شما اینجا هستید: خانهجامعهقصه‌ی پر غصه‌ي یک پژوهشگر لرستانی/ نخبه‌کشی در این دیار بیداد می‌کند!

قصه‌ی پر غصه‌ي یک پژوهشگر لرستانی/ نخبه‌کشی در این دیار بیداد می‌کند! مطلب ویژه

دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 09:18 شناسه خبر: 3179 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

اشاره: ‌ابراهیم امرایی، پس از چند ماه دوری از عرصه‌ی خبر، هفته‌ی گذشته با تهیه‌ی گزارشی از یک نخبه‌ی لرستانی که مشغول غازچرانی است، مورد توجه اهالی رسانه و محافل مختلف قرار گرفت. امرایی کار خبرنگاری را از دهه‌ی 70 آغازیده‌است. همواره گزارش‌های وی از «گونه‌ای دیگر» و متفاوت بوده به گونه‌ای که گروه زیادی از مخاطبان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امرایی سوژهای ناب و دست اول را شکار می‌کند، می‌پروراند و با شیوه‌‌ای بدیع آن‌ها را ارائه می‌دهد. ابراهیم امرایی که چند ماهی است با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند و به یاری خداوند بزرگ بر این بیماری غلبه کرد‌ه‌است از نادر خبرنگاران لرستانی است که کارش را خوب بلد است و به جای آن که حرف بزند، نشان می‌دهد. ما در لرستان به افرادی چون امرایی برای خبر و گزارش نیازمندیم.

از آقای امرایی درباره‌ی سوژه‌ی مورد نظر و چرایی تهیه‌ی این گزارش خبری پرسیدم، و چنین گفت: «از این‌که می‌بینم گزارش مربوط به آقای ترکی تا این حد مورد توجه محافل مختلف قرار گرفته هم خوش‌حال شدم هم ناراحت؛ پژوهشگری که سال‌هاست بی سرو صدا بیخ گوش همین آقایانی که حالا هم‌دیگر را به باد نقد و انتقاد گرفته‌اند، با کم‌ترین امکانات درحال تحقیق و ثبت جهانی کشفیاتش بوده. این موضوع حالا برای خیلی‌ها بهانه ای برای تسویه حساب‌های شخصی و حتا جناحی تبدیل شده، اولاً در صحبت‌های آقای ترکی دریافتم که در کنار مددخواهی برای تامین هزینه‌ی تحقیقات به مراکز علمی مختلفی مراجعه کرده که با بی مهری اکثرآنان مواجه شده که شاید آخرین آنان بنیاد نخبگان بوده است. دوم، خواسته اصلی آقای ترکی بحث اشتغال و تامین معاش بود که باز هم در این زمینه دستگاه‌های مرتبط با تخصص آقای ترکی هم کمترین وقعی به ایشان نگذاشته! این درحالی است که در روزهای اخیر همان دستگاه‌ها شتاب‌زده و مشتاقانه خواهان به‌کارگیری و اعطای کمک به آقای ترکی شدند!
به عنوان گزارش‌گر این خبر، می‌خواستم این نکته را یاد آورد شوم و آن این‌که، بسیار متاسفم که شرح حال افرادی مثل آقای ترکی باید این‌گونه رسانه‌ای شود تا مسئولینی که می‌توانستند تا پیش از این در حق افرادی چون آقای ترکی کاری صورت دهند و نکردند حالا برای مبرا شدن از کم‌کاری و بی‌توجهی ضمن متهم کردن بنیاد نخبگان (که صد البته تنها دستگاه متولی توجه به نخبگان نیست) مثلاً خود را به بی‌خبری از احوال آقای ترکی‌ زده و حالا مشتاقانه به ایشان مهرورزی کرده و پشت سرهم پیشنهاد کار یا کمک‌های پژوهشی می‌دهند.
مسئولان کم‌کار، (که البته لفظ محترمانه تر صفت دیگری است) باید روزی هزاربار قدردان رسانه‌ی ملی باشند که به واسطه‌ی معذورات رسانه‌ای قادر به طرح عریان‌تر عملکرد آنان نیست وگرنه به خاطر بی‌مهری و ضعف مدیریتی برخی از آنان می‌بایست بابت مهاجرت ده‌ها و بلکه صدها فرزند فکور وشایسته لرستانی به خارج از کشور در پیشگاه الهی و قانون پاسخ‌گو باشند. سخن پایانی آن‌که بی شک، نظیر آقای فرهنگ ترکی در استان ما کم نیستند، آقایان مسئول اگر بدون رسانه‌ای شدن اوضاع تاسف‌بار آنان، شناسایی و حمایتشان کنند در واقع مدیرانی لایق و دلسوزند درغیر این صورت مصداق (بگیر و بده به‌دست منِ پهلوان خواهند بود) مهرورزی دیرهنگام آنان، همان نوش داروی بعد از مرگ سهراب خواهد بود که دیگر نه به سهراب کمکی می‌کند و نه برای زخم دل رستم‌های داغدار مرهمی خواهد بود‌.»


