شما اینجا هستید: خانهجامعهسهم لرستان از سفرهای مقامات کشوری / دستاورد این سفرها چیست؟

سهم لرستان از سفرهای مقامات کشوری / دستاورد این سفرها چیست؟

چهارشنبه, 03 مرداد 1397 ساعت 13:11 شناسه خبر: 3727 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

گروه گزارش: در طول چهار دهه مسئولان بلند پایه‌ی زیادی از رییس جمهور گرفته تا معاونان رییس جمهور و... به بهانه‌های مختلف به لرستان سفر کرده‌اند؛ با مسئولان محلی و مردم جلساتی برگزار کرده، چند روز مانده‌اند و با سوغات یا سوغات‌هایی لرستان را به مقصد پایتخت ترک کرده‌اند. حال این سوال در اذهان مردم نقش بسته است که حاصل و دستاورد این آمد و شدها برای مردم محروم و عقب‌نگه‌داشته شده‌ی لرستان چه بوده و یا چیست؟


آیا سفر مسئولان عالی‌رتبه تا به حال گشایشی در امورات زندگی این استان ایجاد کرده‌است؟
برای نمونه سدهای لرستان به بهره‌برداری رسیده‌اند؟ کشاورزی لرستان رونق گرفته است؟
تمام محورهای شهرستان لرستان به مرکز این استان چهار خطه شده‌اند؟
سرنوشت کارخانه‌های مهمی چون پارسیلون، یخچال‌سازی، و... به کجا انجامید؟ و پرسش‌هایی از این دست. آیا آمدن مسئولان تنها هزینه‌ای بر گردن مردم این استان می‌اندازد یا فوایدی برای توسعه‌ی استان دارد؟
 معاون اقتصادی رییس‌جمهور عصر روز یک‌شنبه (سی‌و یکم تیرماه) وارد خرم‌آباد شد. او به دعوت اتاق بازرگانی لرستان آمده بود تا از نزدیک مشکلات اقتصادی این استان را رصد کند. دکترنهاوندیان با فعالان اقتصادی و نخبگان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی لرستان نیز عصر همان روز دیدار و گفت‌وگو کرد. در این گفت‌وگوها مسائل و مشکلات لرستان عنوان گردید، نخبگان، فعالان اجتماعی، فرهنگی و ... پیشنهادها و نظرات خود را به سمع و نظر وی رساندند.
آن‌چه از فحوای کلام و در مجموع از سخنان معاون اقتصادی رییس جمهور می‌توان برداشت کرد این بود که لرستان همه چیز دارد، ظرفیت‌های بالقوه و خوبی چون گردشگری و کشاورزی دارد. خود لرستانی‌ها باید آستین همت بالا بزنند و برای استان خودشان کاری بکنند.
او هم‌چنین مسئولیت نخبگان لرستان را سنگین دانست و از آن‌ها خواست به استان خود کمک کنند و لرستان را ترک نکنند. البته معاون اقتصادی دولت دوازدهم نقش دولت را در لرستان به طور کلی رد نکرد و گفت دولت در این زمینه حمایت و نظارت خواهد کرد.
سخنان دکتر نهاوندیان مرا به یاد سخنان چند سال پیش مرعشی در جمع مردم کوهدشت انداخت. او هم در آن سخن‌رانی گفت:«لرستانی‌ها باید خودشان همت کنند و به فکر استان خودشان باشند.» (نقل به مضمون)
در روزهای اخیر چند وزیر و معاون  رییس‌جمهور به لرستان آمدند. وزیر بهداشت که بیمارستانی به گفته‌ی برخی هنوز آماده‌ی بهره‌برداری نبود‌ در بروجرد را افتتاح کرد! سرتیپ حاتمی وزیر دفاع هم هفته‌ی پیش میهمان لرستان بود. هم‌چنین دیروز طهماسبی معاون وزارت جهاد کشاورزی در لرستان بود، روز دوشنبه هم معاون توسعه مديريت، منابع و امور استان‌هاي وزير صنعت، معدن و تجارت برای شرکت در همايش تجليل از برگزيدگان صنعت و معدن لرستان به این استان سفر کرده بود. فرشاد حیدری معاون نظارت بانک مرکزي همراه دکتر نهاوندیان آمده بود. به هر روی این‌هفته، هفته‌ای پر از مسئولان بلندپایه کشوری در لرستان بود. خروجی و حاصل این سفرها و برگزاری این جلسات و گفت‌و‌گوها امیدواریم منتج به نتیجه‌ای مثبت برای توسعه‌ی پایدار و ایجاد اشتغال در بیکارترین استان کشور باشد.
نوربخش رییس سازمان تامین‌اجتماعی کشور نیز روز یک‌شنبه به لرستان آمد و جلسه‌ای با مدیران حوزه‌ی بیمه و درمان داشت.
