شما اینجا هستید: خانهجامعهخاموشی در کاکاوند نمی‌میرد!

خاموشی در کاکاوند نمی‌میرد!

شنبه, 15 ارديبهشت 1397 ساعت 09:20 شناسه خبر: 3500 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره-کیومرث میرزابیگی: پس از گذشت سه دهه از ورود نامیمون نعمتِ لایزال برق به منطقه‌ی کاکاوند، هم‌چنان مردمان و شهروندان این منطقه‌ی محروم خاموشی‌های مکرر این نعمتِ بزرگ را به فال نیک گرفته و از سر ناامیدی این همه خاموشی را در آغوش پر از مهر خود جای می‌دهند.


 اهالی غیور و سلحشور کاکاوند در طول این چند دهه که از ورود فاتحانه نعمتِ برق می‌گذرد با بخت‌آزمایی‌های بسیار که با بخت خفته خود داشته‌اند، جانانه حس کرده و دیده‌اند که بخت‌شان سال‌هاست که برگشته است .هر قوم و جامعه‌ای در طول تاریخ جایگاهی در خور و شأن خود داشته و دارد.
و اما.............
ما در کجای تاریخ ایستاده‌ایم که چنین تازیانه‌هایی از سر بی‌توجهی و بی‌عدالتی بر تن خسته و آماسیده ایل خود حس می‌کنیم.
ما در کجای تاریخ ایستاده‌ایم که زبان دراز طعنه‌های بی‌مسئولیتی، این چنین روح جوانان‌مان را گاه و بی‌گاه، بی‌امان می‌آزارد.
ما در کجای تاریخ ایستاده‌ایم که نگاه‌های ترحم‌آمیزِ معنادارِ مسئولینِ بی‌مسئولیت را گاه و بی‌گاه بر قواره‌ی خسته و کوفته خود می‌بینیم .
ما در کجای تاریخ ایستاده‌ایم که دست‌های تهی از غیرت مسئولین خود را هر از گاهی بر
شانه‌های برآمده از محرومیت خود حس می‌کنیم تا به امید یک تاریخ بهتر نفس بکشیم .
حقوق، حقِ ابتدایی شهروندان کاکاوندی سالیان سال است که گوش هیچ مسئولی را نمی‌آزارد و این همه محرومیت هیچ‌گاه نتوانسته است دغدغه‌ای برای این عزیزان ایجاد نماید. پاسخ‌گویی این همه بی‌مهری را چه کسی باید پاسخ‌گو باشد  .انتظارات معقول و درخواست‌های بسیار محترمانه مردم منطقه‌ی کاکاوند که گاهی بر سرمیز افتخار و کرسی
قدرت مسئولین می‌نشیند، بعد از مدت کوتاهی به بایگانی فراموشی سپرده می‌شود تا آلام این منطقه، هم‌چنان به قوت خود پایدار بمانند.
جغرافیایی که افتخارات، مهرورزی‌ها، دلاورمردی‌ها، مهمان نوازی هایش روزگاری بر همه‌ی همسایگان سنگینی می‌انداخت، سزاوار این همه بی‌حرمتی و بی‌توجهی نیست.
جغرافیایی که تاریخش سرشار از غرور، مردانگی و هزاران صفات پسندیده بوده و هست، آیا شایسته این همه بدخلقی و چشم پوشی مسئولین است؟!
جغرافیایی که همیشه تاریخی سرشار از افتخار و اصالتی گران و عمیق داشته است، آیا سزاوار این همه سرگردانی و آوارگی است؟
منطقه‌ی محروم کاکاوند تجربیات گران‌سنگی از نبود امکانات ابتدایی را در این چند دهه در انبان خود دارد که شرح و تفسیر آن داستانی است تکراری، از جمله‌ی این تجربیات خاموشی‌های پی در پی و تمام نشدنی نعمتِ روشنایی برق است که گاه و بی‌گاه روح مردم این منطقه را از سر دوستی و مهر نوازش می‌دهد و نمایش درام گونه ی این حقیقت انکار نشدنی بر شانه‌های این مردم بی‌نوا که صدای مظلومیت‌شان به چند قدمی خودشان نمی‌رسد سنگینی می‌نماید .این دیار فراموش شده که روزگاری نام کاکاوند بزرگ را به دوش می‌کشید، هم اکنون از تصدق سر دست اندرکاران عزیز در حال تبدیل شدن به ویرانه‌ایست.