و اما اصل گزارش، آن‌چه در زیر می‌خوانید گفت‌وگوی آقای امرایی با یک نخبه‌ی لرستانی است:

*پژوهش‌گر لرستاني که توانسته نتايج تحقيقات خود را در مجلات معتبر جهاني ثبت کند، داستان پر غصه‌اي دارد.
در سال 1381 كارهاي علمي مربوط به خزندگان و دوزيستان را شروع و يك‌سال پس از اولين كار با موضوع خزندگان لرستان تحت نظر استادم را در دانشگاه لرستان اجرا کردم.
چند سالي فعاليت‌هاي تحقيقاتيم محدود به داخل كشور بود و در طي اين سال‌ها تكنيك‌هاي بافت‌شناسي و جنين‌شناسي را آموختم.
پس از اين دوره‌ در دانشگاه رازي (كرمانشاه) در رشته بيوسيستماتيك جانوري (كارشناسي ارشد) تا سال 85 ادامه دادم. دوره دكتري نبود. البته دانشگاه تهران قبلا يك دوره گرفته بود. من هم به دليل نبود اين دوره (دكتري) فعاليت‌هايم را به صورت شخصي ادامه دادم.
اولين كار بين المللي را با شكستن ركوردي در زمينه اسپرماتو‍نز در دنياي خزندگان در مجله‌اي در آلمان در سال 2006 به چاپ رساندم. برنامه‌اي مدون براي فعاليت‌هاي تحقيقاتي داشتم (2007-2010). در طي اين دوره توانستم ركوردهاي جهاني از جمله كشف چند فاز اسپرماتو‍نز و اوو‍نز در دنياي خزندگان به ثبت جهاني برسانم، هم‌چنين فعاليت‌هاي تحقيقاتي مفيد و سودمند در مورد سمندر لرستاني و وزغ لرستاني و .....در سال 2010 و 2011 توانستم 9 گونه جديد را از فلات ايران و آناتولي در سطح بين المللي به ثبت برسانم، اين نتيجه چندين سال كار حرفه اي و گشتن در فلات ايران و به وي‍ه رشته كوه زاگرس بود. نتايج تحقيقاتم را توانستم در مجلات معتبر علمي در ايالات‌متحده و برخي كشورهاي اروپاي غربي از جمله آلمان، انگليس و اتريش به چاپ برسانم.
متاسفانه به دليل حمايت نشدن از طرف هيچ سازمان دولتي و يا خصوصي مجبور به معلق نمودن فعاليت هايم شدم. اما دلسرد نشدم. تا اين‌كه در سال‌هاي 2014-2016 فعاليت‌هايم را روي تكامل خزندگان ادامه دادم و نتيجه آن‌ها پس از چند سال كشف دو گونه مار بود كه در سال 2017 به ثبت جهاني رساندم. متاسفانه به دليل مشكلات مالي باز هم وقفه‌اي كوتاه در كارم پيش آمد و كشف چندين گونه مهره‌دار را معلق گذاشتم. متاسفانه در طي اين همه دوران هرجايي براي استخدام رفتم جوابي مثبت نشنيدم. حتا دريغ از كوچك‌ترين پولي به دستم برسد.
این‌‌ها بخشی از صحبت‌های یکی از جوانان نخبه سرزمینمان است که در فقر به کشف یافته‌های علمی می‌پردازد .
 آقای فرهنگ ترکی متولد نورآباد لرستان است که دارای مدرک کارشناسی‌ارشد رشته بیوسیستماتیک جانوری از دانشگاه رازی کرمانشاه است اما با وجود علاقه وافر به رشته تحصیلی‌اش، کاری ندارد بلکه مکان زندگی وی و همسرش دل هر انسانی را به درد می‌آورد .
 در شهری که گاهی حتا تا یک متر برف نیز می‌بارد، او در شرایط بدی به سر می‌برد، شبیه یک کپر است ...
همسرش می‌گوید: «ما از کم‌ترین امکانات برخورداریم، گاز نداریم، نفت هم نیست و به سختی آن را باید تهیه کنیم در سرمای زمستان برای شستن ظرف‌ها باید به بیرون از منزلمان بروم و با آبی که گاهی یخ زده  ظرف‌هایمان را بشوریم، منبع درآمدی هم نداریم کارگری، چاله کندن و ....منبع درآمد ماست.»
 اما عشق به تحقیق در گوشه این خانه کوچک موج می‌زند کارگاهی کوچک بنا کرده با کم‌ترین امکانات یک میکروسکوپ و فکری باز....
