شما اینجا هستید: خانهجامعهمشکلات مخترعین لرستان

مشکلات مخترعین لرستان

دوشنبه, 27 فروردين 1397 ساعت 08:34 شناسه خبر: 3466 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- ظفز کشوری: سخن از قومی که میراث‌دار فرهنگ و تمدن ایرانی است و بازماندگان نخستین قوم دنیای باستان یعنی کاسیت‌ها و بازماندگان قوم متمدن پارس‌ها می‌باشد که در طول تاریخ به گواهی مورخین در همه‌ی صحنه‌ها تا به امروز خوش درخشیده‌اند و حماسه‌های آنان در نگاه مقام‌معظم رهبری«بیش از آن‌که شنیدنی باشد، دیدنی است.»


گفتنی است که نقطه‌ی بلند این مجاهدت‌ها و ایثارگری‌ها در نهضت امام‌خمینی(ره) و به پیرو آن، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس متجلی است. به گواهی تاریخ دانان و کارشناسان مسائل باستان‌شناسی، لرها از نخستین مخترعین بوده‌اند که بخش عمده‌ی مفرغ‌های به‌دست آمده، حاصل آثار اختراعی آن‌ها است.
هم اکنون در قرن بیست و یکم نیز که جهان از نظر علمی، در تمام علوم به مرحله‌ی اشباع رسیده، جوانان خطه‌ی لرستان، دارای صدها اختراع علمی ثبت شده‌ی ملی و جهانی در زمینه‌های مختلف و فن‌آوری‌های متعدد نو و جدید می‌باشند که بنا به دلایل ساختاری و غیر آن، امکان رساندن غالب اختراعات به مرحله‌ی تولید و تجاری‌سازی میسر نگردیده و این سرمایه‌های خدادادی که می‌تواند اقتصاد مقاومتی را به نحو احسن تحقق بخشد، در حال تلف شدن است.
مشکلات مخترعین لرستان:
۱- بوروکراسی‌های اداری طولانی مدت در جهت حمایت از مخترعین در حوزه‌های مختلف.
۲- عدم استقبال شایسته از ایده‌های مخترعین در استان و در کشور.
۳- کمبود اعتبارات در خصوص تبدیل ایده‌ها به پدیده برای مخترعین مختلف و با تحصیلات متفاوت.
۴- عدم هماهنگی و انجام حمایت از مخترعین در کشور و در استان.
۵- لو رفتن اختراعات مخترعین در قسمت‌های مختلف کشور و استان‌ها.
۶- عدم استفاده از اختراع مخترعین در داخل کشور که با گذشت زمان، با توجه به شتاب علمی در جهان، مثمر ثمر نشده و با اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد و خود به خود اختراعات از دور خارج می‌شوند.

پیشنهادها:
۱- امکان فراهم‌سازی زمینه‌ی بیش‌تر برای حمایت از مخترعین در استان‌های کم برخوردار به منظور جلوگیری از مهاجرت آن‌ها.
۲- جلوگیری و پرهیز از بوروکراسی اداری زائد در جهت ثبت اختراعات، مخصوصاً طرح‌هایی با نوآوری جدید و مدرن.
۳- منصوب کردن خود مخترعین و مبتکرین و نخبگان در رأس مدیریت فعالیت‌های علمی (حداقل در سازمان‌های مربوطه).
۴- تشکیل شورای علمی جهت سازمان‌دهی فعالیت‌های علمی در همه‌ی ابعاد (دولتی، خصوصی، لشکری) به منظور جلوگیری از فعالیت‌های موازی در مراکز علمی، دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و بنیادهای نخبگان.
۵- التزام سازمان‌های دولتی جهت گزارش دهی و هماهنگی با سایر مراکز تحقیقات و سازمان‌های خصوصی به منظور همکاری بیش‌تر در موارد نیاز.
۶- اختراعات بسیار مهم و در حد فناوری‌های پیش‌رفته، به علت عدم داوری مناسب در سیکل پیچیده و زمانبری قرار می‌گیرد به حدی که مخترعین از کار خود پشیمان شده و به خارج از کشور متصل می‌شوند. پیشنهاد می‌گردد، این‌گونه اختراعات به صورت فورس‌ماژور در دست بررسی قرار گیرد و کمیته‌ای برای این کار در کشور تشکیل شود و کمیته‌ای در استان‌ها جهت تسریع کار.
۷- تمام مخترعینی که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند که تا به ‌حال تدبیری اندیشیده نشده و می‌طلبد راهکار قانونی ویژه و عاجلی مصوب گردد.
۸- منشور حقوق مخترعین تدوین نشده و یا حداقل ابلاغ نشده و غالب مخترعین اطلاعی در این خصوص ندارند، لذا در سال اقدام و عمل، سرعت عمل به این موضوع امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری است.
۹- با عنایت به طولانی شدن ثبت اختراعات مهم، پیشنهاد می‌گردد برای جلوگیری از سرقت‌های علمی و لو رفتن نتیجه‌ی اختراعات، صدور مجوزهای تولید آزمایشگاهی در دستور کار قرار گیرد.
۱۰-چون ثبت اختراع برای مخترعین هزینه‌بر است و در کشور ما از قِبَل اختراع هم سودی به مخترع نمی‌رسد، پیشنهاد می‌گردد حداقل تمامی هزینه‌های ثبت اختراعات به صورت رایگان انجام شود و چنان‌چه اختراعی به ثروت تبدیل شد، هزینه‌های ثبتی آن از مخترع اخذ شود. با توجه به این‌که غالب مخترعین دانشجو و یا بی‌کار هستند و در هزینه‌های اولیه زندگی خود هم با مشکل مواجه هستند.
۱۱- با توجه به این‌که درصد بالایی از اختراعات کشور توسط محققین بسیجی تولید و از طریق سازمان علمی، پژوهشی و فناوری در حال شکل‌گیری و اقدام است، ضروری است دولت محترم ترتیبی اتخاذ نماید تا سازمان‌های متولی کار، با سازمان علمی هم‌کاری و مساعدت لازم را داشته باشند.
۱۲- عدم واگذاری بودجه ۳ تا ۵ درصدی به سازمان‌ها تحت عنوان بودجه‌ی پژوهش‌گری و تبدیل آن به بودجه‌ی فناوری که این بودجه‌ها تبدیل به ثروت برای جامعه خواهد شد.
لازم به ذکر است که اگر اختراعات مخترعین استان به تولید رسیده و تجاری‌سازی گردد، قطعاً بی‌کاری در لرستان که به یک بحران خانمان سوز تبدیل شده ریشه‌کن گردیده و گامی موثر در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته خواهد شد، در غیر این صورت، با دست خود مغزهای متفکر جامعه را فراری داده و در پیشگاه خدا و ملت شریف و شهدای خود مسئول خواهیم بود.
در پایان بررسی موضوع مخترعین را از رییس‌جمهور محترم خواستار و نتیجه را اعلام کرده تا پیگیری‌های لازم از طریق وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مرتبط صورت گیرد.
آن‌چه که بیان گردید پیرو نشست جمعی از مخترعین با یکی از نمایندگان مردم مرکز استان در مجلس شورای اسلامی در اوایل تابستان سال 96 توسط نگارنده تهیه و از طریق دفتر ایشان به وی تحویل گردید تا در نطق قبل از دستور مجلس شورای اسلامی قرائت گردد ولی تا کنون پیگیری مشکلات مخترعین نه تنها انجام نشده، حتا از قرائت این متن که حداقل کار ممکن بوده هم دریغ شده است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004