شما اینجا هستید: خانهجامعهصدا و سیمای لرستان پاسخ‌گو باشد!

صدا و سیمای لرستان پاسخ‌گو باشد!

یکشنبه, 12 فروردين 1397 ساعت 13:41 شناسه خبر: 3430 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 علی گودرزیان(ع پایدار): دراین وانفسای ازهردری دردی، کارو بار"صدا و سیمای لرستان" هم برای خود و برای ما لرستانی‌ها "قوز بالا قوز"شده است.

 متاسفانه هرکسی سکان هردستگاهی را که گرفته است ملک طلق خود دانسته و برای خودش اعمال سلیقه می‌کند! دراین میان "سیمای لرستان" هم البته ازروزی که دراین اقلیم پرو بال گرفته است برسازی می‌دمد که مردم لرستان نه می‌توانند پای آن "چوپی" بگیرند و نه می‌توانند بازی کنند و شوا بکشند!

 

هزاران سال است که "لک" و "لر" مثل یک سنگ چخماق به هم چسبیده‌اند و کسی نتوانسته است بین آن‌ها خط کشی کند!

 لرها با "فال چهل سروی لک‌ها" شب‌های دراز زمستان را سر می کردند و لک‌ها با "سیت بیارم لری" عروسشان را به خانه‌ی بخت می فرستادند!

 ازبخت بد این مردم- که داشتند زندگی می‌کردند و هزاران فامیلی با هم داشتند- صداو سیمای لرستان از راه رسید و آرامش سالیان را به هم ریخت و سرچشمه‌ی من این‌جا و تو آنجا کردن‌ها شد!

 این سیمای لری نخست اشتباهش این بود که فقط گویش لری - آن هم لری خرم‌آبادی- را به عنوان گویش و زبان رسمی به رسمیت شناخت!

 مدیران و کارشناسان صدا و سیمای لرستان هرگز به اعتراضات بسیارزیاد گویشوران "لک" و "لربختیاری" توجهی نکردند!

 این مسئله یعنی بی‌توجهی مدیران سیمای لرستان به درخواست‌‌های دیگرگویشوران استان از یک سو و تلاش‌های منتقدین برای اثبات هویت خود از سویی دیگر به‌جاهای باریکتری و شاید بهتری ختم شد.

 گویشوران "لک" باکمک اندیشمندان، هنرمندان و شاعران خود تلاش کردند و مستنداتی فراهم کردند و گویش "لکی" را به عنوان یک "زبان" درایران به رسمیت شناختند.

 امروز "لک زبانان" برای خود درپی یک هویت مستقل هستند بی‌توجهی سیمای لرستان را برنمی تابند و برای تشکیل استان لکستان درتکاپو هستند!

 سرباززدن هنرمند الیگودرزی از هویت خود، نیز خارج ازاین دایره نیست! ازمدت‌های زیادی است که سیمای لرستان هم‌چنان که سیمای "لک زبان‌ها" نبوده سیمای "ایل بختیاری" هم نیست! اگر بخواهیم روزی سرلک را ببخشیم فقط می‌توانیم توجیه ناخشنودی ایشان از سیمای لرستان را بهانه کنیم! هرچند جناب سرلک شایسته نبود گله‌های برادری را درسطحی ملی مطرح فرمایندو از لرستانی خواندن خود طفره بروند!

 سر آخراین که سیمای لرستان ازهمین استان کرمانشاه یادبگیرد و درمیزگردهایی که دارد لک و کردهورامان و جاف را کنارهم می‌گذارد هرکس به زبان خود حرف می‌زندو همه‌ی کرمانشاه هم گوش می‌کنند و می‌فهمند و مشکلی ندارند!

 درهمین شهرستان کوهدشت ما نمونه‌ای زیبا را از هم‌زیستی دوزبانه‌ها، می‌توانیم ببینیم؛ دریک نشست و مجلسی نیست که گویشوران لر و لک در کنار هم نباشند؛ نشستی نیست که یک دست یا لرزبان باشند یا لک‌زبان باشند!

 جالب است بدانید لرزبان‌ها به زبان خود سخن می‌گویند و لک زبان‌ها به زبان خود و این یک امر روزمره و عادی است!

 هردو گویشوران برای درک مطالب هم هیچ مشکلی ندارند! هیچ کدام گویش هم‌دیگر را تحقیر نمی‌کنند! از به کاربردن عبارات ماندگارو ضرب‌المثل‌ها و ابیات زبان‌های هم هیچ ابایی ندارند! و باهم زندگی مسالمت‌آمیزی دارند و البته خط کشی‌های مختلفی دارند اما هیچ‌وقت خط کشی زبانی نداشته‌اند!!

 سیمای لرستان اگر درپی تفرقه نیست شایسته است هرچه سریع‌تر رویه ها و روش‌ها را تغییر بدهد و زمینه‌های حضور پررنگ گویشوران لک و بختیاری را درسیمای لرستان فراهم کند!

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  ابراهیم ابراهیم سه شنبه, 14 فروردين 1397 ساعت 01:22

    اتفاقابیشترلک هادرشبکه افلاک حضوردارندتالرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004