شما اینجا هستید: خانهجامعهروزه‌داری به معنای واقعی

روزه‌داری به معنای واقعی

دوشنبه, 07 خرداد 1397 ساعت 11:38 شناسه خبر: 3567 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

احمد لطفی- سیمره: آن‌چه از قرآن برمی‌آید، استعینوا بالصبر و الصلوه؛[1] برای خودسازی و حیات طیبه و رستگاری و سلامتی، باید از صبر و نماز کمک گرفت، در این‌جا مفسران صبر و استقامت را روزه معنا کرده‌اند،[2] به عبارت قرآنی، ای اهل ایمان، در پیش‌رفت کار خود صبر و مقاومت پیشه کنید،  و به ذکر خدا و نماز توسل جویید، که خدا یاور صابران است. [سوره‌ی بقره آیه‌ی ۱۵۳- ترجمه‌ی آیت‌الله محمد رضا قمشه‌ای]


 در این‌جا منظورِ قرآن کمک گرفتن از نماز  و روزه است که موجب تقویت بنیه‌ی روحانی و توانمندی و مقاومت در برابر سختی‌ها و مشکلات می‌شود.
حضرت علی(ع)، برای رفع مشکلاتش از  نماز کمک می‌گرفت.[3]
امام صادق در تفسیر آیه‌ی ۱۵۳ سوره‌ی بقره، صبر را روزه معنا کرده است، و در این راستا فرموده است؛ صبر همان روزه است، هر وقت حادثه‌ای برای کسی پیش آمد، روزه بگیرد، تا خدا  آن را بر طرف سازد.[۴]
سخن گفتن از نماز و روزه آسان است ولی انجام آن‌ها با آداب و رسومش از جمله حفظ زبان و صیانت نفس و حضور دل و قلب، و ذهن و عقل، و دارا بودن نیت خالص و دوری گزیدن از غیبت و کلام ناروا در انجام نماز و حرکات و سکنات برای روزهدار، بسیار سخت و مشکل است.
خداوند سبحان؛ درقرآن مجید،  سوره‌ی بقره، آیه‌ی ۴۵ فرموده است: از صبر و نماز کمک بجویید، و آن بسی سنگین است، مگر برای خشوع پیشگان. روزه را باید از کودکی آرام آرام با کله گنجشکی هم شده، تکرار کرد، معنا و مفهوم ذهنی و عملی آن را از متولیان امور دینی و مذهبی و خانواده و مدرسه شناخت، و درک نمود.
روزه گرفتن با توجه به سختی‌هایش؛ ولی در ماه رمضان که شیطان در زنجیر است و ما روزه‌داران میهمان خداوندیم، خالق حکیم نیز به ما یاری و صبر و نشاط لاز م را عنایت میفرماید.
روزه‌دار در دنیای فردگرای امروز، ما را به جمع گرایی  و یاد دیگران دعوت می‌کند. دعاهای بعد ازنماز ماه مقدس  رمضان، همه برخیر و تندرستی و میهمان‌داری و نجات مشکل‌داران و رستگاری و نجات گرفتاران و .... اشاره دارد.
روزه‌دار واقعی هیچ‌گاه به فخر فروشی و غیبت و خودبزرگ بینی، و تفرقه و.... مبادرت نمی‌ورزد.
روزه‌داران واقعی اهل نماز و انفاق و میهمانداری و مردمداری و صبر و صفای باطن هستند. افرادی که در نوجوانی و کودکی تمرین روزه گرفتن  داشته‌اند، بهتر می‌توانند روزه بگیرند و روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان  برایشان آسان‌تر  خواهد  بود.
روزه‌دار واقعی چشم و دلش پاک است، زبان روزه‌دار به الفاظ زشت و گناه‌آلود نمی‌چرخد. در این ماه بهار قرآن است، و خیلی از افراد قرآن قرائت می‌کنند، و  خاصان روزگار در قرآن تدبر می‌کنند. درک معنای قرآن  را برسطحی‌نگری ترجیح می‌دهند. در این ماه مهربانی و هم‌دلی و خیرخواهی نسبت به هم‌دیگر بیش‌تر می‌شود.
