شما اینجا هستید: خانهجامعهتوسعه‌ی استان قم در سایه‌ی مظلومیت لرستان!

توسعه‌ی استان قم در سایه‌ی مظلومیت لرستان!

چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 13:57 شناسه خبر: 2854 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ عباس شاه‌علی: نویدی خوش برای مردم استان قم که در پشت پرده هزاران درد را نهفته دارد و با شنیدن این خبر بار دیگر زخم کهنه‌ی لرستان سر باز کرد.


متن خبر؛ نخستین نیروگاه آبی کشور بر روی خط انتقال در قم افتتاح شد
هم‌زمان با هفته‌ی دولت نخستین نیروگاه آبی کشور بر روی خط انتقال آب با اعتباری بالغ‌بر ۱۷۰ میلیارد ریال و توان تولید ۳ مگاوات برق در قم به بهره‌برداری رسید.
 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما این نیروگاه سه مگاواتی توسط بخش خصوصی و با هزینه 17 میلیارد تومان در کنار تصفیه‌خانه آب قم احداث شده است.
آقای زنگنه مدیرعامل شرکت رشد صنعت و پیمانکار این طرح گفت:« این نیروگاه اولین و بزرگ‌ترین نیروگاه برق‌آبی کشور است که بر روی خط انتقال آب سرشاخه‌های دز به قم در مدت چهارده ماه به بهره‌برداری رسیده است.»
 صادق‌پور مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب قم هم در مراسم افتتاح این طرح گفت:« هفت نقطه دیگر در مسیر خط انتقال 180 کیلومتری آب سرشاخه‌های دز از سد کوچری در گلپایگان تا قم شناسایی شده که در حال برنامه‌ریزی برای احداث نیروگاه‌های مشابه بر روی این نقاط هستیم.»
هم‌چنین مهر نوشت:« سید مهدی صادقی استاندار قم در این مراسم با اشاره به طرح احداث نیروگاه‌های دیگر بر روی خط انتقال آب به قم، بر حمایت کامل از اجرای این پروژه‌ها تأکید و تصریح کرد: «اگر این کار شروع شود تا زمانی که باشم پابرهنه میشم و دنبال این کار خواهم بود.»

خبر را خواندید؛
هنوز اهداف انتقال را بر مبنای تامین آب شرب مرکز ایران از یاد نبرده‌ایم، اما دیروز اکواریوم و گردشگری و تفریحات آبی و صنعت و کشاورزی و امروز هم نیروگاهی در مدت‌زمان حدود یک سال ساخته و به بهره‌برداری می‌رسد.
این در حالی است که روستاهای الیگودرز با کمبود آب و حتا نبود این مایه حیات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به ناچار عطای روستانشینی و محوریت تولید و کشاورزی را به لقایش بخشیده و روانه و آواره شهرها و حاشیه‌نشین و مصرف‌کننده شده‌اند.
زلال بهشتی الیگودرز نوش جانتان، چرخ توربین‌های نیروگاهی‌تان به‌سلامتی بچرخد، سدهایتان پر آب و کشاورزی و صنعت و گردشگری‌تان نیز پر رونق و امیدواریم هر هفت نیروگاه دیگر هم احداث و به بهره‌برداری برسد... اما گویا مسئولان وزارت نیرو سهم و حق و حقوق مبدأ انتقال را به فراموشی سپرده‌اند؟! آیا خواسته جبران خسارات طرح  قمرود مطالبه‌ای سنگین است؟! سد کوچری که می‌شد در چمن سلطان یا گندمینه الیگودرز احداث و بخشی از آلام مردم منطقه را التیام بخشد در گلپایگان ساخته شد، اما آیا نمی‌توان تنها دو نیروگاه مورد نظر را درسرشاخه‌های به قول شما دز و در حقیقت ( الیگودرز مظلوم) که دارای ظرفیت‌های مناسبی می‌باشد، احداث نمود تا مردمان این دیار هم از بخشی داشته‌های خود بی‌بهره نمانند؟!
 در حال حاضر آب نیروی استان تهران با صرف میلیاردها تومان به جهت جلوگیری از ریزش‌ها  اجرای  بتنی سرشاخه‌ها را در منطقه‌ی دره دزدان در دستور کار قرار دارد ولی برای نیروگاه پیش‌بینی آینده را نمی کنند زیرا حاضر نیستند هم منفعتی نصیب لرستان شود و بتوانند از برق این نیروگاه  جهت مصرف مورد نیاز ساختمان‌ها و تاسیسات موجود  در منطقه استفاده کنند.

