شما اینجا هستید: خانهجامعهظرفیت‌های مغفول‌مانده در انتخاب مشاوران استاندار

ظرفیت‌های مغفول‌مانده در انتخاب مشاوران استاندار

شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 08:35 شناسه خبر: 3267 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- امین روشن‌پور*: طی روزهای گذشته رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خبری را مبنی بر تشکیل گروه مشاوران دانشگاهی استاندار لرستان، منتشر کردند. در این خبرآمده بود که استاندار لرستان، 15 نفر از استادان دانشگاهی را به عنوان مشاور خود انتخاب کرده است. در این راستا نکات زیر را می‌توان مطرح کرد:


1- از این‌که استاندار، نیاز به مشاوران علمی و دانشگاهی را احساس نموده و دست به انتخاب چنین مشاورانی زده است، باید به فال نیک گرفت که درخور توجه و به نوعی اقدامی مثبت به شمار می‌رود؛ امیدواریم که این اقدام بتواند زمینه‌ساز و بستر مناسبی برای استفاده از نظرات کارشناسانه در جهت بازیابی مشکلات و نارسایی‌هایی که در سطح استان به عینه قابل مشاهده و مشهود است، باشد و در عرصه‌ی عمل به نتیجه برسد.
 2- نقطه ضعف جدی که در گزینش مشاوران برگزیده‌ی دانشگاهی وجود داشته را می‌توان این مورد دانست که تخصص‌های این مشاوران جامع نبوده و به نوعی همه تخصص‌های موردنیاز عرصه‌ی سیاست‌پژوهی را پوشش نمی‌دهد. استاندار محترم بهتر می‌دانند که در دنیای امروز صرف داشتن تخصص ملاک نیست؛ بلکه نیاز به آموزش‌هایی است که بتواند این یافته‌های علمی را با توجه به مسئله‌ی موردنظر به اقدام‌های سیاستی جهت استفاده سیاست‌مداران تبدیل کند. البته که نیکوست استاندار در زمینه‌های مختلف مشاورانی داشته باشد ولی وزن موضوعات را باید در انتخاب موضوعات لحاظ کرد. مثلاً تخصص‌های چون توسعه، سیاست‌گذاری، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، محیط‌زیست، مطالعات زنان و مطالعات فرهنگی در میان مشاوران به شدت احساس می‌شود.
 3- افراد انتخاب شده با وجود این‌که در رشته‌ی تحصیلی خود متخصص هستند ولی غالباً فعالیت‌های کنش‌گرایانه و معطوف به حوزه‌ی اجتماعی در عرصه‌ی عمومی جامعه، کم‌تر در کارنامه‌ی کاری آن‌ها مشاهده می‌شود و همین ضعف و ایراد می‌تواند خلأ نظرات کارشناسانه و مشاورت‌های دقیق و جامع را تهدید نماید.
4- ایراد اساسی و انکاری‌ناپذیری که در چیدمان مشاوران به روشنی آشکار است، عدم استفاده از بدنه‌ی اجتماعی جامعه است که نیمی از آن را زنان تشکیل می‌دهند که متاسفانه در توجه به این امر کوتاهی و اهمال شده و شاهد عدم استفاده از نیروهای مجرب و کارشناس در حوزه‌ی زنان که در عرصه‌های گوناگون در متن جامعه وجود دارد، هستیم که جامعیت و بن‌مایه افراد انتخاب شده در حوزه‌ی مشاوره را لوث و تک‌ساحتی با نگرشی مردانه ترسیم نموده است.
5- هر چند در انتخاب مشاوران برگزیده عنوان صرف دانشگاهی ملاک و مدنظر بوده است ولی در استان ، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی وجود داشته که در حوزه فعالیت‌های جمعی و مدنی فعال بوده و منشا اثر و فعالیت‌های مستمر در حوزه‌های گوناگون هستند که متاسفانه از این ظرفیت‌های بالقوه که در استان وجود دارد، در انتخاب مشاوران نادیده گرفته شده است.
6- همان‌طور که می‌دانیم در جامعه‌ی امروز، «رسانه‌ها» نقش اساسی و محوری در شناخت واقعی جامعه دارند و بهتر می‌توانند نیازهای واقعی اعم از فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و کمبودها را شناسایی کرده، بستری منطقی و عقلانی برای توجه به این فرصت‌ها و نیازها را مطرح نمایند که خوش‌بختانه استان ما از این ظرفیت و پتانسیل خوب رسانه‌ای با کارکردهای حرفه‌ای برخوردار است که دغدغه‌ی پیش‌رفت و توسعه استان را همواره محور فعالیت مداوم و مستمر خویش قرار داده که جا داشت استاندار محترم از میان رسانه‌های استان به نمایندگی از این قشر بالنده و فرهیخته جامعه یک نفر را به عنوان مشاور در حوزه‌ی رسانه انتخاب می‌نمود که قطعا و یقیناً می‌توانست کارآمدی و بهره‌وری لازم را در شناخت تنگناهای استان بر عهده داشته باشد.
7- و در آخر انتقاد و ایراد اساسی که می‌توان بر تشکیل این جمع مشاوران وارد نمود، عدم توجه به ظرفیت‌ها و ساختارهای علمی و مدنی است که چند سالی است در قالب تشکل‌ها و انجمن‌ها در حال فعالیت مشفقانه و دردمندانه در حوزه‌های مختلف اجتماعی و... که بدون کوچک‌ترین حمایت و یا حتا چشم‌داشتی از ناحیه‌ی مسئولین در حال  فعالیت در سطح استان می‌باشند، از جمله انجمن  «جامعه‌شناسی لرستان»، که بر اساس رسالت اجتماعی، دغدغه‌ی تک تک اعضا در رصد معضلات و نابه‌هنجاری‌ها و بزه‌هایی اجتماعی تاکنون توانسته با تشکیل کارگروه‌های مختلف به فعالیت بر محور توجه به این مشکلات و نشست‌ها و جلسات مختلف علمی بپردازد که در طول 3 سال فعالیت مستمر این انجمن چه در قالب نشست‌های علمی و حضور میدانی در مناطق توانسته کوله‌باری از تجربه در شناسایی واقعی معضلات زیر پوست جامعه به دست آورد که در حد خویش ارزشمند و گران‌سنگ می‌باشد. گواه صادق آن از طرف انجمن جامعه‌شناسی ایران، دفتر انجمن جامعه‌شناسی لرستان که در ارزیابی سالانه‌ی کشوری در میان انجمن‌های جامعه‌شناسی کشور، عنوان برتر را کسب نموده است. ولی در این سوی ماجرا انجمنی با این پشتوانه و ظرفیت از طرف نهادهای مسئول متاسفانه نادیده انگاشته شده و توجه لازم بر این نوع فعالیت‌ها نداشته که مصداق عینی آن را می‌توان در انتخاب مشاوران استاندار مشاهده نمود و این نگاه و باور تقویت می‌شود که متاسفانه مسئولان و دست‌اندرکاران امر در شناخت ظرفیت‌های عمومی جامعه غافل بوده و خویش را از مساعدت‌ها و کمک‌های کارشناسانه‌ای که می‌تواند راه‌گشا و امید آفرین باشد، محروم نمایند.

* کارشناس ارشد جامعه‌شناسی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004