شما اینجا هستید: خانهجامعه700تومان = 800 تومان

700تومان = 800 تومان

پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 ساعت 08:42 شناسه خبر: 3536 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- اسحاق عیدی:

نگاه1:
تعجب نکنید! هفتصد تومان مساوی است با هشتصد تومان. شاید هم بیش‌تر، بیش‌تر یعنی هزار تومان.


این تساوی تعجب‌آفرین و ناشدنی، کشف تازه‌ای نیست که در دنیای ریاضیات و حساب و کتاب اتفاق افتاده باشد. آن هم توسط پروفسوری در عالم ریاضیات که ریشش را نه در آسیاب، بلکه در دنیای اعداد و ارقام و یا قوانین مربوط به علم ریاضی سفید کرده باشد. بلکه پدیده‌ای است، که در همین شهر، یعنی شهری که هم خرم است و هم آباد، یعنی خرم‌آباد که مرکز استان لرستان به اثبات رسیده است و مورد تایید قرار گرفته و همگان پذیرای آن شده‌اند. بدون هیچ‌گونه اعتراض، ایراد و یا هر نوع انتقادی که ممکن است سازنده باشد و یا مخرب، بلکه همین انتقاد صاف و ساده یعنی سازنده! یعنی انتقادی که بنیادش تنها و تنها بیان یک کشف محیرالعقول است. این پیش‌درآمد را داشته باشید تا عرض شود: چرا هفتصد تومان مساوی است، با هشتصد تومان و شاید هم بیش‌تر.
**
طبق مصوبه‌ای «جدیدالمَُصوب» که دیرزمانی است از تصویب آن گذشته است. کرایه تاکسی در مسیرهای مشخص برای یک نفر سرنشین، هفتصد تومان تعیین گردیده است. این مبلغ، هم‌خوانی چندانی با پول خُردی که باید در دست‌رس عامه مردم قرار داشته باشد، ندارد.
مسافران تاکسی در اکثر موارد، یک قطعه اسکناس سبزرنگ«هزارتومانی» به راننده‌ی محترم پرداخت می‌کنند. رانندگان محترم که معمولاً و یا غالباً، تفاوت اسکناس هزارتومانی را که عبارت از سیصد تومان است، در اختیار و یا در دست‌رس ندارند. به جای سیصد تومان ما‌به‌التفات، دویست تومان به مسافر پرداخت می‌کنند. تا ثابت شود: دویست تومان مساوی است با سیصد تومان. درست مطابق همان قانون تازه مکشوف در عالم ریاضیات که پایش به دنیای اقتصاد کشیده شده است.
 حال اگر راننده‌ی محترم مبلغ دویست تومان ما‌به‌التفاوت را در اختیار نداشته باشد. که در اکثر موارد پیش می‌آید بدون هیچ منظور و نظر سویی می‌فرمایند:«ببخشید، پول خُرد ندارم» که مسافر محترم نیز با کمال ادب پاسخ می‌دهد: «قابلی ندارد.»
در این جاست که نتیجه‌ می‌گیریم، هفتصد تومان، مساوی است با هزار تومان یا برعکس. حال اگر رانندگان محترم، که به جای سیصد تومان، همان دویست تومان ناقابل را پرداخت کنند، در طول یک ماه 2000 نفر را جابه‌جا کنند. مبلغ کوچک و ناقابل«دویست هزار تومان» از قاطبه خیلی محترم مسافران دریافت می‌کنند. البته این دریافت یعنی دریافت «دویست هزار تومان» نه در جایی تصویب شده است و نه از سوی پرداخت‌کنندگان مورد اعتراض می‌گیرد.
البته، قاطبه محترم پرداخت کنندگان این وجه ناقابل فرصت و حوصله حساب کردن را ندارند.
آن هم حساب کردنی از نوع سرانگشتی، یعنی بدون استفاده از چُرتکه و ماشین حساب و رایانه و کامپیوتر و مانند آن.
البته و صد البته در عرصه‌ی این حساب و کتاب سرانگشتی که چگونگی آن معروض افتاد، آن «حساب کوچیکه» یعنی «ببخشید پول خُرد ندارم» اصلا ًو ابداً منظور نشده است.
که باز هم البته«منظور» از این «منظور» همان سیصد تومانی که مسافر محترم در ازای یک «ببخشد» بسیار محترمانه، عطایش را به لقای «ناقابل» آن می‌بخشد.
پس خیلی صاف و ساده، نتیجه می‌گیریم که: هفتصد تومان مساوی است با هشتصد تومان و گاه گاهی هم هزار تومان.
حال، اگر تعداد این:«ببخشید»های کوچولو و آن پاسخ:«قابلی ندارد» کوچولوتر، در هر روز 5 بار و فقط 5 بار برای یک دستگاه خودرو تکرار گردد، مجموع درآمد از آن، در هر روز «1500 تومان» است که این مبلغ ناقابل (با احتساب24 روز کار در هر ماه) در سال«432000 تومان» ناقابل خواهد شد.
خوب!؟ چند دستگاه خودرو مسافرکش در سطح شهر فعالیت دارد؟ اگر حداقل آن‌ها را 500 دستگاه در نظر بگیریم، این درآمد ناقابل مبلغی خواهد شد بالغ بر «216 میلیون تومان» ببخشید! قابلی ندارد. خدابرکت.
(قابل توجه: بسیاری از رانندگان، مخصوصاً رانندگان تاکسی که خود را پای‌بند و مقید به قانون و اصول اخلاقی و اجتماعی می‌دانند و مبلغ مابه‌التفاوت یعنی «300 تومان» را به مسافرین پرداخت می‌کنند که حساب آن عزیزان از این محاسبه‌ی:(700 تومان= 800 تومان) جداست. خداوند اجرشان را به نیکی پاسخ دهد).
**

