شما اینجا هستید: خانهجامعهبه آتش‌بالان بیجنوند؛سیاوش درآتش!

به آتش‌بالان بیجنوند؛سیاوش درآتش! مطلب ویژه

سه شنبه, 09 آبان 1396 ساعت 08:21 شناسه خبر: 3001 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

بیجنوند ایلام در ایران بزرگ، نامی پرآوازه درمحرومیت و توسعه‌نیافتگی است. درغرب کشور، مردمان "لک"ش به جوان‌مردی و مهمان‌نوازی شهره‌اند. قلب رئوف کلان‌زنان و صفای باطنی کلان‌مردانش درهمه‌ی قصه‌های بومی و ادبیات عامه، ترجمانی از انسانیت است.

قوم "لک" همواره در دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین نقاط ایران اسلامی سکونت دارند. خواه "کوهدشت" لرستان باشد و خواه " پیازآباد" و " بیجنوند" ایلام باشد.

 

 بیجنوند اما شاید محروم‌ترین دهستان غرب کشور باشد که پیراهن ژنده‌ی بچه‌هایش بوی نفت می‌دهد اما هرگز بر سفره‌ی نفت دولتیان ننشسته‌اند.

ایلام گاز و نفت دارد، پالایشگاه دارد پتروشیمی دارد اما مهمانان‌ناخوانده غیربومی و نورچشمی‌های وزارت نفت همه‌ی مشاغلش را قُرُق کرده‌اند تا جوانان ایلامی و بیجنوندی برای امرارمعاش به مشاغل سخت و طاقت‌فرسا روی آورند و با آمال و آرزوهای جوانی، راهی غربت شوند. غربت، غربت است حتا اگر پایتخت باشد. در پایتخت جوانان بیکار شهرستانی را که بر صدر اتاق ریاست نمی‌نشانند، شغلشان را به بهای جانشان تأمین می‌کنند. باید دربطن حادثه خوف و خطر، آتش‌بال باشی، تا برسَرِ کارباشی بر ارتفاع سرسام‌آور پالایشگاه‌ها که بوی مرگ می‌دهد و یا در مجاورت کوره‌های آتش که باید مدام سیاوش درآتش باشی تا پایان ماه شندرغازی کف دستت بگذارند که حقوق و مواجب می‌گیری باید هم خطر کنی! بایدهم با جانت بازی کنی!

انفجار و آتش‌سوزی مهیب در پالایشگاه نفت تهران، خبری دهشتناک بود که قبل از همه ایرانیان، مردم ایلام و قوم نجیب "لک" را در ماتمی وهم‌انگیز فروبرد.

هفت‌تن از جوانان و مردان بیجنوند درآتش غفلت مدیران بی‌تدبیر زنده زنده سوختند. آن‌ها درناگهان‌ترین انفجار مرگبار پالایشگاه، هیچ راه گریزی نداشتند جز این‌که هم‌دیگر را درآغوش بگیرند و فریادی دردناک سَر دهند. با فریاد استمداد می‌خواستند اما پاسخی نمی‌شنیدند جز شیون‌های لَکی و مویه‌های سوزناک مادران دل‌سوخته...

خبر، پُتک بود و برآینه دل‌ها نشست؛

کارگران فنی و تکنسین‌ها مشغول تعمیر یک بخش از پالایشگاه نفت هستند که نَشتِ مواد نفتی با آتش‌سوزی همراه می‌شود. در پی این حادثه هفت نفر از تکنسین‌ها به دلیل استقرار روی ارتفاع پالایشگاه جان خود را از دست می‌دهند و چند نفر هم به شدت مصدوم می‌شوند.

هفت‌تن از مردان بیجنوند ایلام قربانی این حادثه‌ي هولناک شدند:

زنده یادان سجاد دارابی، پوریا دارابی، محسن دارابی، افشار میرزایی، کاظم امیری و نعمت کوخایی، ققنوس‌وار در اوج شعله‌های آتش سوختند تا هیچ مسئولی مدال شجاعت خدمت بر شانه‌های ستبرشان نصب نکند.

« پروانه‌ها رفتند تا آتش بگیرند

رفتند وزین آتش گرفتن ناگزیرند.»

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004