کوچری و نیروگاه پیش‌کش؛
کاش اتمام سدهایی که به نام جبران خسارت طرح موسوم به قمرود بر روی کاغذمصوب نمودید را هم به‌سرعت پروژه‌های استان قم به سرانجام می‌رساندید! کاش مدیران ارشد استان ما هم هم‌چون استاندار قم نه پای‌برهنه بلکه با کفش و سوار بر هواپیما پیگیر احقاق حقوق ازدست‌رفته این استان می‌شدند، در برهه‌های اجرای طرح قمرود استانداران منصوب در لرستان ابتدا از استان قم می‌گذشتند اما در ۴ سال گذشته چرا به حقوق خود نرسیدیم؟!
جناب استاندار هیچ منصفی منکر اقدامات شما در بحث اقتصاد مقاومتی و اشتغال لرستان نیست اما به‌راستی آیا بیکاری روستاییان الیگودرز و مهاجرت به شهر و افزایش جمعیت مصرف‌کننده اقدامات شما را در بخش اقتصاد مقاومتی و اشتغال تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد؟!
به‌راستی چرا نگاه جزیره‌ای مجمع نمایندگان استان لرستان به طرح موسوم به قمرود موجب شده، کمتر شاهد باشیم نماینده‌ای از دیگر شهرهای استان فریادگر احقاق حق شود و به پشتوانه نماینده و مسئولان الیگودرز نسبت به مردم لرستان ادای دین کند؟!
آقایان مسئولین وزارت نیرو؛ آیا می‌دانید اهالی برخی روستاهای الیگودرز از نبود آب آشامیدنی رنج می‌برند و به‌ناچار به‌وسیله تانکر تنها بخشی از نیاز آن‌ها برآورده می‌شود؟! قطعاً می‌دانیم که به‌خوبی آگاه هستید اما چرا با مردمی که همواره پایبند به قانون بوده و حتی شیشه‌ای در پی اعتراضات خود نشکسته‌اند با بی‌مهری برخورد می‌کنید؟!
نمایندگان مجلس حبیب‌الله بی‌طرف را از کابینه دوازدهم حذف نمودند اما آیا نوش دارو بعد مرگ سهراب و بود و یا نبود او درد مردم این منطقه را درمان خواهد کرد؟!
ما منکر اجرای طرح‌های بزرگ نیستیم و توسعه هر گوشه از سرزمین ایران عزیز خواست و آرزوی ماست، اما آیا سزاوار است منطقه‌ای که همه داشته و ممر درآمد اهالی آن از کشاورزی و دامداری و در وجود مایه حیات می‌باشد برای توسعه استانی دیگر قربانی شود؟!
هیچ درخواستی نداریم، بدان جهت که سال‌هاست برای گرفتن حقا به و جبران خسارات و سهم الیگودرز فریاد می‌زنیم، ولی گویا آنچه به‌جایی نمی‌رسد فریاد مردم مظلوم این دیار است، اما چرا مسئولان استان قم حتا از بردن نام الیگودرز به‌عنوان مبدأ آب ابا دارند و پس از بهره‌مندی از این زلال بهشتی  بازهم از عنوان جعلی سرشاخه‌های دز یاد می‌کنند؟!
سدهای ده جانی،‌ عالی محمود، چمن سلطان،‌ قشلاق، دار سفید و ایستگاه پمپاژ همه برای جبران خسارات طرح ویرانگر قمرود، اما فقط روی کاغذ ...

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004