شما اینجا هستید: خانهجامعهدردهای مردم را بنویس

دردهای مردم را بنویس مطلب ویژه

شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 08:16 شناسه خبر: 3387 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

دکترمحمدطاهر کنعانی: برخی دوستان مشفقانه توصیه می‌کنند به‌جای طرح مباحث فلسفه‌ی سیاسی و حقوقی درباره‌ی معضلات جامعه و دردهای مردم قلم بزنید.

الان جامعه‌ی ما با بحران‌های اساسی مانند بیکاری، شکاف طبقاتی، فقر، تبعیض، طلاق، اعتیاد و بحران خشک‌سالی و کم‌آبی روبه‌رو است. چرا درباره‌ی این دردهای اجتماعی چیزی نوشته نشود.

نگارنده به آن دوستان  پاسخی قانع کننده دادم و گفتم همه‌ی این دردها و معضلات معلول است. الان درتمام دولت‌های جمهوری اسلامی مبارزه با بیکاری و ایجاد اشتغال و عدالت اجتماعی شعار اول دولت‌ها بوده است. هر نماینده‌ی مجلسی با وعده دوای این دردها نماینده می‌شود. هر وزیری در نطق مجلس خود وعده‌ی رفع این معضلات را می‌دهد.

پس چرا نه تنها این بحران‌ها حل نمی‌شوند؛ اوضاع هر روز بحرانی‌تر می‌شود؟ بیکاری هر روز بدتر می‌شود؟ بی‌آبی هرروز  خطرناک‌تر می‌شود؟

پاسخ این است که تمام ارکان دولت جمهوری اسلامی ایران شب و روز درحال مبارزه با معلول هستند.

علت همه‌ی این بحران‌ها در سوء‌مدیریت نهادینه شده‌ی کشوری، اجتماعی و فرهنگی است. چیزی که خود مدیران و وزیران و حتا رییس جمهور را تبدیل به اپوزیسیون کرده است.

همه روسای جمهور و وزیران حریف مافیای سیستماتیک و سیستمی حاکم بر وزارت‌خانه‌های تحت امرشان نمی‌شوند. چیزی که اتحاد جماهیر شوروی را ازپای درآورد؛ دیوان‌سالاری مدیران دولتی بود. مدیرانی که تربیت شده‌اند که در خطوط مشخصی و با سرعت معینی رانندگی کنند .

رییس جمهور و پارلمان و وزیر و انتخابات ماکت هستند. شکاف دولت و ملت بسیار عمیق است.

من شبانه روز با خودم اندیشیدم که برای حل این بحران‌های عمیق نیازی به متخصصان و برنامه‌های علمی پیچیده نداریم. کافی چند راهکار ساده اجرا بشود:

1- منافع ملی بر اهداف ایدیولوژیک ارجح شود و از جمله ملت ایران تنها و یک‌تته دیگر تاوان تهدید اسراییل علیه اعراب را ندهد و دست‌کم کشورهای عربی هم اندکی به ما برای نبرد با صهیونیزم ضدعربی وازنیل تا فرات کمک‌مان کنند. با این راه‌کار بسیاری از تضییقات سیاسی و اقتصادی علیه ایران کاسته می‌شود .

 

2- بودجه‌ی کشور به نهادهای دولتی مولدداده شود و نه موسسات خصوصی غیر مولد. بسیاری موسسات بودجه بگیر غیردولتی هستند و هیچ بازدهی اقتصادی ندارند.

بودجه‌ی کشور نامتوازن و غیرعلمی و تابع قدرت است و دانش و خرد در پخش بودجه نقش ثانوی دارد.

3- تشکیلات دولتی و سازمان‌های عمومی و دولتی تا حد ممکن کوچک شوند.

4- شرکت‌های دولتی و خصولتی که امپراتوری‌های بزرگ با انحصارهای گسترده هستتد شفاف‌سازی و یا منحل شوند.

5- مجوزهای انحصاری وارداتی اتومبیل و دارو و کالاهای اساسی از افراد قدرتمند ستانده شود.

6- دانشگاه‌ها از کنترل امنیتی و اطلاعاتی و مدیریت مافیایی حاکم بر وزارت علوم رهایی یابند و استادان اخراج شده دعوت بشوند و هیئت جذب وزارت علوم منحل شود.

7- انتخابات از سیطره‌ی شورای نگهبان خارج و مانند سایر کشورها به احزاب سپرده شود.

8- از تمام این‌ها مهم‌تر اگر  اصلاحات سیاسی ممکن نیست؛ دست‌کم اصلاحات اقتصادی چینی را قبول کنیم. الان چین و کشورهای عربی دموکراسی ندارند ولی لیبرالیسم اقتصادی و بازار آزاد و نظم خودجوش بازار دارند. دولت دست‌کم در عرصه‌ی اقتصاد کار را به بخش خصوصی سپرد.

چطور کشورهای خشک عربی بحران آب ندارند ولی ما با داشتن ۸۰رودخانه‌ي دایمی و هزاران رودخانه‌ی فصلی و چشمه و تالاب‌ها بحران آب داریم.

9- شفاف‌سازی و آزادی گردش اطلاعات و رسانه‌های مستقل غیردولتی محقق شود. نظارت فرادولتی و مردمی به‌جای سازمان‌های بازرسی دولتی عمل نماید.

شبکه‌های تلویزیون خصوصی دایر و مذاکرات مجلس مستقیم از تلویزیون (شبکه خاصی) پخش بشود. موسسات و ارگان‌های زیادی در کشور محرمانه و سری عمل می‌کنند و اصلاً نظارت‌پذیر و پاسخ گو نیستند.

ماعاجزانه از دولت تقاضا داریم دست از سر ملت بردارد و اجازه بدهد خودمان پیش‌رفت کنیم. اقتصاد رانتی و تحت کنترل دولت جای خودش را به اقتصاد آزاد و مالکیت خصوصی بدهد. چیزی که قرار بود در خصوصی‌سازی محقق بشود ولی مدیریت مافیایی تحت کنترل دولت هنوز بر اتومبیل‌سازی و رسانه‌ها و دارو و کالاهای الکترونیک و شرکت‌های و ارادات و صادرات انحصاردارد. بسیاری امور بازرگانی در انحصارهای خاص رانتی  است.

چاپ شده در سیمره 444(20اسفنرماه 96)*

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004