شما اینجا هستید: خانهجامعهحاشیه‌ای بر دوگانه‌ی لر و لک در جامعه‌ی لرستان

حاشیه‌ای بر دوگانه‌ی لر و لک در جامعه‌ی لرستان

یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 08:04 شناسه خبر: 3717 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

در شرایط حاضر که بارقه‌های تغییر و تحول در جامعه ایرانی به چشم می‌خورد دانش‌آموختگان علوم انسانی  به جای جانبداری و جبهه‌گیری‌های قومی و قبیله ای به سبک انسان‌های بدوی و عوام‌الناس که دست‌خوش احساسات دست ساز رسانه‌های دستگاه  زر و زور و تزویر هستند، بهتر است با نگاهی عالمانه به این تحولات نظر کنند.


انقلاب بدون شک حاصل سلسله‌ای از کاهش‌های مداوم در انسجام اجتماعی و وجدان جمعی جامعه است. وقتی که پیوندهای نامریی حاصل از ارزش‌های عمومی رو به افول می‌نهد شاید یک بدیل اتحاد ملی بتواند پسمانده‌ی انرژی‌های مردمی را برای برگزاری یک جشن بزرگ برای بهبود وضعیت به شکلی بادوام و رو به رشد فراهم کند. بدیلی که در صورت وجود خشونت نهفته در منازعات پیشینی این استعداد مخرب را نیز خواهد داشت تا به صورت یک ناسیونالیسم افراطی و ویرانگر دربیاید به شکلی که بسیاری از محتویات ذاتی و نیروهای اجتماعی دخیل در تحول را خوراک آتش خود کند.
در چنین حالتی که جامعه‌ی ما را در آرامش قبل از طوفان فرو برده است چه ضرورتی برای دامن زدن به اختلاف‌های کور در قالب تفاوت‌های صوری، زبانی و قومی و قبیله‌ای نظیر لر و لک  وجود دارد؟
بد نیست در این راه کمی از تاریخ درس بگیریم. در تاریخ آلمان در اوایل قرن بیستم می‌بینیم یک دوره انتظار طولانی برای انقلابی بزرگ نظیر انقلاب اکتبر روسیه و حتا انقلاب کبیر فرانسه و جنبش‌های سوسیالیستی پس از آن در قرون هجدهم و نوزدهم وجود دارد. به طوری که مارکس دستنوشته‌های فلسفی خود را در فرانسه که نبض تغییرات اجتماعی است منتشر می‌کند.
دوره‌ای طولانی که جامعه‌ی روستایی آلمان را با سنت‌های دیرینه‌اش به صورت زیان آوری آزار می‌دهد و نهایتاً به شکل نوعی ملی گرایی افراطی و بیمارگونه تحت عنوان نازیسم سربرمی آورد. جنبه‌های سنتی جامعه‌ی آلمانی با جنبه‌های قومیتی و سنتی جامعه‌ی ایران تاحدی قابل تطابق است.
 در دهه‌ی ۱۹۲۰ آلمانی‌ها را می‌شد فرهیخته‌ترین ملت جهان خواند که بیش‌ترین میزان باسوادی، تعداد سال‌های تحصیل، اشتراکِ روزنامه، آگاهی سیاسی و غیره را در اروپا داشتند. در چنین کشوری تحصیل‌کرده بود که نازی‌ها توانستند در انتخابات‌های دهه‌ی ۱۹۲۰ به پیروزی برسند و پیام خود را تا دوردست‌ها و در سراسرِ کشور بگسترانند، تا اوایلِ دهه‌ی ۱۹۳۰ که نفوذِ گسترده‌ی خود را آغاز کردند. میلیون‌ها رأی‌دهنده‌ در یک دموکراسی ممکن است دچار اشتباه شوند، اما بعید است همه‌شان فریب خورده باشند. یک توضیح بهتر این است که این مردمان می‌دانستند به چه چیزی رأی می‌دهند و گمان می‌کردند این بهترین انتخاب مسیرِ آینده است. غافل از اینکه این انتظار طولانی برای یک تحول تاریخی منجر به دوگانه‌ای نژادی خواهد شد که کل اروپا را در بر خواهد گرفت.
در همین قیاس جامعه‌ی تحصیل کرده‌ی ایرانی را ببینید که از مشروطه به این سو دارای یک سنت باسابقه‌ی روشن‌فکری و جنبش‌های اجتماعی و سیاسی است و در نظر بگیرید که انقلاب ۵۷ در ایران منشا بسیاری از تسویه حساب‌های عقیدتی و طبقاتی شد که این تسویه حساب‌ها پتانسیل منفی زیادی را در طول این چهل سال نزد فرقه‌های سیاسی و قومی انباشته کرده است...
القصه، خطاب من به کسانی است که ناآگاهانه بر آتش تفاوت‌های قومیتی زبانی مذهبی و فرقه‌ای می‌دمند: مراقب باشید تا خود و قومیت و گروه‌بندی‌هایتان را هیزم آتشی مهیب نکنید.

*چاپ شده در سیمره 458(26تیرماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004