شما اینجا هستید: خانهجامعهدر نشست نوروزی استاندار لرستان با مدیران رسانه‌های مکتوب چه گذشت؟

در نشست نوروزی استاندار لرستان با مدیران رسانه‌های مکتوب چه گذشت؟

پنج شنبه, 23 فروردين 1397 ساعت 12:18 شناسه خبر: 3452 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

عزل و نصب‎ مدیران به رسانه‌ها ربطی ندارد/ من دارم حرف حسابی می‌زنم!

سیمره - گروه گزارش: سرانجام پس از حرف و حدیث‌های فراوان درباره‌ی دیدار نوروزی پرحاشیه‌ی استاندار لرستان با خبرگزاری‌ها و این که چرا بین رسانه‌های استان تمایز قائل شده‌اند، صبح روز سه‌شنبه 21 فروردین ماه، دیدار دکتر خادمی با مدیران رسانه‌های محلی برگزار شد.


مدیران رسانه‌های مکتوب که این روزها زیر بار و فشار ناشی از گرانی کاغذ، لیتوگرافی، چاپ، توزیع و... کمرشان خم شده و در حال احتضار هستند، بالاخره پس از هفت ماه حضور دکتر خادمی به عنوان استاندار لرستان، موفق شدند تا گوشه‌هایی از مشکلات بی‌شمارشان را ردیف کنند. اما آیا کسی در عمل برای این‌ حرف‌ها «تره‌ای هم خرد می‌کند؟» آیا گوش شنوایی هست؟ الله و اعلم! این دیدار، نشست خبری نبود به‌رغم آن‌ پارچه نوشته‌ی وصله‌دوزی شده مبنی بر نشست خبری! این نشست به اصطلاح یک دیدار دوستانه به مناسبت سال نو بود. پس سوالات تنها می‌بایست در راستای مشکلات رسانه‌های محلی نیز باشد.

