شما اینجا هستید: خانهجامعهبی‌‏اعتمادی به انتخابات نتیجه‏‌ی عملکرد شورای شهر

بی‌‏اعتمادی به انتخابات نتیجه‏‌ی عملکرد شورای شهر مطلب ویژه

دوشنبه, 12 تیر 1396 ساعت 13:09 شناسه خبر: 2719 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

امین ماسوری: پوسترها و شعارهای رنگارنگ اعضای دوره‏ی چهارم شورای شهر خرم‏آباد را مردم هنوز فراموش نکرده‌اند. به‏راستی روزها چه زود می‏گذرند. گرچه عُمر آدمی‏ست که سپری می‏شود و کشورها، شهرها، روستاها و روزها هم‏چنان پا برجا خواهند بود. در پس زمستان، بهار است و پس از تابستان، خزان.

باری، دوره‏ی چهارم شورای شهر نیز مانند دوره‏های پیشین چه زود گذشت. انگار همین دیروز بود اعضایش اداره‏ی امور مربوطه‏ی شهر را در دست گرفتند. اما زمان به فاصله‏ی پلک بر هم زدنی گذشت. مردم مانده‏اَند و جواب‏گویی اعضای شورای شهر در دوران مدیریت‏شان.
پیش از نقد و پرداخت، ناگفته نماند امروز که آن شعارها و وعده‏ها را در ذهن‏اَم مرور می‏کنم سَر درد می‏گیرم از آن‏همه شعارهای زرد و وعده‏های پوشالی.
زمان‏اَش فرارسیده است در خیزش قلم به‏دستان راستین، به‏دور از تنگ‏نظری و باورهای سیاسیِ شخصی کارکرد نمایندگان این دوره‏ی شورای شهر را موشکافی و بازدهی‏شان را نقد و بررسی کنند؛ تا شهروندان ساده و خوش‏قلبی که تنها بر اساس شعارها نمایندگان‏شان را جهت اداره‏ی شهر برگزیدند از عمل‏کردشان آگاهی یابند.
هنوز یکی از آن شعارها را به یاد دارم که: «می‏خواهم نقشی باشم بر دل‏ها نه تصویری بر دیوارها». شوربختانه بردل‏ها که نماند هیچ، تصویرش نیز بر اثر تابش آفتاب و باد و باران حتا از روی دیوارها کم‏رنگ شد. ....
این‌جاست که باید از حضرت حافظ یاری گرفت که می‏فرماید: «حافظا مِی خور و رِندی کن و خوش باش ولی/ دام تزویر مکن چون دگران قرآن را».
بگذریم. باری، اعضای شورای شهر خرم‏آباد خِشت نخست را بر پایه‏ی تغییر گذاشتند. گرچه هنوز بسیاری از شهروندان بر این تغییرات اختلاف‏نظر دارند. نگارنده بر این باور هستم که نخستین اشتباه آن‏ها تغییر شهردار بود و آن اشتباه، آخرین نیز نبود. تغییراتی که در بدنه‌ی شهرداری انجام گرفت آن خِشت آغازین بود که کَج گذاشته شد. مردم پَس‌لرزه‏ی این اندیشه‏ی به‏دور از تدبیر را امروز بر دیدگان‏شان شاهدند که این رفتار نشان از بی‏برنامه‏گی و نداشتن افق از پیش ترسیم شده‏ی مدیریت شهر توسط اعضای شورای شهر دارد.