 عملکرد غلط هر انسان مذهبی در چنان ماه‌هایی بیش‌تر از سایر ماه‌ها افراد را از دین و گرایش‌های مذهبی گریزان و بدبین می‌نماید. بنابراین تعامل منطقی با مردم و امر به معروف به غیر از زبان کاربرد بیش‌تری داشته و دارد.
برخی از افراد، به بهانه‌ی روزه نگرفتن، و یا  به‌خاطر این که توان روزه گرفتن ندارند، و یا تنبلی و بی‌توجهی نشان می‌دهند، رفتار غلط خود را توجیه می کنند، مثلاً می‌گویند خدا به نماز و روزه ما احتیاج ندارد. ما هم نماز  و روزه به‌جا نمی‌آوریم، در حالی‌که ما برای آرامش و کسب مقاومت و توانایی و شکوفایی ذهن و وارستگی جسمی و روحی،  و دیگر‌خواهی و هم‌دردی با هم‌نوعان و دانستن حال تشنگان و گرسنگان در موعد روزه‌داری، شایسته است به این امر مهم بپردازیم، و موقع افطار  نیز زبان تشکر از حق برای نعمت‌هایش با دل و جان ادا گردد.
 انسان روزه‌دار سلامتی کسب می‌کند همان‌طور که پیامبر اسلام فرمودند« صوموا تصِحوا» یعنی روزه بگیرید تا سالم باشید. برخی شبیه یهودی‌ها که برای نگرفتن ماهی در شنبه به شکلی بچگانه کلاه شرعی درست کردند، یعنی خواستند فرمان خدا را اجرا نکنند، و به اصطلاح کلام  و دستور حق را دور بزنند، ولی خداوند که از نیتشان باخبر بود، رفتار آن‌ها را محکوم کرد، و آن‌ها را برای عبرت مسخ نمود.  عده‌ای دروغ‌هایی سرهم می‌کنند، تا روزه نگیرند، و گاه خود را به تمارض می‌زنند. جمعی نیز  با ماشین از حد ترخص در حواشی شهرشان نزدیک اذان به بیرون می‌روند، بعد می‌گویند روزه را بخوریم گناه نیست. چون از حد ترخص گدشتیم و با رفتاری این‌چنینی سعی در مقابله کردن با دستور خداوند را دارند.
در حالی که به‌جای این رفتار کودکانه، و خودفریبی، بهتر است، روزه بگیرند،  و یا طبق  کتب رساله‌های عملی،  قضای آن را به‌جا آورند و اگر توان روزه گرفتن ندارند، و نمی‌توانند روزه بگیرند، کفاره‌ی آن را بپردازند و در آخر اگر فقیرند با خدا مصالحه نمایند و عذرخواهی و استغفار  نمایند. این جرمش کم‌تر است، تا بخواهی بازعم خود خدا را گول بزنی.
در خاتمه ماه رمضان برای مسلمین واقعی ماه گشایش روزی، ماه خودسازی و ماه درک معارف و کسب علم و دانش است همان‌طور که در حدیث قُدسی داریم، خداوند به حضرت موسی(ع) فرموده است: من  کسب علم و دانش را در «گرسنگی و تلاش» قرار دادم، ولی مردم با «شکم سیر»  دنبال آن می‌گردند.
سعدی شیرازی هم در این باره فرموده است:
اندرون از طعام خالی دار
تا درآن نور معرفت بینیس
تهی از حکمتی به علت آن
که پُری از طعام تا بینی

پی‌نوشت‌ها
۱و۲و۳و۴- سایت خبر گزاری مهر- گروه دین و اندیشه


منابع:
۱- قرآن مجید با ترجمه الهی قمشه‌ای
۲- نهج الفصاحه ۳- سایت گنجور -گلستان سعدی؛ باب دوم در اخلاق درویشان- حکایت۲۲
۴- مطالعات و مشاهدات میدانی نگارنده
*چاپ شده در سیمره 452(پنجم خردادماه97)

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر  کابوس ۱۳۶۲ کابوس ۱۳۶۲ دوشنبه, 07 خرداد 1397 ساعت 17:59

    بسیار زیبا و پر محتوا ... با سپاس فراوان از استاد احمد لطفی

  • پیوند نظر  اقبال احمدی اقبال احمدی دوشنبه, 07 خرداد 1397 ساعت 14:15

    سلام
    درود بر جناب لطفی و مطالب ارزنده شان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004