شما اینجا هستید: خانهجامعهمنشور حقوق شهروندی را برای تماشا و انتخابات ننوشتم

منشور حقوق شهروندی را برای تماشا و انتخابات ننوشتم

شنبه, 11 شهریور 1396 ساعت 10:07 شناسه خبر: 2859 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

شفافیت در امور اجرایی دولت باید بیش‌تر شود
رییس‌جمهور بر لزوم شفاف‌سازی در امور اجرایی، واگذاری امور به مردم و گماردن افراد شایسته بدون توجه به قومیت و مذهب آن‌ها تاکید کرد و گفت: «منشور حقوق شهروندی را برای تماشا، تبلیغات و انتخابات ننوشتیم بلکه آن را نوشتیم تا مردم احساس امنیت و آزادی کنند‌.»


به گزارش سیمره به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در سیزدهمین جشنواره‌ی شهید رجایی با تبریک ایام پربرکت روز عرفه، عیدسعید قربان و عیدسعید غدیر، یاد و نام شهیدان رجایی و باهنر و سایر شهیدانی که در نظام در جمهوری اسلامی مسئولیت‌های سنگینی برعهده داشتند و جان خود را در راه اسلام و نظام فدا کردند، گرامی داشت.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به هفته‌ی دولت ابراز داشت: «این‌که به نام این دو عزیز و هفته‌ی دولت شکل گرفته است معنی‌اش این است که بگوییم آیا وظیفه‌مان را به درستی انجام می‌دهیم یا خیر؟ رجایی شدن، باهنر شدن، بهشتی شدن و مطهری شدن کار آسانی نیست. ما در این هفته باید درون خودمان ببنیم که توانسته‌ایم کاری انجام دهیم یا خیر و از خداوند بخواهیم که کمک کند این راه را اداهم دهیم.»
روحانی ادامه داد: «مردم با دیدن چهره شهید رجایی و باهنر احساس امنیت و آرامش می‌کردند. پاکی و صداقت آن‌ها، فداکاری و پشت کارشان مثال زدنی بود.»
روحانی با اشاره به سیستم استخدامی کشور گفت: «بار مستقیم کشور بر دوش رییس‌جمهور  است و از امور برنامه و بودجه گرفته تا استخدامی، شخص رییس‌جمهور مسئول استخدام است. یک دستگاه نمی‌تواند بیاید بگویید که این تعداد را استخدام می‌کند و این امر طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی برعهده رییس‌جمهور است.»
وی ادامه داد: «رییس‌جمهور مسئولیت اجرایی تمام اصول قانون اساسی را برعهده دارد و از این رو بار سنگینی بر دوش اوست.»
رییس‌جمهور با بیان این‌که کشور از آن ملت بوده و صاحب این کشور ملت هستند، اظهار داشت: «این ملت است که ما را در سمت‌های مختلف با رای مستقیم یا غیرمستقیم خود می‌گمارند. رهبری، رییس‌جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، اعضای شورای شهر و به صورت غیر‌مستقیم وزراء، با رأی مردم انتخاب می‌شوند و آرای مردم مشروعیت قانونی و شرعی ماست.»
وی اضافه کرد: «ملت اختیار دارد و ما را طبق قانون اساسی با رای خود انتخاب می‌کند. مجلس، نیروهای مسلح همه و همه تماما مشروعیتشان را از آرای مردم بگیرند.»
نباید پشت میز این آقا و آن آقا به مردم توهین شود
روحانی با بیان این‌که نباید پشت میز این آقا و آن آقا به مردم توهین شود، خاطرنشان کرد: «اگر یک ثانیه از وقت مردم تلف شود ما مسئولیم و در پیش خدا باید پاسخ‌گو باشیم. ما باید بتوانیم ببینیم که کارمندهای ما چگونه کار می‌کنند. در جوامع دیگر این گونه است. من در سال ۶۰ سفری به ژاپن داشتم و در آن‌جا دیدم که همه کارمندان در یک سالن هستند که آن سالن شیب‌دار است و رییس آن بخش بالای سر همه آن‌ها حضور دارد و به این طریق بر روند کار آن‌ها نظارت می‌کند.»