رسانه‌ها باید امنیت فکری و قلمی داشته باشند / برخی دستگاه‌های دولتی، آگهی‌های خود را حراج می‌کنند
نشست بدون تاخیر و ساعت هشت‌ونیم آغاز شد. پیش از سخنان مدیران رسانه‌ها، شیخ حنان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد لرستان در باره‌ی جایگاه مهم و تاثیرگذار رسانه‌های مکتوب این استان، سخن‌رانی کرد.
وی با اشاره به این که مطبوعات مکتوب به حاشیه نرفته‌اند، اظهار داشت:« رسانه‌های مکتوب هرکدام حکم یک مشاور قدرتمند برای مدیران استان دارند.»
حمیدرضا حنان هم‌چنین از معیشت بغرنج رسانه‌های مکتوب و مشکلات بی‌شمارشان سخن بر زبان راند.
مدیر ارشد فرهنگ لرستان گفت:« کسی که در رسانه‌های مکتوب کار می‌کند به‌جز نوشتن نباید دغدغه‌ی دیگری داشته باشد!»
حنان از «امنیت فکری» رسانه‌ها نیز حرف زد و این که امنیت فکری و قلمی رسانه‌های مکتوب مورد نظر و توجه‌شان قرار دارد.
وی امنیت فکری  رسانه‌های استان را مطلوب ارزیابی کرد. شیخ ارشاد هم‌چنین درباره‌ی توزیع آگهی‌های دولتی حرف زد و تهدید کرد اگر اداره‌ای برابر قانون، آگهی‌هایش را از طریق ارشاد توزیع نکند بازخواست خواهد شد.
حنان، عملکرد نادرست برخی از دستگاه‌های اجرایی استان در خصوص چاپ آگهی‌های دولتی خود در نشریات را یکی از مهم‌ترین معضلات مطبوعات استان برشمرد و گفت:« متاسفانه به‌رغم  تاکیدات بسیاری که چه در دوره‌ی استاندار گذشته و چه در دوره‌ی حضور دکتر خادمی در استان صورت گرفته، اما هم‌چنان برخی از دستگاه‌های اجرایی استان برای فرار از پرداخت مبلغ واقعی و قانونی آگهی‌های خود، آن‌ها را بدون رعایت روند قانونی و دریافت شماره م‌الف، به ارزان‌ترین قیمت حراج می‌کنند که نیاز است هرچه سریع‌تر از این روند اشتباه دست کشید.»
مدیرکل فرهنگ لرستان در بخش دیگری از صحبت‌هایش سواد رسانه‌ای مدیران رسانه‌های استان را خوب توصیف کرد و اذعان داشت:« برخی از نشریات محلی لرستان از نظر کیفیت محتوایی با نشریات ملی و سراسری برابری می‌کنند.»
دکتر حنان در پایان سخنانش به ساماندهی 103 خبرنگار استان اشاره کرد و گفت:« هفته‌ی آینده در یک نشست خبری کارت خبرنگاری این افراد اهدا خواهد شد.»
پس از سخنان حنان چند تن از مدیران رسانه‌های استان در باره‌ی مشکلات رسانه‌ها صحبت کردند. آقایان چنگایی، رستمی، نجف‌وند، نجفی، آریا‌فر، ساکی، حسینی و خانم‌ها حسن‌زاده، سلیمان‌نژاد و سعادت هر کدام به موضوع و مشکلی اشاره کردند.
ماحصل صحبت‌های آنان این بود که بین مجموعه استانداری و رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های مکتوب تعامل نیست. یک دو دستگی در بین رسانه‌ها به‌وجود آمده است که مقصر این وضعیت را مدیریت حوزه‌ی استانداری و روابط عمومی آن دانستند.
در بخشی از این دیدار، مدیر مسئول سیمره از اهمیت و نقش انکارناپذیر رسانه‌های مکتوب در توسعه‌ی یک جامعه سخن گفت.
رستمی فرق بین رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب را در دو مولفه‌ی آگاهی‌بخشی و پیام‌رسانی دانست و با اشاره به مصراع «توانا بود هر که دانا بود» از فردوسی بزرگ این تفاوت و تمایز را تبیین کرد. 
وی هم‌چنین از رعایت نشدن قانون «م‌الف» آگهی‌های دولتی از سوی استانداری و اداره‌کل ارشاد لرستان انتقاد کرد و گفت:« وقتی ارشاد که متولی اجرای این قانون است و استانداری که باید نظارت براجرای این قانون داشته باشد، آگهی‌های خود را بدون رعایت قانون م‌الف چاپ می‌کنند، از دیگر ادارات چه انتظاری باید داشت!»
برخی دیگر از دوستان رسانه‌ای از ضعیف‌ بودن روابط عمومی و مدیرکل حوزه‌ی استانداری در زمینه‌ی ارتباطات و تعامل با رسانه‌ها صحبت کردند. این که روابط عمومی استانداری لرستان بسیار ضعیف عمل می‌کند و حتا گاهی در انتشار یک خبر غلط‌های آشکاری در اخبار این اداره‌کل به چشم می‌خورد. آن‌ها از برخی ارتباطات غیرحرفه‌ای مدیران کل و روابط عمومی آن‌ها با برخی رسانه‌ها‌ نیز انتقاد کردند.

