ی باستانی، باید حمایت کرد تا مطالبه‌ی بر زمین مانده‌ی مردم، محقق شود.
متن کامل قانون آزادسازی حریم قلعه تاریخی فلک‌الافلاک شهر‌ خرم‌آباد و تحویل آن به سازمان میراث فرهنگی کشور تصویب شده در سال 82
‌ماده واحده - از تاریخ تصویب این قانون، دولت موظف است نسبت به رفع تصرف‌کلیه متصرفین اعم از دولتی و غیردولتی از عرصه قلعه‌ی تاریخی فلک‌الافلاک و آزادسازی ‌عرصه آن براساس بند (6) ماده (3) اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب1367.2.1 مجلس شورای اسلامی که حدود آن توسط سازمان مذکور تعیین و ابلاغ شده ‌است در قبال زمین معوض از منابع ملی با اخذ رضایت مالکین خصوصی اقدام و ظرف‌ مدت یک سال به سازمان میراث فرهنگی کشور تحویل نماید.
‌تبصره 1‌- هزینه‌های ناشی از اجرای این قانون تا سقف سی میلیارد (30000000000) ریال از محل اعتبارات ردیف 503002 تأمین و از طریق سازمان‌ میراث فرهنگی کشور به قیمت کارشناسی برآورد و به اشخاص حقیقی و حقوقی ذی‌نفع‌ پرداخت می‌شود.
‌تبصره 2-  تخلیه و تحویل اراضی و اماکن تحت تصرف نیروهای مسلح واقع در‌ عرصه از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سایر اماکن از طریق سازمان‌ میراث فرهنگی کشور انجام می‌گیرد.
‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و دو تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ‌ نوزدهم آذرماه یک‌هزار و سیصد و هشتاد و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1382.9.26 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.  

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004