شما اینجا هستید: خانهجامعهضرورت حمایت از انجمن‌های صنفی مستقل

ضرورت حمایت از انجمن‌های صنفی مستقل

دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 09:11 شناسه خبر: 3589 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- وحید حاج‌سعیدی: انجمن‌های صنفی در همه‌ی کشورهای دنیا نقشی تاثیرگذار و اساسی در حمایت از حقوق شهروندان، جلوگیری از قاچاق کالا، جلوگیری از سوء‌استفاده‌های اقتصادی شرکت‌های دولتی و خصوصی دارند و مانع از آنارشیسم یا هرج و مرج در قیمت‌گذاری، کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و خدمات می‌شوند.

در واقع این انجمن‌ها با رصد محصولات و خدمات ارائه شده توسط سازمان‌ها و نهادها به‌طور مستمر کیفیت و کمیت محصولات و خدمات را بررسی می‌کنند و در صورت بروز هرگونه بی‌نظمی و سوءاستفاده با اعلام قبلی به شرکت مورد نظر زمینه‌ی برخورد با شرکت مورد را در اشکال مختلف نظیر فراهم می‌کنند که موثرترین و قوین‌ترین این تنبیهات تحریم است. این تحریم‌ها ممکن است ساعتی و یا حتا چندماه طول بکشد و از مردم بخواهند از خدمات یا محصولات آن‌ها استفاده نکنند. چون اکثر شرکت‌ها در سیستم یک‌پارچه اقتصادی در اختیار بخش خصوصی هستند و سهام آن‌ها نیز در بورس ارزش‌گذاری می‌شود، به شدت از انجمن‌های صنفی هراس دارند و همواره سعی در کسب رضایت مشتریان دارند. انجمن‌های صنفی نیز دارای رویکردهای خاصی هستند که به هیچ عنوان از آن‌‌ها عدول نمی‌کنند. داشتن استقلال، عدم وابستگی به جریان‌های سیاسی مطرح کشور و عدم ورود به سایر حوزه‌های غیرمرتبط با اهداف و وظایف تعیین شده برای انجمن‌های صنفی می‌تواند در جلوگیری از کژتابی‌های گسترده اقتصادی در واحدهای صنفی کشور موثر باشد. در کشور ما نیز انجمن‌های صنفی فعال هستند ولی به دلایل گوناگون اثرگذاری مطلوبی ندارند و ساختار اقتصادی و فرهنگی جامعه به گونه‌ای است که این انجمن‌ها را در سایه قرار می‌دهد.
متاسفانه ما در سال‌های اخیر در کشورمان شاهد تولید محصولات متنوعی هستیم که همه روزه از غلظت، سایز، حجم، اندازه و کیفیت آن‌ها کم می‌شود و بدون هیچ توجیهی قیمت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. این بی‌احترامی به مشتری در خدمات برخی شرکت‌ها و موسسات نظیر بانک‌ها و بیمه نیز مشاهده می‌شود که قوانین دست و پاگیر آن‌ها گاهی اوقات موجبات ورشکستگی افراد یا شرکت‌ها خرد را فراهم می‌سازد. در واقع شرکت‌های مختلف با انواع و اقسام بهانه‌ها نظیر افزایش قیمت جهانی مواد اولیه، بالا و پایین شدن نرخ دلار، بالارفتن نرخ بیمه و ... مبادرت به افزایش قیمت می‌کنند و وقتی بهانه‌ای جدید برای این افزایش قیمت نمی‌یابند اقدام به کاهش کیفیت، استفاده از مواد اولیه نامرغوب و ارزان، کوچک‌تر یا رقیق‌تر کردن محصولات و حتا حذف برخی از وسایل جانبی می‌کنند که در آخرین مورد از این جنایت‌های اقتصادی شاهد حذف زه بغل درب پراید بودیم که به نوعی توهین به شعور و آگاهی خریداران محسوب می‌شود!
گسترش روز افزون موارد تخلفات صنفی در اکثر تولیدات به ویژه‌ شرکت‌های بزرگ و اسمی حاکی از آن است که نظارت و مبارزه دولتی در قالب فعالیت‌های ادارات اماکن، تعزیرات، انجمن حمایت از مصرف کننده و ... صدور جریمه‌های میلیونی و حتا میلیاردی چاره کار نیست؛ بلکه این جریمه چند صباح دیگر از جیب مردم برداشته خواهد شد.
با توجه به ضرورت وجود انجمن‌های صنفی در کنترل ناهنجاری‌های اقتصادی جا دارد مسئولان نوع نگاه خود را به مقوله انجمن‌های صنفی تغییر داده و از آن‌ها به عنوان اهرم کنترل مصائب اقتصادی بهره ببرند. چرا که وجود این انجمن‌ها و پیگیری مطالبات صنفی از طریق مبادی قانونی و همکاری توده‌ی مردم علاوه بر رضایمندی شهروندان، مانع از شکل‌گیری تجمعات صنفی پراکنده و غیر واحد و خطرآفرین برای امنیت کشور خواهد شد.
مستقل بودن انجمن‌های صنفی اولین اصل و رکن این رویکرد محسوب می‌شود. هر چند در حال حاضر دستورالعمل و نحوه‌ی ثبت این انجمن‌ها از سوی وزرت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری و مدیریت می‌شود که شاید به نوعی شائبه‌ی دخالت دولت یا شبه دولتی شدن این انجمن‌ها را در ذهن متبادر سازد!
از سوی دیگر اگر انجمن‌های صنفی با نگاه و رویکرد صنفی و استقلال‌طلبانه در مسیر اصلاح امور گام بردارند، نقش آنان پایدار و موثر خواهد بود و گاه از عهده‌ی اموراتی برخواهند آمد که شاید انجام آن در توان دولت و حاکمیت نیز نباشد.
بدوت تعارف باید بپذیریم مبارزه با مافیای اقتصادی اعم از مافیای خودرو، دخانیات، واردات انواع و اقسام محصولات به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود و با نفوذ اعضای این باندها به بدنه‌ی قوای سه‌گانه‌‌‌ی کشور عملاً مبارزه‌ی فرسایشی و نمایشی خواهد بود. اما وجود یک انجمن صنفی مستقل منشاء برکات و مزایای گسترده‌ی اقتصادی به ویژه در مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای ایرانی خواهد بود و این در صورتی محقق خواهد شد که در وهله‌ی اول حاکمیت در خصوص فعالیت‌های انجمن‌های صنفی در زمین‌گیر کردن و از رده‌ خارج کردن شرکت‌های متقلب و کم کار مانع تراشی نکند و فعالیت انجمن‌های صنفی را با موضوعات سیاسی نیامیزد! 


 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004