عزل و نصب‎ مدیران به رسانه‌ها ربطی ندارد/ من دارم حرف حسابی می‌زنم!
استاندار لرستان، دکتر خادمی که با دقت به حرف‌های مدیران رسانه‌های محلی گوش داده بود اینک نوبت به خودشان رسید اما از چهره‌اش هویدا بود که این نشست چندان به مذاقش خوش نیامده هرچند به زبان آورد « بحث‌های خوبی با هم داشتیم.»
دکتر خادمی به پرسش‌های مدیران رسانه‌ها پاسخ داد. وی پذیرفت بخش عمده‌ای از ضعف مطبوعات به دولت برمی‌گردد اما این را هم گفت که نباید همه‌ی مشکلات را به گردن دولت انداخت. یعنی همه‌ی کوتاهی‌ها از طرف دولت نیست، و بخش عمده‌ای به خود شما رسانه‌ای‌ها نیز برمی‌گردد.
سید موسی خادمی گفت که انتقاد سازنده و حرف درست رسانه را می‎پذیرد اما آن‌ها نباید به دنبال موضوعات حاشیه‎ای بروند.
استاندار لرستان در ادامه افزود:« رسانه‌ها باید کار مدیر را پیگیری کنند و بر آن نظارت داشته باشند اما عزل و نصب‎ها به آنان مربوط نمی‎شود.»
دکتر خادمی اظهار داشت:«به خبرنگار چه‌ربطی دارد که چه‌کسی مدیر می‌شود و چه‌کسی معاون! شما به‌کار خودتان برسید! مگر ما از شما می‌پرسیم که چه‌کسی خبرنگار شما می‌شود!»
در این هنگام مدیرمسئول سیمره خطاب به استاندار گفت:« رسانه‌ها نماینده‌ی افکار عمومی هستند، حق نظارت بر عملکرد مدیران و نحوه‌ی عزل و نصب‌ها را دارند.»
استاندار لرستان هنگامی که صحبت می‌کرد از صحبت‌های درگوشی و پچ‌پچ‌های چند رسانه‌نگار ناراحت شد و خطاب به آن‌ها گفت:« آقا گوش کنید، من دارم حرف درست و حسابی می‌زنم! به حرف‌های من توجه کنید! حرف .... نمی‌زنم.»
یکی از همان خبرنگاران گفت:« داریم حرف‌های شما را در تلگرام منتشر می‌کنیم!»
استاندار لرستان سخنانش را این‌گونه ادامه داد:« باید نگاه درستی به فعالیت‌های خودتان داشته باشید و نگویید که دولت حمایت نمی‌کند و یا اعتبار نمی‌دهند چون اعتبارهای دولتی تعریف شده هستند و نهایتاً درصدی می‌تواند جابه جا شود.»
خادمی با تاکید بر تخصصی بودن کار رسانه‎ها، گفت:« کار باید درست و اصولی انجام شده و اقتصاد آن دیده شود؛ در لرستان اقتصاد صنعتی و خدماتی ضعیف است و نمی‎توان به خوبی رسانه‎ها را حمایت کرد پس خدمات‎دهی به آن‌ها ضعیف است.»
استاندار لرستان با اشاره به بخش‌نامه توزیع آگهی‎های دولتی، یادآورشد:« آگهی‎ها باید از طریق ارشاد توزیع شده و انجمن یا صنفی بر کار مطبوعات نظارت کند. البته  خود آن‌‌‌‌‌‌ها نیز می‎بایست در مقابل تخلفات ساکت نمانند و نظارت داخلی داشته باشند و ارشاد نیز کنترل کند.»
وی با بیان این‌که بخشی از کار که به عهده ماست آن را رعایت کرده، اجازه نمی‎دهیم هیچ پرداختی به‌جز با مجوز ارشاد انجام شود، افزود:« بخش عمده نظارت بر عهده خود مطبوعات است و در این رابطه باید اقدام کنند.»
خادمی با اشاره به این‌که به نهادها و ارگان‎های دولتی اعلام می‎کنیم که همکاری لازم را برای رعایت دستورالعمل «م‌الف» داشته باشند، عنوان کرد:« در این راستا همکاری لازم به عمل آمده، طی بخش‌نامه به دستگاه‎ها اعلام می‎شود اما خود رسانه‎ها نیز باید کنترل کنند و بر کار هم‌دیگر نظارت داشته باشند.»
وی با بیان این که رسانه‌ها باید در مقابل انتشار خبر مسئولیت‌پذیر باشند، اظهار داشت:« رسالت رسانه‌ها آگاه کردن مردم است، کسی که می‌خواهد آگاهی‌بخش باشد باید خود آگاه باشد پس اصحاب رسانه باید سطح آگاهی‌های خود را بالا ببرند تا کیفیت کارشان بالا برود.»