ایران در درازنای تاریخ، گذشته‏ی درخشانی دارد و به گواه تاریخ، ایرانیان جزو نخستین تمدّن‏های بشری هستند که یک‏جا نشینی(شهری‏گری) را به‏وجود آورده‏اَند. چراکه پِی برده بودند شهر(زندگی در کنار هم‏دیگر) یک مرکز قدرت است برای پیش‏رفت و پیروزی.
گرچه شوراهای شهر به‏ویژه در کلان‏شهرها مانند اصفهان، تبریز، عمل‏کردی پیروزمندانه از خود نشان داده‏اند، اما، پس از گذشت چهار دوره در خرم‏آباد هنوز نتوانسته‏اَند انتظارات مردم را بر آورده سازند.
با گذشت چهار سال از واگذاری شهر به شورای چهارم جهت هدایت و رشد و پیش‏رفت، اعضایش آن‏چنان که شایسته و درخور مردم باشد بازدهی نداشته‏اَند. پیش‏رفت سطح فرهنگ شهروندان، زیبایی‏سازی شهری، بهره‏برداری از طرح‏های عمرانی، برنامه‏ریزی اصولی شهری، تحقق حقوق شهروندی از آن جمله‏اَند که در انجام‏اَش ناکام بوده‏اَند. در شهر تغییرات آن‏چنانی مشاهده نمی‏شود و هم‏چنان پروژه‏های پیشین آهسته پیش می‏روند و حرکتی لاک‏پشتی دارند.
گویا کمیسیون توسعه‏ی عمران، اختیارات و وظایف خود را تنها در لَکه‏گیری آسفالت چند کوچه و خیابان یا نصب چند سطل زباله می‏داند؟! گرچه کارهای زیر بنایی و بزرگی نیستند، درخور سپاس هستند.
اما، در گزارشی که خبرگزاری مهر می‏دهد: «یک شرکت ساختمان‌سازی در چین توانسته برج ۵۷ طبقه‏ای را به‏وسیله‏ی آجرهای پیش‌ساخته تنها در ۱۹ روز بسازد که شامل ۸۰۰ آپارتمان و مکان زندگی برای ۴ هزار نفر است...» احساس می‏شود چهار سال اندک زمانی برای آبادی و عمران نباشد.
شاید چند تَن از این اعضای گرامی مدرک تحصیلی در رشته‏ی عمران داشته باشند دلیل بر گذشته‏ی اجرایی پیروزشان نیست. پیروزی هنگامی است که مردم با چشمان‏شان تغییر و دگرگونی را در بافت شهر ببینند. زیرا عدد و رقم و ارائه‏ی عمل‏کرد پیش‏رفت به‏بار نمی‏آورد.
سال‏ها پیش جمله‏ای پُر مغز از پروفسور یدالله فرید درباره‏ی شهر و اداره‏ی امور شهر خواندم و هماره آن گفته‏ را به یاد دارم. روان‏شاد فرید گفته بودند: «بیماری شهر فقط با متخصصین شهری التیام می‏یابد.»
یکی از مهم‏ترین کتاب‏هایی که باید هر شهردار و اعضای شورای شهر آن‏را خوانده باشند «جغرافیا و شهرشناسی» تألیف دکتر یدالله فرید از انتشارات دانشگاه تبریز است.
باری، از آن‏جا که رسالت اصلی و فلسفه‏ی وجودی تأسیس و ایجاد کمیسیون‏ها ایجاد تغییرات است نگارنده در جای‏گاه یک شهروند که حق قانونی‏اَم است، از همه‏ی کمیسیون‏های فرهنگی‏واجتماعی، توسعه‏ی عمران، خدمات شهری و حمل‏ونقل، حقوقی، املاک و برنامه بودجه که کمیسیون‏های شورای شهر گرامی خرم‏آبادند، می‏پرسم، طبق وظایف و اختیارات‏تان در این دوره:

