شما اینجا هستید: خانهجامعهجرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد!

جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد!

سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 12:57 شناسه خبر: 3514 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

گروه اجتماعی:‌ سرانجام بازپرس شعبه‌ی دوم دادسراي فرهنگ و رسانه‌ی تهران حکم داد شبکه‌ی اجتماع تلگرام فیلتر و مسدود شود.


وی اعلام کرد: «کليه‌ي ارائه دهندگان خدمات دسترسي به اينترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زيرساخت و اپراتورهاي تلفن و دارندگان پروانه‌ي ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف هستند از تاريخ 10/02/97 نسبت به اعمال مسدودسازي کامل وب‌سايت و اپليکيشن شبکه‌ي اجتماعي تلگرام اقدام نمايند.»
دولت نیز در این خصوص بیانیه‌ای صادر و ضمنی به دستور مقام قضایی اعتراض کرد. این در حالی است که  حسن روحانی پیش از این در واکنش به خبرهای مطرح شده درباره‌ی احتمال فیلتر تلگرام گفته بود: «بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام‌رسان‌ها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی. کام مردم را با این‌گونه حرف‌ها تلخ نکنید و در این بحران بیکاری در کشور تیشه به ریشه‌ی اشتغال نزنید.»
وی هم‌چنین در جایی دیگر گفته بود: «خواست مردم، گسترش بیش‌تر دست‌رسی به فضای ارتباطی، اطلاعات و قدرت انتخاب مردم است.»
روحانی هم‌چنین با هشتک تلگرام، در اینستاگرامش نوشته بود: «رفع انحصار و کمک به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست. مردم حق انتخاب دارند و می‌توانند توامان در شبکه‌های مختلف اجتماعی فعالیت داشته باشند. دولت دوازدهم از فضای مجازی و امکان دست‌رسی به برقراری ارتباط مردم حراست خواهد کرد.»
اکنون که تلگرام فیلتر شده است، از حسن روحانی انتظار می‌رود دیدگاه خود را در این باره به طور صریح و شفاف با مردم در میان بگذارد؛ نمی‌شود که با کمک مردم در همین تلگرام رأی آورد و مدت‌ها بر لزوم حراست از حق انتخاب مردم در شبکه‌های اجتماعی سخن گفت و در نهایت بعد از فیلتر شدن تلگرام، نظری را نفیاً یا ایجاباً در این باره مطرح نکرد.
آقای روحانی! مردم منتظر شما هستند تا موضع مثبت یا منفی‌تان درباره‌ی فیلترینگ تلگرام را با صراحت و بدون ادبیات دو پهلو، بشنوند.
هم‌چنین عبدالله ناصری  فعال سیاسسی اصلاح‌طلب در خصوص فیلترینگ پیام‌‌رسان تلگرام و منافات آن با حقوق شهروندی که رییس‌جمهور در زمان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود،‌ گفت:« آقای روحانی به‌طور صریح می‌تواند در این باره سخن بگوید. معتقدم رییس‌جمهور باید بگوید که این امر جمع‌بندی کل نظام و نوعی یک دستور بوده است.»
ناصری ادامه داد:« بعداز حوادث دی ماه بیان شد که تلگرام فیلتر شود،‌ رییس‌جمهور باید این را صراحتا بیان کند.»
وی خاطرنشان کرد:«‌ این درست نیست که رییس‌جمهور در ظاهر موضع جانب‌دارانه در این خصوص دارد اما خودش، معاون اول و یا سایر وزارت‌خانه‌ها کانال‌های خود را از این پیام‌رسان حذف می‌کنند و از پیام‌رسان‌های دیگری استفاده می‌کنند.»
ناصری در پایان گفت:« آقای روحانی با بیان واقعیت باید موضع خود را مشخص کند که موافق فیلترینگ است یا خیر.»

