شما اینجا هستید: خانهجامعهضریب نفوذ اینترنت در خانوارهای کشور- سال 1394

ضریب نفوذ اینترنت در خانوارهای کشور- سال 1394

سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 09:11 شناسه خبر: 3192 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

در سال‌های اخیر، حوزه‌ی ارتباطات و فناوری‌های مرتبط، مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر دست‌خوش تغییر و تحولات گسترده‌ای شده است. در این دوران، آدمی شاهد پیدایش و شکل‌گیری نظام‌هایی از ارتباطات بود که توزیع و انتقال سریع و گسترده‌ی پیام‌ها را از یک نقطه به نقطه دیگر امکان‌پذیر ساخت. این نظام‌ها، ابتدا از طریق الکترونیکی کردن اطلاعات‌، یک‌دست شد و سپس با پیش‌رفت‌های روزافزون فناوری‌ها از راه دیجیتالی کردن آن‌ها توانست بر عواملی چون فضا، زمان و مکان غلبه کند. در این راستا، جهان با ظهور رسانه‌های جدید ارتباطی مانند نمابر (فکس)، ماهواره‌‌ها و اینترنت وارد «عصر دوم رسانه‌ها» شده است که کاملاً با «عصر اول رسانه‌ها» متفاوت است. (عصر اول رسانه‌ها، با تکنولوژی‌های ارتباطی فیلم، رادیو و تلویزیون و ویدئو شناخته می‌شود.)


در این میان پیدایش و گسترش اینترنت در ایجاد شرایط گذر از جامعه‌ی صنعتی به جامعه‌ی اطلاعاتی جایگاه برجسته‌ای داشته است. رشد سریع دست‌رسی به فناوری اطلاعات فرصت‌های جدید را در اختیار جامعه‌ی جهانی قرار داده‌است. استفاده از اینترنت منفعت‌های گسترده‌ای برای مردم، دولت‌ها، سازمان‌ها و بخش خصوصی به همراه دارد. در واقع اینترنت به ‌واسطه‌ی ایجاد کانال‌های ارتباطی جدید، دست‌رسی بهتر به خدمات و اطلاعات، افزایش بهره‌وری و ارتقای نوآوری باعث تسهیل در فرآیند تجارت کالا و خدمات می‌شود، بنابراین افزایش فراگیری، آزادی، سرعت و غنای محتوای اینترنت شیوه‌ی زندگی، ارتباط و انجام کسب‌وکار افراد را متحول می‌سازد. بر همین مبنا میزان و نحوه‌ی دست‌رسی به اینترنت اهمیت بالایی می‌یابد.
ضریب نفوذ اینترنت یکی از شاخص‌های مهم و اساسی در این زمینه است، در این مطلب به شکلی اجمالی به بررسی وضعیت ضریب نفوذ اینترنت در کشور بر اساس آمار و اطلاعات سال‌نامه‌ی آماری کل کشور در خانوارهای ایرانی در طی سال‌های مختلف خواهیم پرداخت.
ضریب نفوذ اینترنت شاخصی است که نشانگر درصدی از جمعیت یک کشور یا منطقه است که از اینترنت استفاده می‌کنند. روش‌های مختلفی برای محاسبه‌ی این شاخص به کار می‌رود که تفاوت آن‌ها در نحوه تعریف کاربران است.
اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات کاربر اینترنت را کسی می‌داند که دست‌کم دو سال سن دارد و در ۳۰ روز گذشته دست‌کم یک‌بار آنلاین بوده‌است. در ایران کاربر اینترنت کسی تعریف می‌شود که در یک سال گذشته دست‌کم یک‌بار به اینترنت وصل شده، از آن استفاده کرده باشد. طی بازه‌ی زمانی 94-1387 شاهد جهش بالایی در ضریب نفوذ اینترنت در میان خانوارهای کشور بوده‌ایم. همان‌طور که در نمودار ضریب نفوذ اینترنت در خانوارهای کشور طی سال‌های مذکور نیز مشخص است، در این سال‌ها ضریب نفوذ اینترنت 3 برابر افزایش یافته و از 2/18 درصد به 5/55 درصد رسیده است، هم‌چنین انتظار می‌رود این روند در سال‌های بعد نیز با سرعت ادامه داشته باشد. نگاهی به ضریب نفوذ اینترنت در خانوارهای ایرانی به تفکیک استان در سال 1394 حاکی است، ضریب نفوذ اینترنت در استان‌های مرکزی و هم‌چنین حاشیه‌ی خلیج فارس نسبت به دیگر استان‌های کشور بالاتر بوده در بین خانوارهای نوار شرقی کشور پایین‌تر است.
در این سال استان قم با 4/74 درصد بالاترین ضریب نفوذ اینترنت را در خانوار در کشور به خود اختصاص داده و در مقابل استان خراسان جنوبی با تنها 2/34 درصد پایین‌ترین استان در این رده‌بندی است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004