نگاه 2:
بهای هر عدد نان تافتون در سطح شهر خرم‌آباد (شهرهای دیگر را اطلاع ندارم) طبق تصویب نامه‌ی شورای آرد و نان (165 تومان) تعیین گردیده است. با این حساب بهای 12 عدد نان، (1980 تومان) خواهد بود. خریدار محترم 12 عدد نان را تحویل می‌گیرد و یک قطعه اسکنانس دو هزار تومانی را می‌پردازد و خداحافظ!
 و از گرفتن مابه‌التفاوت یعنی (20 تومان) چشم می‌پوشد، زیرا سکه یا اسکناس 20 تومانی در دست‌رس نیست و از طرفی در معاملات امروزی هم نقش و کاربردی ندارد. مانند قطره‌ای است در مقابل دریای سایر هزینه‌ها.
اما همین قطره‌ی ناچیز، وقتی که جمع گردد«وانگهی دریا» شود. البته و صد البته منظور از دریا، دریایی پر آب نیست. یک دریای کوچکِ کوچک است به اندازه‌ی یک کیسه‌ی خالی آرد.
حال اگر هر نانوایی در روز( 4800 عدد) نان بپزد و به فروش برساند، مبلغی که علاوه بر بهای مصوب دریافت خواهد کرد، بسیار ناچیز و در حدود قطره یعنی«هشت هزار تومان» است  که در شش روز کاری هفته مبلغی خواهد شد به میزان «چهل و هشت» هزار تومان و در هر ماه 192 هزار تومان و در سال 2 میلیون 304 هزار تومان که برگرفته از یک حساب سرانگشتی است. با این مبلغ «قطره‌ای» خیلی از کارها را می‌توان سروسامان داد. از کمک به نیازمندان واقعی گرفته تا فراهم آوردن زمینه‌ی تولید و کار و اشتغال برای خیل بی‌کاران و یا بالا بردن کیفیت تولید نان. به اندکی همت و توجه نیاز دارد.
البته و صد البته چون آماری از نانوایی‌های تافتون‌پزی شهر خرم‌آباد در دست‌رس ندارم. می‌توان با همان حساب سرانگشتی تعداد آن‌ها را فقط«100 باب» به حساب آورد، بنابراین مدیران محترم و مسئول نانوایان شهر خرم‌آباد در سال مبلغی بسیار ناچیز یعنی (دویست و سی میلیون و چهارصد هزار تومان) به عنوان دست‌مزد صداقت و حساب‌گری دریافت می‌فرمایند.

نتیجه‌گیری اخلاقی و اقتصادی:
در این حساب و کتاب بسیار سرانگشتی، تعداد نانوایان تافتون‌پز فقط (100 باب) و پخت روزانه هر نانوا هم 4800 عدد
منظور شده است. کمی و بیشی مورد محاسبه را خودتان حساب فرمایید. خالی از لطف حسابگرانه نیست!!؟

*چاپ شده در شماره‌ی 450(20 اردی‌بهشت97)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  احمدلطفی احمدلطفی دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 05:41

    با سلام؛ استاد عیدی سالها پیش که در حوزه و دانشگاه خدمت آیت الله دکتر عیدی می رسیدم به ما عنایتی داشت فرمود اجدا دش اصالتا" از پشتکوه ایلام بوده اند بنده جوان و خام بودم نپرسیدم جزو کدام ایل یا طایفه بودند اگر بفرمایی ممنون می شوم . همانطور که مستحضرید سقایی خواننده اصالتا" از طایفه سلیورزی آبدانان بوده اند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004