شما اینجا هستید: خانهجامعهچرا هرکس به راهی می‌رود!

چرا هرکس به راهی می‌رود!

پنج شنبه, 24 خرداد 1397 ساعت 10:00 شناسه خبر: 3603 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

سیمره- علی امرایی: امروزه همگان دچار خستگیِ اجتماعی شده‌ایم. هرکس به راهی می‌رود؛ کم‌تر کسی حاضر است بار مسئولیت‌های خودش را بدوش بکشد.

سیاست‌زدگی‌ها آن‌چنان دامی برای همه تنیده‌است که فرهنگ این معجونِ شفابخش پاک به فراموشی سپرده شده‌است.
 همه می‌خواهیم من باشیم، هیچ تخفیفی هم برای کوتاه آمدن از این منیتِ کشنده قائل نمی‌شویم. بر خرابی‌هایی که به‌بار می‌آوریم نظارت نمی‌کنیم؛ یعنی کم‌تر اتفاق می‌افتد که ناظر بر اعمال اجتماعیِ خود باشیم و لذا بی‌آن‌که رفتارهای نامساعدِ گذشته را اصلاح کنیم هم‌چنان بر انجام آن‌ها پای می‌فشاریم. تحمل شنیدنِ کوچک‌ترین نقدِ اجتماعی از هم‌نوعِ خود را نداریم.
همه می‌خواهیم فقط کار خودمان راه بیفتد حتا اگر به قیمتِ تضیعِ حقوق دیگران تمام شود. هر گونه که بخواهیم خرِ مراد خویش را می‌رانیم، بد رانندگی می‌کنیم بعد به دیگران خرده می‌گیریم. ترافیک می‌آفرینیم بعد خود به زمین و زمان ایراد می‌گیریم، با بوق‌زدن‌های پی در پی از دیگران سلب آسایش می‌کنیم  بعد خود تحمل شنیدنِ وز وز پشه‌ای را هم نداریم، به‌جای این‌که مدلِ فرهنگمان را بالا ببریم دائم در حالِ بالا بردن مدل خودرو و گوشیِ موبایلمان هستیم تا در حین رانندگی هم برای دیگران کلاس بگذاریم و هم بی‌توجه به مقرراتِ اجتماعی بدآموزی‌ها و بی‌قانونی‌ها را رواج بدهیم، بی‌آن‌که برای حقوق دیگران حُرمتی قائل باشیم از دیگران توقع احترام داریم، به‌جای این‌که خود را در اصلاحِ ناهنجاری‌ها سهیم کنیم دائم ایل و تبار خود را به رخِ هم‌دیگر می‌کشانیم، با رفتارهای نامساعد و خشن امنیت روانی شهر را چنان بد جلوه داده‌ایم که هیچ کارگشایی حاضر به کارآفرینی و هیچ پزشکِ متخصصی حاضرِ به درمانگری در این دیارسوخته نیست و بعد مأیوسانه از بی‌کاری و بیماری می‌نالیم و........ اگر کسی مدعی ست که این‌چنین نیست پس چرا وضعِ شهرمان هیچ‌گاه سامان نمی‌گیرد؟؟؟؟

* چاپ شده در سیمره 453(20خردادماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004