بیانیه دولت درباره فیلتر تلگرام:
تشخیص تهدید امنیت ملی و اقدام متناسب، صرفا بر عهده شورای عالی امنیت ملی است
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در پی محدودیت‌های اعمال شده در بخشی از فضای مجازی، دبیرخانه‌ی شورای اطلاع‌رسانی دولت نکات زیر را به استحضار مردم شریف ایران می‌رساند:
الف- سیاست و برنامه‌ی دولت در حوزه‌ی فضای مجازی همواره مبتنی بر مبنای اصول زیر  بوده است:
۱.دست‌رسی آسان، ارزان و امن به اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از مصادیق بارز حقوق شهروندی؛
۲.صیانت از حق انتخاب شهروندان و مقابله با هرگونه انسداد و یا  انحصار در حوزه شبکه‌های اجتماعی؛
۳.تضمین شفافیت، پاسخ‌گویی و حق نظارت عمومی مردم بر کلیه امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی؛
۴. حرمت شرعی و منع قانونی نقض حریم خصوصی شهروندان و کاربران؛ 
۵.تکمیل و تقویت شبکه‌ی ملی اطلاعات و حمایت از ارائه دهندگان داخلی خدمات هم‌زمان با افزایش متناسب پهنای باند و همکاری با ارائه دهندگان خارجی خدمات در چارچوب سیاست‌های مصوب؛
۶. بهبود بهره‌وری و رشد اشتغال، توسعه‌ی بخش خدمات، تسهیل ارتباطات اجتماعی و فرهنگی؛
۷.افزایش تولید محتوای قابل رقابت و مناسب به زبان فارسی و تقویت هویت ملی و دینی و گسترش سبک زندگی ایرانی و اسلامی و مقابله با محتوای خلاف اخلاق و عفت عمومی و امنیت ملی؛
ب-رییس جمهور به عنوان منتخب مردم، حافظ حقوق ملت و مسئول اجرای قانون اساسی است. او برمبنای سوگند برای حمایت از آزادی و حرمت اشخاص و به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی، مواضع رسمی و علنی خود را در مواجهه با فرصت ها، آسیب ها و تهدیدهای فضای مجازی در موارد مختلف بیان و اعمال کرده است؛ اهم این مواضع به شرح زیر است:
۱.تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست‌گذاری و اقدام متناسب، صرفا بر عهده‌ی شورای عالی امنیت ملی است و دیگران موظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستند.
۲. تعیین تکلیف امور عمومی که مرتبط با نیازها و خواسته‌های ده‌ها میلیون نفر از شهروندان است، نمی‌تواند صرفاً مبتنی بر تشخیص و تصمیم  موردی قضایی باشد.
۳.متأسفانه وجود اختلاف نظر در مورد حدود صلاحیت‌ها و تشخیص مصالح عمومی منجر به تداخل وظایف، صدور احکام و اقدامات مختلف و بعضاً متعارض در مورد دست‌رسی عمومی به پایگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است.
۴.ایجاد ابهام و تردید در جامعه به هیچ وجه صحیح و به مصلحت نیست و اثربخشی هرگونه اقدام در عرصه‌ی عمومی منوط به اقناع، همراهی و مشارکت مردم است.
۵. هر گونه سیاست‌گذاری در حوزه‌ی فضای مجازی باید هوشمندانه، متکی بر تجربیات جهانی و با رعایت ملاحظات، واقعیات، امکانات فنی و ظرفیت‌های اجتماعی اتخاذ شود.
به هر روی تلگرام مسدود شد و دسترسی میلیون‌ها ایرانی به این شبکه‌ی اجتماعی که جزیی از زندگی‌ آن‌ها شده‌ بود، سخت / قطع گردید. اما آیا فیلتر یک راه‌برد منطقی است؟ آیا با فیلتر کردن و استفاده از قوه‌ی قهریه می‌شود کار فرهنگی کرد؟ و آیاهای دیگر...
چرا مردم ایران واقعی را از فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه دنبال می‌کنند؟ در حالی که این مردم باید اخبار کشورشان را از رسانه‌های داخلی بشنوند و بیینند.
از طرفی دیگر فیلترینگ یک راه‌برد انفعالی در برابر فضای سایبر است، تجریه نشان داده کاربران حرفه‌ای از این مانع به راحتی عبور می کنند، این‌که سایت فیلترینگ به رتبه‌ی پنجم سایت‌های پر بیننده ارتقا پیدا کرده است زنگ خطری است برای قدرت نرم کشور.
فرجام سخن این که  شبکه‌های اجتماعی مجازی و فضای سایبر به سان چاقوی دو لبه است، می‌توان با شناخت ظرفیت‌هایش، از آن به عنوان فرصتی برای تقویت هویت ملی ایران استفاده کرد. البته این امکان هم وجود دارد که این فضا به تهدیدی برای هویت ملی ایران تبدیل شود. این‌که چه راه‌بردی اتخاذ می‌کنیم بستگی دارد به نوع رویکرد تهدیدانگاری یا فرصت‌انگاری این فضا.

*چاپ شده در شماره‌ی449(13اردی‌بهشت 97)

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004