نباید امضای طلایی وجود داشته باشد
روحانی بر لزوم سامان دادن به سیستم دولت الکترونیک تاکید کرد و ابراز داشت: «اگر این طور نشود به مشکل بر خواهیم خورد. شفافیت در امور اجرایی دولت نیز باید بیش‌تر شود. یکی از دلایلی که حقوق‌های غیرمتعارف پیش آمد همین عدم شفافیت بود. تمام مناقصه‌ها و مزایده‌ها باید در پیشگاه مردم باشد‌.»
وی با بیان این‌که نباید امضای طلایی وجود داشته باشد، عنوان کرد: «نباید مردم معطل بمانند. بیش‌تر مشکلات ما به بخش سرمایه‌گذاری برمی‌گردد. ما در حال حاضر می‌خواهیم برای جوانان کار ایجاد کنیم. ما به شغل‌های پایدار احتیاج داریم و برای ایجاد شغل پایدار احتیاج به سرمایه‌گذاری داریم. این سرمایه‌گذاری‌ها در حال حاضر چند ماه طول می‌کشد و اگر بخواهیم کاری کنیم چند مدیر باید امضا کنند و چند ماه پشت در سازمان محیط‌زیست و فلان اداره و دستگاه مختلف معطل بماند‌.»
وی با تاکید بر این‌که حقوق شهروندی براساس احترام، عدالت و یکسان دیدن مردم در برابر قانون است، بیان کرد: «حقوق شهروندی که سال گذشته رونمایی و ابلاغ شد، سیستم اداری ما باید آن را اجرا کند. من آن را برای تماشا ننوشتم. حقوق شهروندی را برای تبلیغات ننوشتم. من آن را والله بالله برای انتخابات ننوشتم بلکه آن را نوشتیم تا مردم احساس امنیت و آزادی کنند؛ برای آن‌که قانون اساسی و دیگر مقررات اجرا شود.»
رییس شورای عالی اداری با بیان این‌که همه ما مسئول هستیم، گفت: «همه وزرا، معاونان، مدیران، قضات و نمایندگان در برابر خداوند مسئول هستند. سیستم نظارتی دقیق باید طراحی شود. این سیستم نظارتی دقیق در دولت الکترونیک راحت‌تر صورت می‌گیرد و این جزو اولویت‌های ما باید باشد.»
مگر افراد از مذاهب دیگر جزو ملت ایران نیستند؟
روحانی با بیان این‌که نکته دیگر مورد تاکید من در مدیریت کشور، حضور جوانان، زنان، اقوام و مذاهب مختلف در مدیریت کشور است، اظهار داشت: «نمی‌شود در یک کشور گفت همه‌ی مدیران از یک مذهب هستند. مگر افراد از مذاهب دیگر جزو ملت ایران نیستند؟ پس از آن‌ها مالیات نگیریم و آن‌ها را به سربازی نبریم. اگر آن‌ها قرار باشد تکلیف‌شان مثل همه باشد، پس حقوقشان باید مثل همه باشد. بگذاریم همه کار کنند. اساس باید براساس شایسته‌سالاری باشد. مگر پیامبر(ص) و امیرالمومنین (ع) این‌گونه حکومت می‌کردند.»
وی با بیان این‌که ما همه یک ملت هستیم، تصریح کرد: «چطور همه را در موقع انتخابات پای صندوق دعوت می‌کنیم ولی منصب مدیریتی به آن‌ها نمی‌دهیم. اگر به آن‌ها منصب نمی‌دهیم خب بگوییم فقط یک گروه به پای صندوق‌های رأی بیاید. اگر ما وحدت، انسجام و یک‌پارچگی می‌خواهیم مبنای ما در مدیریت باید شایسته‌سالاری باشد و نه وابستگی به این جناح یا آن جناح. اگر قرار است یک جناح بر سرکار باشد پس جناح مقابل را برای چهار سال به مرخصی بفرستیم. کسانی که مدیر و حاکم می‌شوند برای همه ملت ایران مدیر باشند.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004