که دیگر هیچ‌گاه سامانی برای آن نیست.‌ نبود امکانات بسیار ابتدایی معیشت این ایل بزرگ منجر به مهاجرت‌های بی‌رویه‌ایی شد که خود داستانی غم انگیز دارد. در حاشیه‌ی قرار گرفتن کاکاوند در بین دیگر بخش‌های شهرستان و هم‌چنین استان موجب شد که جوانان خوش‌نام و خانواده‌های این ایل بزرگ در حاشیه‌ی شهرهای بزرگ به سمت سوی اعتیاد و هزاران بزهِ اجتماعی دیگر سوق پیدا کنند و این همه از الطاف بی‌کران و عنایات جمیله
مسئولین محترم در شهرستان و استان لرستان می‌باشد که تاریکی‌ها و نامیدی‌های مردم کاکاوند پایانی ندارد.
وعده‌های انتخاباتی، سخن‌رانی‌ها، جلسات نفس‌گیر، بیانیه‌ها، بخش‌نامه‌ها و هزاران فریب دیگر هیچ‌گاه نتوانسته است مرحمی بر این همه زخمِ کهنه باشد. زخم‌های این منطقه فراموش شده با چند جلسه سخن‌رانی و وعده‌های تو خالی التیام نمی‌یابد. لطفاً از این همه نجابت و اصالت که در این روزگار نابه‌سامان به‌دست آوردنش غنیمت است بهره‌برداری نکنید.
آگاه هستید که به لطف‌های معجزه‌گونه‌ی شما عزیزان دست‌اندر کار! خیلی از روستاهای پرجمعیت کاکاوند تبدیل به یک مخروبه شده است .‌خوب مطلعید که براثر غفلت‌های مستمر و مکرر شما عزیزان اکثریت جوی‌ها، نهرها، چشمه‌ها، آبگیرها و رودخانه‌های کشاورزی در حال تخریب و خشک شدن هستند و اگر کاری در این زمینه صورت‌گرفته است به مقیاس یک در هزار است .مستظهر هستید که وضعیت بهداشتی اکثریت روستاهای منطقه به مسئله‌ای بسیار بغرنج و وحشتناک تبدیل شده است و کم‌ترین کاری در این زمینه صورت نگرفته است و باز هم نیک عالمید که مسئله‌ی سوخت در منطقه‌ی کاکاوند که همیشه داستان‌ساز  و در پاره‌ایی موارد دردآور و آزاردهنده است به نحوی که به دلیل نبود نفت سفید و یا بر اثر قیمت سرسام‌آور آن از منابع ملی این مرز و بوم که همان درخت‌های بی‌زبان بلوط است استفاده می‌شود .عالمانه متوجه‌اید که اکثریت روستاهای منطقه‌ی کاکاوند از نظر تامین آب شرب که مایه‌ی اصلی یک حیات پویا می‌باشد، چندین سال است که به عسرت روزگار را به سر می‌برند و نمونه‌ی بارز این بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی در مرکز شهری هفت‌چشمه می‌باشد که هوارهای مظلومانه‌‌ی شهروندان هفت‌چشمه در یکی دو سال اخیر از بیخ گوش هیچ مسئولی رد نشده‌است.
 این چنین است که کاکاوند پس از گذشت چندین دهه شناس‌نامه‌ایی سرشار از فقر، محرومیت، درماندگی، بی‌کاری، اعتیاد، مهاجرت‌های بی‌رویه، کشاورزی سنتی از هم گسیخته و هزاران درد بغرنج دیگر دارد که شرحش را دیده و شنیده‌اید.
در پایان مردم محروم منطقه‌ی کاکاوند از مسئولین محترم و نیک‌رفتارِ نیک‌منش عاجزانه طلب توجه و عدالت و خدمت را دارند.

*چاپ شده در شماره‌ی449(13اردی‌بهشت‌ماه 1397)

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004