شما اینجا هستید: خانهجامعهجام جهانی فوتبال، خبرنگاران شهرستانی و نزدیک‌بینی مسئولان

جام جهانی فوتبال، خبرنگاران شهرستانی و نزدیک‌بینی مسئولان

پنج شنبه, 24 خرداد 1397 ساعت 10:23 شناسه خبر: 3607 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- خداداد ابراهیمی*: در خبرها می‌خوانیم؛ کاروان خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های داخلی به مسابقات جام جهانی فوتبال اعزام می‌شوند. سفر به خیر! سفر بی‌خطر! چرا که نه؟! تا کور شود هرآن‌که نَتوانَد دید!

امسال هم شمار کثیری از عکاسان و خبرنگاران مطبوعات و خبرگزاری‌های مرکزنشین برای سفر به جام‌جهانی روسیه شال و کلاه کرده‌اند.  ما شهرستانی‌ها هم آب و آیینه و قرآن به دست، با دعای خیر خود آن‌ها را بدرقه می‌کنیم. از سوی دیگر یک گروه 100 نفره از هنرمندان و اهالی موسیقی هم در جام جهانی حضور خواهند داشت. در کنارشان شاهد اعزام خبرنگاران حوزه‌ی موسیقی چند خبرگزاری به روسیه نیز هستیم. در واکنش به نحوه‌ی گزینش این افراد، برخی از اصحاب رسانه از وزارت ورزش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شدت انتقاد کرده‌اند. برخی انتخاب‌ها را غیرعادلانه و سیاسی و برخی دیگر بیت‌المال را بهانه اعتراض خود قرار داده‌اند.
مهدی رستم‌پور فعال رسانه‌‌ای می‌گوید:‌ «در فهرست، افرادی هستند که تاکنون یک یادداشت فوتبالی هم از آنان ندیده‌ایم، عکاسانی حضور دارند که در هیچ رسانه‌ای نیستند، صداوسیما و خبرگزاری ایرنا که در مسکو دفتر اختصاصی دارند، چرا با پول فوتبال می‌روند؟ هیچ‌کس در قید و بند تهیه اسامی خبرنگاران و عکاسان اعزامی نبود، مهستا اخباری تنها زن خبرنگار اعزامی است که اسمش خط خورده است! چرا؟ برنامه‌ی ۹۰ همیشه پرسش‌گر بوده این بار پاسخ‌گو باشد. این برنامه چرا سکوت کرده در خصوص جلوگیری فدراسیون از اعزام «چیا فوادی» سردبیر سایت ۹۰؟ نه دفاعیه‌ای از برنامه‌ی نود دیدیم نه جوابیه‌ای از فدراسیون!»
نگارنده اعتقاد دارد که اعزام خبرنگاران و اهالی رسانه به جام‌جهانی فوتبال، امری بایسته و درخور تحسین است و اصولاً دولت باید در این راستا سنگ تمام بگذارد. زیرا دولتی که در بزنگاه‌های حساس جهانی، رسانه‌هایش را به بطن رویدادهای خبری جهان اعزام نکند، ضد دمکراسی تلقی شده و در سپهر اطلاع‌رسانی جهان لنگ می‌زند. چرا که نه؟! چرا باید اصحاب رسانه در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان حضور نداشته باشند؟
بالاخره روزنامه‌نگاران و عکاسان ما باید در این‌گونه سفرها پخته شوند تا با کسب تجربه در نشست سران و مجامع ورزشی جهانی در عرصه‌ی ژورنال دنیا، سری میان سرها داشته باشند.
جلال برزگر روزنامه‌نگار در این باره می‌نویسد: «برخی بر سر لیست خبرنگاران اعزامی به جام جهانی قشقرق به پا کرده‌اند. اولاً پول فدراسیون فوتبال یعنی چه؟ همه‌ی این‌ها پول نفت است، دوماً حالا که رسانه‌های ما قدشان کوتاه است و توان ساپورت مالی عکاس و خبرنگار و تصویربردار ندارند یا ضرورت این کار را حس نمی‌کنند، ملت ایران باید از حضور پررنگ نمایندگان خبری خود محروم باشد؟ خیلی‌ها جزو این لیست ممکن است باشند یا نباشند که بحث دیگری است، اما اعزام خبرنگار توسط فدراسیون قشقرق ندارد. باید بخواهیم فهرست پر و پیمان و کیفی باشد، همین!»
 سوال مهم این‌جاست که چرا همواره و در تمام سفرهای خارجی تنها این رسانه‌های مرکز نشین‌اند که باید بر صدر بنشینند و عزت ببینند و از مزایای تجربی، تفریحی و مالی و حق مأموریت و سایر مزایا و هدایای آن بهره‌مند شوند؟! پس جایگاه اصحاب رسانه استان‌ها کجاست؟
چرا هیچ مسئولی در وزارت ورزش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حدود پنج‌ هزار رسانه محلی نیم‌نگاهی هم ندارد؟ چرا هیچ وقت برای فعالان رسانه‌های محلی هیچ‌گونه سهمیه‌ای ولو اندک، جهت اعزام به رویدادهای خبری جهانی و منطقه‌ای تمهید نشده است؟
آیا تنها نورچشمی‌ها، روزنامه‌های سیاسی و مقربان درگاه دولت باید از این فرصت‌های رسانه‌ای برخوردار باشند؟ این درحالی است که به اعتقاد اغلب کارشناسان رسانه، عمده‌ی گزارش‌های خبری، تحلیل‌های رسانه‌ای، عکس‌های روز شهرستانی‌ها بر تولید محتواهای روزنامه‌های کشوری رجحان دارد. از سوی دیگر در مجموعه فعالان مطبوعاتی استان‌ها، دانش‌آموختگان حوزه‌ی رسانه، حائزین رتبه‌های برتر جشنواره‌‌های مطبوعاتی و مدیران و سردبیران شاخص رسانه‌های کشور، پیشینه‌ی مطلوب فعالیت‌های رسانه‌ای را دارا هستند.
این یک حقیقت انکارناپذیر است که همواره اقدامات منفعت‌طلبانه‌ی کارچاق کن‌ها و رانت‌خواران و نیز بده و بستان‌های سیاسی، معاملات پشت پرده، نوچه‌پروری، آقازاده محوری، رابطه‌بازی و...  هم‌چون موریانه بدنه‌ی وزارت‌خانه‌های ورزش و فرهنگ و ارشاد اسلامی را در معرض تخریب و انحطاط جدی قرار داده است، لذا انتظار می‌رود که نهادهای نظارتی به این مهم قاطعانه ورود کرده و زوایا و خفایای آن را برای مردم آشکار نمایند. بی‌گمان با تعمیق در عملکرد ناعادلانه مسئولان امر، مبحث تضییع بیت‌المال، اجحاف در حق روزنامه‌نگاران شهرستان‌ها و مقوله‌ی جام‌جهانی منهای خبرنگاران منتخب شهرستانی از سوی متولیان سیاست‌زده و نگاه ضعیف و نزدیک‌بین مسئولان ذی‌ربط برهمگان عیان خواهد شود.

 

 * روزنامه‌نگار

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004