شما اینجا هستید: خانهجامعهآقای استاندار! تنها اعتراض به قمرود، آب رفته را به‌جوی باز نمی‌گرداند

آقای استاندار! تنها اعتراض به قمرود، آب رفته را به‌جوی باز نمی‌گرداند

شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 09:18 شناسه خبر: 3326 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- عباس شاه‌علی: چند روز پیش«سید موسی خادمی» استاندار لرستان برای افتتاح چند پروژه در الیگودرز به همراه جمعی از مدیران، به این شهر سفر کرد.
فارغ از افتتاح پروژه‌های درمانی و خدماتی که جای قدردانی دارد، اما خادمی سخنانی در این سفر بیان کرد که توضیحاتی در این خصوص را ضروری می‌دانیم.


ایشان خود را از معترضین انتقال آب زاگرس دانست و گفت: «با انتقال آب شرب مخالف نیستم اما نسبت به تخصیص آب کشاورزی از یک استان به استان دیگر انتقاد دارم.»
وی هم‌چنین در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: «در حوزه‌ی مدیریت آب مشکل‌داریم و اگر انتقال آب شرب بین استانی انجام شود، قابل‌قبول است.»

هم‌گرایی نمایندگان لازمه‌ی اعتراض
در خصوص بخش اول سخنان جناب استاندار و انتقادشان از انتقال آب از استانی به استان دیگر که روحیه‌ای قابل‌تقدیر می‌باشد لازم است عنوان شود که جناب استاندار! امروز اعتراض شما اگر چنان‌چه صرفاً یک اعتراض باشد دردی از خشک شدن چشمه‌ها و قنوات و آوارگی روستاییان که روزگاری همه داشته و سرمایه آن‌ها دام‌پروری و کشاورزی بود درمان نخواهد کرد، بلکه این اعتراض باید همراه با ایجاد یک هم‌گرایی در بین مجمع نمایندگان استان و مجموعه مدیریت استان با محوریت شما باشد تا نتیجه شیرین آن کام مردم زجرکشیده منطقه را شیرین کند.
 امروز نمایندگان شهرهای لرستان باید برای پیش‌رفت و توسعه‌ی همه‌جانبه استان گام بردارند و این خواسته محقق نمی‌شود مگر این‌که در وهله‌ی نخست وداع با نگاه‌های جزیره‌ای را در دستور کار قرار دهند، در غیر این صورت هر روز باید در انتظار انتقال آب استان و تعطیلی سدهای آبی باشیم.

جناب استاندار!
 امروز اگر نمایندگان استان خوزستان در پی یک هم‌گرایی و اتحاد بحث معضل ریزگردها را مطرح می‌نمایند صرفاً محدود ساختن سدسازی در بالادست را پی می‌گیرند.

جناب استاندار!
جناب‌عالی از مخالفت با انتقال آب کشاورزی استانی برای رونق کشاورزی استانی دیگر سخن گفته‌اید، اما انتقال آب الیگودرز که متأسفانه همواره با عنوان جعلی سرشاخه‌های دز مطرح می‌شود، گذشته از شرب که نوش جان هم‌وطنان عزیز، مصرف کشاورزی هم پیش‌کش، توسعه‌ی گردشگری،‌ احداث آکواریوم، نیروگاه و ... استان قم به‌واسطه‌ی انتقال آب الیگودرز به سرانجام رسیده و خواهد رسید،‌ در حالی که اهالی روستاهای مبدأ انتقال برای تأمین آب شرب با مشکلات بسیاری مواجه هستند و یقیناً شما به این موضوع اشراف و آگاهی دارید و بیان مجدد دردها تکرار مکررات است و تنها رنجمان را می‌افزاید و بس ...
اما در خصوص موافقت شما با انتقال آب بین استانی، اگر منظور انتقال آب از «حیه» بخش ززو ماهرو به سپیددشت است که این اقدام با توجه به وجود چند حوضچه پرورش ماهی در روستاهای قلعه نر، حیه، سرقلا این انتقال به صلاح نیست و این در حالی است که روستاهای مذکور چند ماه از سال را با کمبود آب شرب مواجه هستند و در صورت انجام، قم‌رودی دیگر در زز و ماهرو اتفاق خواهد افتاد که در این خصوص «محمد خدابخشی» نماینده‌ی مردم الیگودرز در حضور شما و حتا امروز در جلسه‌ی شورای اداری صراحتاً مخالفت خود را با این انتقال اعلام نمود.

جناب استاندار!
 طرح ویرانگر قم‌رود امروز نیاز به واکنش و انتقاد همه مسئولان دارد، به‌شرط آن‌که با مدیریت شما و تلاش صادقانه نمایندگان، مدیریت و مهار روان آب‌ها در دستور کار قرار گرفته و طرح‌های جبران خسارت این پروژه نظیر سدهای قشلاق،‌ دارسفید، چمن سلطان و دهجانی و ایستگاه پمپاژ به سرانجام برسد.

جناب استاندار!
 زمانی که مسؤولین و نمایندگان و متأسفانه برخی مردم لرستان به تبعیت از مدیریت سیاست زده در استان مرزبندی شهرستانی در سراسر لرستان را رقم زدند و در پی نبود تعامل و هم‌گرایی علاوه بر آب این دیار طرح‌هایی نظیر پتروشیمی هم به یغما رفت که بی‌شک امروز باید از گذشته درس گرفت و این اختلافات بین شهرستانی را کاهش داد.
 کلام آخر؛ مردم الیگودرز امیدوار هستند «خادمی» استاندار لرستان را در سفرهای بعد با نوید آغاز یکی از این طرح‌ها دیدار کنند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004