علي‌اصغر مونسان رییس میراث فرهنگی کشور نیز روز پنج‌شنبه (28 تيرماه) به لرستان آمد. وی با فعالان گردشگري استان لرستان دیدار کرد. او ضمن بازدید از برخی آثار باستانی، تاریخی و طبیعی لرستان قول‌های خوبی برای توسعه‌ی گردشگری لرستان داد. امیدواریم این قول‌ها رنگ واقعیت به خود بگیرند و بر مسئولان ارشد استانی است که پیگیر این قول‌ها باشند تا جامه‌ی عمل به خود بپوشند. برخی قول‌های معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور در لرستان:
-آبشار«بیشه»قطب گردشگری کشور می شود/اختصاص اعتبارات ملی به لرستان
-اختصاص ۲ میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی دریاچه «گهر»
-«بوم گردی» ۱۶ هزار شغل در کشور ایجاد می‌کند
-تمهیدات لازم برای مرمت قلعه سرافراز «فلک الافلاک» اندیشیده می‌شود
-لرستان مقصد «قطارهای گردشگری» می‌شود/توسعه طبیعت‌گردی در غرب کشور
-صدمین پل تاریخی لرستان به زودی ثبت ملی می شود
مردم لرستان انتظار دارند حاصل این سفرها تنها گفتار درمانی و سخن‌رانی‌ها نباشد که گوششان از این حرف‌ها دیگر پر است. آن‌ها انتظار دارند دولت به شیوه‌‌ی عملی و ضربتی برای رفع بی‌کاری  که مهم‌ترین مشکل این استان است و ایجاد اشتغال پایدار کاری بکند. فاصله‌ی لرستان با استان‌های برخورداری چون اصفهان به حدی است که اگر بدون وقفه و با تمام وجود و برای توسعه‌ی این استان کار کرد باز هم به پای آن‌ها نخواهد رسید.
به برخی از سفرهای مقامات به لرستان اشاره می‌شود:
-سفرهای بی‌شمار مقامات ارشد دولتی هم‌چون سفرهای متعدد وزیر کشور به عنوان ناظر و فرمانده اقتصاد مقاومتی به استان لرستان در سالی که لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شد.
-سفرهای معاون اجرایی رییس جمهور و وزیران دادگستری و کشاورزی و بازرگانی در چند نوبت.
-بیش از 50 مقام ارشد دولتی در طول چهار سال گذشته به لرستان سفر کردند و در نظر بگیرید تعداد سفرهای رؤسای جمهوری ایران از ابتدای انقلاب تاکنون به لرستان
ادامه از صفحه‌ی اول: مثلا سفر احمدی‌نژاد که بیش از 600 مصوبه برای توسعه و پیشرفت و عمران لرستان تصویب کرد! اما چرا نرخ بیکاری لرستان هم‌چنان در رده‌های بالای جدول بیکاری کشور است؟
چرا درآمد سرانه مردم استان لرستان هم‌چنان بین رتبه‌های 27 تا 29 است؟
چرا سالانه 12 هزار مهاجر از استان لرستان راهی استان‌های صنعتی و عمدتا برخوردار می‌شوند؟
چرا زیرساخت‌های لرستان برای توسعه‌ی پایدار مهیا نیست؟ چرا هنوز فقط 23 درصد زمین‌های کشاورزی استان لرستان از نوع آبی است و مابقی دیم است؟ آیا این‌ها همگی نشان از عدم کارآیی اثربخش ساختاری سفرهای مقامات ارشد دولتی به استان نیست؟!
به هر روی امیدواریم و امیدمان را از دست نمی‌دهیم که این سفرها برای لرستانی که از قافله‌ی توسعه عقب نگه داشته شده به رغم همه‌ی پتانسیل‌هایی که در زمینه‌های مختلف دارد منبع و منشا خیر و خروجی مثبتی داشته باشد. نه این که حاصل این سفرها تنها هزینه‌ی آمد و شد تعدادی مقام مسئول را به مردم لرستان تحمیل کند.

*چاپ شده در سیمره459(3 اَمرداد97)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  امیرحسین امیرحسین چهارشنبه, 03 مرداد 1397 ساعت 22:07

    سلام وسپاس ،این همان سیمره ی واقعی و کاریزمای ماست که به جد به معضلات استان پرداخته و مشکلات اصلی را بدرستی وبوضوح بیان نموده است ، ویک نکته اینکه در طول این چهار سال مدیران استان مشکلات ومعضلات استان رابه هیچ وجه به مدیران مرکز انعکاس ندادند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004