1- چرا برای تأیید صورت جامع درآمد و هزینه‏ی شهرداری که هر شش‏ماه یک‏بار توسط شهرداری تهیه می‌شود و انتشار آن برای اطلاع عمومی است اقدام نمی‏کنید تا برای مردم شفاف‏سازی بشود؟
2- چه نظارتی بر امور بهداشت حوزه‏ی شهر داشته‏اید که بوی گَند سطل‏های آشغالی و جوی آب و... تا مسافت چند متری آزار دهنده‏ی شهروندان است؟
3- چرا تصویب نام‏گذاری معابر، میادین، خیابان‏ها، کوچه‏وکوی در حوزه‏ی شهری و هم‏چنین تغییر نام آن‏ها از وظایف شماست، نسبت به نام‏گذاری خیابان یا کوچه‏ها به چهره‏های نام‏دار تاریخی، ادبی و فرهنگی اقدامی دیده نمی‏شود. آیا نام‏گذاری خیابان به یکی از مفاخر لرستان شایسته‏تر از فلان چهره از کشورهای هم‏سایه نیست که خیابان به نام‏اَش است در حالی‏که هیچ ویژگی فرهنگی با ما ندارد؟
4- با این‏که شورا موظف است در پایان هر سال صورت بودجه و هزینه‏ی خود را جهت اطلاع عموم منتشر نماید، چرا شهروندان از انتشار و مطالعه‏ی آن محروم‏اَند؟
5- در خصوص بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‏های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی و شهری از نظر بهداشت و آسایش عمومی و عمران و زیبایی شهر چه تلاشی نموده‏اید؟
6- در خصوص تشویق و ترغیب مردم برای گسترش مراکز تفریحی، ورزشی و فرهنگی چه برنامه‏ای انجام داده‏اید؟
7- جهت تشکیل انجمن‏ها و نهادهای اجتماعی، امدادی و تأسیس تعاونی‏های تولید و توزیع، انجام آمارگیری تحقیقات محلّی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه‏های ذیربط چه مکاتباتی انجام داده‏اید؟
8- با گذشت چهار سال برای نظارت بر امور تماشاخانه‌ها، سینماها و دیگر اماکن عمومی که توسط بخش خصوصی، تعاونی و یا دولتی اداره می‌شود جهت نظافت و بهداشت این قبیل موسسات بر طبق پیش‏نهاد شهرداری و اتخاذ تدابیر احتیاطی برای جلوگیری از خطر آتش‌سوزی و مانند آن، چه تلاشی داشته‏اید؟
9- چون هر صنعت و تولیدی در جامعه ابتدا باید طریقه‏ی مصرف‏اَش جا بیفتد کمیسیون فرهنگی چه انجام وظیفه‏ای کرده است؟
10- در بحث مهم رشد فرهنگی جامعه چه‏کاری انجام داده‏اید؟
11- آیا برنامه‏ریزی داشته‏اید که فرهنگ نقد را در جامعه رواج دهید؟
12- آیا در راستای جا اُفتادن فرهنگ اعتراض مردم اندیشیده‏اید؟
13- چرا طرح یا برنامه‏ای برای راه‏اندازی و احداث مکان یا مجتمعی فرهنگی- هنری ارایه نداده‏اید؟
14- کمیسیون حقوقی برای جا اُفتادن حقوق شهروندی چه برنامه‏هایی اتخاذ کرده است؟
پر بی‏راه نیست اگر بگویم نویسنده و روزنامه‏نگار چشم جامعه است؛ تنبلی و کم‏کاری‏ها از چشمان تیزبین‏شان پنهان نمی‏ماند. اعضای گرامی شورای شهر پاسخ‏گویی و شفاف‏سازی در برابر کسانی که شما را انتخاب کرده‏اند بر عهده‏ی شماست؛ چون شوراها با رأی مردم برگزیده می‏شوند. برای این بی‏تدبیری و سهل‌انگاری شماست مردم اعتمادشان را نسبت به شما از دست داده‏اند و حتا به امور بی‏تفاوت شده‏اَند. گرچه خانه از پای‏بست ویران است اما خراب‏کاری‏های دیروز و امروز و فردا را چه نهادی باید پاسخ‏گو باشد؟ زیرا هر نماینده‏ای با خود می‏اندیشد که ابتدا بار و بُنه‏ی خود را ببندد تا زمانی که دوره‏ی قانونی‏اَش به پایان برسد و پس از آن دیگر هیچ مرجعی وجود ندارد که به کارشان رسیدگی کند. گاهی اوقات به این شعر اخوان ثالث می‏اندیشم:
«هر که آمد بار خود را بست و رفت
ما همان بد بخت و خوار و بی‏نصیب
زان‏چه حاصل جز دروغ و جز دروغ
زین چه حاصل جز فریب و جز فریب.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004