او می‌گوید: ثبت يازده گونه مهره‌‌دار به معناي ارزشمندتر شدن غناي ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژنتيكي حيات وحش ايران است و اولويت حفاظتي سازمان محيط‌زيست مربوط به اين گونه‌هاست. چرا كه تنها در ايران زيست مي‌كنند و بيان‌گر هويت طبيعي ايران است.»
از بين يازده گونه مهره‌داري كه ثبت بين‌المللي نموده ام پنج گونه مربوط به استان لرستان است و اين‌جانب با اين فعاليت‌هايم باعث بالا بردن غني ‍ژنتيكي حيات وحش اين استان شده‌ام و از اين نظر تاكنون هيچ گروه يا فردي (داخلي يا خارجي، دولتي يا غيردولتي و ...) نتوانسته است كه اين‌چنين غناي ‍‍ژنتيكي حيات وحش را بالا ببرد.»
متاسفانه محيط‌زيست لرستان تا كنون هيچ‌گونه برنامه‌اي براي حفاظت از اين گونه‌ها ارائه نداده است و هيچ‌گاه نيز از اينجانب به عنوان كشف چند گونه سوسمار در اين استان نظري نخواسته‌اند.
گونه‌هاي كه در لرستان كشف کرده ام به اين شرح است:
«جكوي برگ انگشتي گرانولي، محل كشف: ماله كوه، پل‌دختر، در سال 2010 (ثبت جهاني در آلمان)»
«جكوي پولك خشن استيون اندرسوني، محل كشف: تنگ گاوشمار، سال 2010 (ثبت جهاني در آلمان)»
«جكوي برگ انگشتي زاگرسي، محل كشف: تنگ هفت، سال 2011، (ثبت شده در پرتقال(»
«جكوي رومشكاني، محل كشف: رومشكان، سال 2011 (ثبت شده در آلمان)»
 «مار كم ديد لرستاني، محل كشف: بادآور نورآباد، لرستان (ثبت شده در بريتانيا)»
اين گونه‌هاي خزنده تنها در نقاط ذكر شده وجود دارند و در هيچ نقطه‌اي ديگر در كره‌ی زمين يافت نمي‌شوند و به اين حالت اندميك مي‌گويند.
 این در شرایطی است که از کشورهای مختلفی هم‌چون آلمان، اتریش ،انگلستان و آمریکا از آقای ترکی به خاطر تحقیقاتش دعوت کرده اند تا با آن‌ها همکاری کند اما وی به خاطر عشق به سرزمینش نپذیرفته است.
قطعاً مسولان باید با کمک و همیاری در جهت استفاده از این‌گونه استعدادها و هدایت آن‌ها، کاربردی کردن تحقیقات آن‌ها تلاش کنند و در کنار تامین امکانات اولیه برای زندگی این افراد، زمینه‌ی راحتی فکر و شکوفایی هر چه بیش‌تر آنان را فراهم کنند تا شاهد استفاده غربیان و به کارگیری این افراد نخبه توسط آنان نباشیم، چرا که ایران ما منبع امکانات، استعدادها و ذهن‌های خلاق است و باید در جهت شکوفایی کشورمان از آن‌ها استفاده کنیم.
**
در پی انعکاس این گزارش خبری در رسانه‌های مختلف به ویژه شبکه‌های اجتماعی، در باره‌ی وضعیت نامناسب اسکان و معیشت این محقق لرستانی در شهرستان نورآباد و عدم حمایت مسئولین از تحقیقات و یافته‌های علمی «فرهنگ ترکی» محقق حوزه‌ی جانوران دوزیست وخزنده شناسی، «حسین سلاح‌ورزی» خیر خرم‌آبادی برای حمایت از این محقق لرستانی اعلام آمادگی کرد.
حسین سلاح‌ورزی اعلام کرده که ضمن کمک به انتشار یافته‌ها و تحقیقات این پژوهش‌گر، در زمینه انعکاس مقالات و یافته‌های وی در کنفرانس ها و مجامع بین‌المللی و تهیه‌ی واحد مسکونی مناسب برای رفع نگرانی‌ها و دغدغه‌های این هم استانی ارزشمند و خانواده‌اش تا زمان رسیدن به یک منبع درآمدی پایدار از وی حمایت خواهد کرد.
هم‌چنین رییس دانشگاه لرستان نیز برای حمایت از این محقق لرستانی اعلام آمادگی کرده و گفته است که پذیرای این محقق ارزشمند هستیم تا بتوان از راه‌های مختلف به وی کمک کرد.

 

 *این گزارش در شماره‌ی 435 سیمره دهم دی ماه 96 در صفحه‌ی 3 چاپ شده‌است.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004