دکتر خادمی با بیان این نکته که هدف اصلی مطبوعات بالا بردن سطح آگاهی‌های جامعه است تصریح کرد:« افراد ناآگاه نمی‌توانند مردم را آگاه کنند. باید اطلاعات و دانش خود را از دیگران بالاتر ببرید. باید تخصصی بنویسید و حرف بزنید. داشتن آگاهی برای شما خیلی ضروری و مهم  است. اگر رسانه‌ها نباشند خیلی از مشکلات جامعه پنهان می‌ماند. »
وی اضافه کرد: «تخصص و آگاهی آن‌ها باید در شان و رسالت کار مطبوعات باشد و قبل از جلسات یا مصاحبه اطلاعات خود را در رابطه با موضوعات به روز کرده و بالا ببرند تا کیفیت کار بهتر شود.»
خادمی گفت:« اگر کیفیت کار بالا رود نیاز به بها دادن نیست بلکه خود مدیر، دست نیاز و همکاری به سمت رسانه دراز می‌کند.»
خادمی در رابطه با آمارسازی  نیز گفت:« به این موضوع اعتقاد ندارم و باید خروجی‎ها دیده شود. دیده می‎شود که برخی خبری ساخته و خود حمله می‎کنند که زیبنده نیست. باید اگر خبری داده می‎شود مورد تحلیل قرار گیرد و موضوع را بررسی کرد. موضوعات با نقد معقول و منطقی درست حل می‎شوند و با عددسازی و مچ‎گیری کاری از پیش نمی‎رود.»
وی درپاسخ پرسش یکی از مدیران رسانه‌ها در خصوص صحت و سقم آمارهای اخیر سرپرست میراث فرهنگی نیز گفت:« من به آمارهایی که در سطح کشور داده می‌شود اعتقاد ندارم، این آمارها هم نکات مثبت دارند و هم منفی. مثلا بازدید از قلعه‌ي فلک‌الافلاک در طول تعطیلات نوروز نشان می‌دهد که این اثر تاریخی می‌تواند پذیرای روزانه 16 هزار نفر باشد اما آیا این اثر با بافت فرسوده‌ای که دارد این حجم بازدید باعث خسارت به آن نمی‌شود که باید شما اصحاب رسانه به این نکته هم بپردازید، زیرا لازم به تحلیل آن هست.»
استاندار لرستان با بیان این که من منتقد سفرهای هجومی هستم، افزود:« ما نباید فقط از زیاد شدن آمار گردشگران در لرستان در نوروز خوش‌حال باشیم بلکه اگر این بازدیدکنندگان باز هم در فصول دیگر سال نیز به استان آمدند و این استان را به عنوان مقصد گردشگری به دیگران معرفی کردند این جای خوش‌حالی دارد. گردشگری باید خوب توزیع شود تا به اقتصاد مردم پیوند بخورد.»
خادمی  با بیان این‌که علاقه‎ای به حرف‎های بی‎ربط و مقطعی نداریم، افزود:« سیاست ما این است که کار اساسی و پایه‎ای را می‎پذیریم.»
وی با اشاره به این که من به ‌هیچ‌وجه به مدیران نمی‌گویم که شکایت خود را از خبرنگاران پس بگیرند! خاطرنشان کرد:«اگر شکایت از رسانه در رابطه با فعالیت و نظارت آن‌ها بر کار مدیر باشد که به مسئول می‎گوییم از کار خود دست نگه دارد و موضوع را پیگیری خواهیم کرد اما چنان‌چه به او تهمتی زده شود و خانواده و شخصیتش مورد توهین قرار گیرد حق‎الناس است و به مدیر بستگی دارد که می‎بخشد یا پیگیری می‎کند و در این رابطه دستوری نمی‎دهیم.»
وی گفت:«امیدواریم با کمک تمامی رسانه‎های استان و همکاری آنان در مسیر توسعه استان پیش برویم چراکه معیار کار همه ما پیش‌رفت استان است و هم‌گرایی و هم‎افزایی رسانه و دولت باعث قوت نیروها می‎شود و انشقاق و درگیری تنها هدررفت زمان و نیرو را به دنبال دارد و کاری ضد توسعه است.»
در پایان این نشست استاندار لرستان دستور داد تا جلسه‌ای مشترک با حضور مدیران رسانه و روابط عمومی‌های استان برای رفع ابهامات فی مابین برگزار شود.
 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004