شما اینجا هستید: خانهجامعهجلیقه‌ی ضدگلوله و تن‌پوش ببر و پلنگ!

جلیقه‌ی ضدگلوله و تن‌پوش ببر و پلنگ!

شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 09:12 شناسه خبر: 3515 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- وحیدحاج‌سعیدی: این روزها اخبار کشمشی و ناگواری از اوضاع محیط زیست مملکت به گوش می‌رسد. یک عده با تبر به محیط‌بانان حمله می‌کنند، یک عده با لاشه‌ی حیوانات شکار شده و آزار و اذیت آن‌ها سلفی می‌گیرند و ...  اصلاً این محیط‌زیست و مخلفاتش هم برای خودش دردسری شده است.

نه دوستان زمین‌خوار، جنگل‌خوار، بیابان‌خوار و دریاخوار از شر بخش‌نامه‌های دست و پاگیرش در امان هستند و نه عزیزان زحمت‌کش شکارچی که تنها به خاطر دلشان دست به اسلحه می‌برند و حیوانات موذی و درنده را به سزای اعمال‌شان می‌رسانند. به قول شاعر«شبا که ما می‌خوابیم (حتا روزا که ما چرت می‌زنیم) . . .  آقا شکارچی بیداره/ ما خواب خوش می‌بینیم . . . اون دنبال شکاره / آقا شکارچی زرنگه . . . با حیوونا می‌جنگه/ ما هم اونو دوست داریم . . . کاری بهش نداریم!

البته نه این‌که کلاً کاری نداشته باشیم. بلکه بنا به ملاحظات راهبردی و دوراندیشانه، سعی می‌کنیم با اجرای طرح‌های سوفسطایی، خدشه‌ای به فعالیت این دوستان وارد نشود و احیاناً اگر تیرشان به خطا رفت، به پَک و پهلوی محیط‌بانان اصابت نکند و آن‌ها را ناکار نسازد. در جریان هستید که اسلحه‌هایی که شکارچیان استفاده می‌کنند همگی به روز و منطبق با پیش‌رفته‌ترین علوم روز دنیا ساخته شده‌اند که فیل و کرگدن را از فاصله‌ی 2 کیلومتری روی زمین دراز می‌کند؛ حالا اگر گلوله‌ای ناخواسته از این سلاح‌ها شلیک شود، فقط دلاورانی نظیر مهران احمدی (بهبود در سریال پایتخت) و سیلوستر استالونه و سلمان‌خان می‌توانند جاخالی بدهند و آسیب نبینند! بر همین اساس و به منظور حفاظت از جان محیط‌‌بانان، اخیراً مصوب شده تا دوستان محیط‌بان به جلیقه‌ی ضدگلوله تجهیز شوند و از هفته‌ی گذشته نیز این طرح اجرایی شد. (پیش خودمان بماند همه جای دنیا محیط‌بانان مراقب هستند تا نسل حیوانات منقرض نشود، این‌جا ما باید مراقب جان محیط‌بانان باشیم!) هر چند طرح‌هایی از این دست به صیانت از جان محیط بانان کمک می‌کند، اما به منظور جلوگیری از انقراض نسل محیط‌بانان عزیز فی المجلس چند پیشنهاد هرمنوتیک و فلک فرسا ارائه می‌کنیم:

 

الف) استفاده از تن‌پوش:

 

تجربه در طول این سال‌ها نشان داده که مقابله با عزیزان شکارچی امکان‌پذیر نیست؛ از سویی بزرگواران شکارچی هم این تفریح را با یک پاساژ هم معاوضه نمی‌کنند. اما از آن‌جایی که فقط مهارت در نشانه‌‌گیری و لذت شکار برای شکارچیان آن‌ها را روانه کوه و جنگل می‌کند، پیشنهاد می‌شود در شکارگاه‌های پرطرفدار، چند تا بز یا میش پیر و فرتوت با تن‌پوش ببر و پلنگ و سایر حیوانات درنده رها کنیم تا شکارچیان آن‌ها را شکار کنند و حالش را ببرند! اگر هم تعدادی از این حیوانات درنده‌نما باقی ماندند، آخر شب بساط شام حیوانات واقعی جور است و برای رفع جوع در سطل‌های مکانیزه روستاها تا کمر خم نمی‌شوند!

 

ب) جلوگیری از تداخل ساعات کاری:

 

به منظور حفاظت از جان محیط‌بانان می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که ساعات کاری محیط‌بانان با اوقات شکار عزیزان شکارچی تداخل نداشته باشد تا هنگام شکار دست و پا گیر شکارچیان نشوند و خدای ناکرده بلایی سرشان نیاید.

 

پ) انقراض زودرس:

 

ذکر این نکته ضروری است که دانشمندان بر این باورند اگر از یک گونه حیوان 60 جفت باقی مانده باشد، بر اساس نظریات علمی آن گونه را باید منقرض شده بدانیم. مخلص کلام این‌که اگر امسال منقرض نشوند، حتماً تا سه چهار سال دیگر ریق رحمت را با مخلفاتش سر می‌کشند! فلذا به قول ابوالفضل بیهقی کرا نمی‌کند که خود را به زحمت انداخته و با ادعای حفاظت از گونه‌های جانوری، عیش شکارچیان را منغص و تفریح‌شان را مکدر کنیم! از ما گفتن بود....

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004